Нововведення для українців і вбивство: що сталося за перші тижні 2018 року

Сегодня 1
Нововведення для українців і вбивство: що сталося за перші тижні 2018 року

Перші тижні 2018 року було затьмарені повідомленням про вбивство під Києвом правозахисниці Ірини Ноздровської.

Чи той зізнався

Справа швидко отримала величезний резонанс, причому навіть міжнародний – свою заклопотаність висловили посольства США і Великої Британії. Уже через кілька днів підозрюваний у вбивстві був заарештований і навіть, за інформацією МВС, визнав свою провину. Ним виявився батько Дмитра Россошанського, який збив на смерть сестру Ноздровської, Юрій. На нього ще в перші дні після вбивства вказали активісти. За їх словами, Россошанський погрожував Ноздровській після того, як вона домоглася засудження на 7 років його сина.

Таке швидке завершення слідства мало задовольнити і активістів, і посольства. Однак у деяких виникли підозри в тому, що обвинуваченого призначили, переконавши взяти на себе вбивство в обмін на полегшення вироку для сина.

Таку версію висловила навіть дочка Ноздровської. Тож слідству ще належить довести свою правоту. А тому вважати справу закритою поки рано.

Реформи в дії – здоров'я і старість

З 1 січня набули чинності медична і пенсійна реформи. Безпосередньо в перші дні нового року вони ще ні на що не вплинули, тому що медичні та соціальні служби не працювали через свята. Однак з початком буднів багатьом українцям доведеться зіткнутися з серйозними нововведеннями.

Насамперед, звісно, це стосується поліклінік і лікарень, де більшість послуг стануть платними. За великим рахунком, багато хто з них і до реформи вже були платними, тільки оформлялося це як "добровільні внески". Тепер же тарифи встановлюються офіційно, а їх асортимент стане набагато ширше.

Інші нововведення пов'язані з пенсійною реформою. Причому головним з них є не приховане підвищення пенсійного віку, про яке говорили найбільше. Підвищення мінімального страхового стажу з 15 до 25 років (і його зростання до 35 років до 2027 року) позначаться не відразу, оскільки зараз на пенсію виходять люди, які півжиття пропрацювали в СРСР. А тоді наявність трудової книжки було обов'язковим.

Але тим, хто виходить на пенсію, доведеться зіткнутися з іншою проблемою: через пенсійну реформу їх пенсії виявляться на третину нижче, ніж могли бути. Це пов'язано зі зниженням пенсійного коефіцієнта з 1,35 до 1.

Через осучаснення пенсій таке зниження 2018-го не буде помітно, але якщо осучаснення не проводитиметься щорічно, то вже пенсіонери 2019 року серйозно постраждають.

Інфляція поза планом

Інфляція в Україні щорічно виявляється набагато вищою за заплановану. 2017-й не став винятком. Днями Держстат опублікував підсумкові дані, згідно з якими ціни в Україні за рік зросли в середньому на 13,7%.

Тут треба розуміти, що Держстат враховує тільки товари і послуги з мінімального споживчого кошика, причому найдешевші. Однак навіть їх подорожчання виявилося в 1,7 раза вище запланованого – адже спочатку до бюджету закладали інфляцію 8,1%.

Виходячи з досвіду останніх років, можна припустити, що 7% інфляції, заплановані на 2018 рік, теж виявляться нереальними. А значить, пенсії і соцвиплати знеціняться набагато швидше, ніж очікувалося, адже їх "осучаснюватимуть" з урахуванням офіційних занижених цифр.

Міжнародна арена

На міжнародному фронті глобальних подій в перші тижні 2018-го не відбувалося. Щоправда, практично всі українські політики цими днями наносили закордонні візити, але переважно на курорти.

Єдиний офіційний візит останніх тижнів – приїзд до Києва міністра закордонних справ Німеччини Зігмара Габріеля. Планувалося, що Габріель відвідає також Маріуполь, але вже в столиці виявилося, що німецький міністр несхвально ставиться до останніх рішень щодо Донбасу – зокрема до вирішення США продати Україні летальну зброю.

В результаті, поїздка до Маріуполя була скасована – згідно з офіційною версією, через погані погодні умови.

Без миротворців

Найближчими тижнями має відбутися ще одна зустріч спецпредставника Держдепартаменту США Курта Волкера з помічником президента Росії Владиславом Сурковим. Щоправда, "погодні умови" і тут не набагато краще.

Рішення таких глобальних питань, як введення миротворців, не очікується. Максимум, про що можуть домовитися представники США і РФ, – це про сприяння новому обміну полоненими, про який зараз активно ведуть переговори в Мінську.

Стосовно стабільного перемир'я, то це питання, як і раніше, в глухому куті, оскільки політична частина угод 2015 року не зрушила ні на крок. Завдання цього року – вийти на дорожню карту і намітити хоч якусь визначеність.