Нова ера для США та світу

Сьогодні вага країни на світовій арені вимірюється не економічною міццю, військовою силою чи навіть дипломатичним впливом. Усе значно складніше

Глобальна боротьба Америки з тероризмом після подій 11 вересня стала на рік старшою. Минуло 18 років, а американські війська все ще дислоковані по всьому світові заради цієї мети, і до боротьби, ймовірно, залучиться ще одне покоління.

Та попри те, що американська кампанія боротьби з тероризмом продовжується, зовнішньополітичні виклики стали куди більш різноманітними — і, як стверджують, куди більш небезпечними — ніж на світанку 11 вересня 2001 року.

Після того як ціле покоління зосередилось на боротьбі з тероризмом та війнами в Іраку та Афганістані, американські політики пристосовуються до нової реальності, в якій так звані стратегічні перегони між національними державами та спектр великих конфліктів знову визначають світові події.

Ця нова ера вимагає від США переосмислення своєї ролі як глобальної топ-держави. Саме тому, за словами держсекретаря Майка Помпео, адміністрація Трампа змінює американську зовнішню політику після епохи Обами.

«На мою думку, та виходячи з того, що я вже бачив у світі, коли Трамп став президентом, люди були спантеличені тим, як Барак Обама подорожував різними країнами, вибачаючись за багато речей, які зробила там Америка протягом минулих десятиліть», — розповів Помпео The Daily Signal в ексклюзивному, обширному телефонному інтерв'ю.

«У мене та президента Трампа був зовсім інший погляд на це. Скрізь, де би ми не були, Америка — це сила добра. Я вірю в це усім серцем, — сказав Помпео, додавши наступне. — Ми не завжди робимо це правильно. Не завжди ідеально. Та наші зусилля благородні та важливі, й ми намагаємось зробити Америку безпечною та водночас покращити життя людей у кожній країні…покращити їх здатність почуватись вільними серед свого народу».

«Америка перед усе»

Тоталітарні уряди в Китаї та Росії все більше встряють в міжнародні авантюри, аби прорекламувати свою легітимність внутрішній аудиторії. У той же час зі збільшенням використання тактики «сірої зони» серед противників Америки, вага країни на світовій арені вже не вимірюється економічною міццю, військовою силою чи навіть дипломатичним впливом.

Тоталітарні уряди в Китаї та Росії все більше встряють в міжнародні авантюри

Радше зухвале використання дезінформації для формування громадської думки вдома та за кордоном дозволяє таким країнам як Іран та Росія значно переважати свою вагову категорію в тому, що стосується жорсткої та м’якої сили та їх впливу на світові події.

Світ — це не тільки небезпечне місце, численні глобальні гарячі точки в ньому залишаються за крок — так званий сценарій Франца Фердинанда — від катастрофи. Ось лише кілька з них: російська артилерія щодня гримить на сході України, агресія Ірану посилюється в Ормузькій протоці та по всьому Близькому Сходу, Китай та США втягнуті в торговельну війну, а Пекін нарощує мілітаризацію Південнокитайського моря, Венесуела топчеться як невдала соціалістична держава в очікуванні, а денеклуаризація Північної Кореї залишається недосяжним завданням. Цей список можна продовжувати (…).

Безумовно, дуга історії не автоматично згинається до глобальної утопії. Відтак, в очах адміністрації Трампа, світ потребує американського лідерства. Втім, вибору зовнішньополітичних зобов’язань передують серйозні компроміси, говорить Помпео.

(…) Ключове у трампівській філософії «Америка понад усе», говорить Помпео, полягає в тому, щоб закріпити економіку США як інструмент захисту проти численних міжнародних загроз сьогодення.

«Президент дуже фокусується на тому факті, що без сильної американської економіки всі ці ризики стають більшими, — говорить Помпео. — Більшість дипломатичних зусиль, яких ми прикладали… були спрямовані на забезпечення того, щоб Америка мала доступ до ринків, щоб ми використовували свої дипломатичні зусилля на те, аби сприяти переконанню в тому, що американська економіка здатна рости та процвітати. Знаючи, коли ми робимо це правильно, ми можемо відповідним чином контролювати і безпекові речі».

М’яка сила

(…) Зовнішню політику адміністрації Трампа часто критикують за те, що політика «Америка понад усе» послаблює глобальні позиції нації. Критики запевняють, що часом надто різкі слова Трампа у бік американських союзників потріпали колись залежні відносини.

Крім того, поставлена під сумнів проблема доцільності традиційних міжнародних інститутів, зокрема, НАТО, призвела до того, що з багатьох куточків почали надходити попередження про насування краху ліберального світового порядку. (…)

Та Помпео, в свою чергу, стверджує, що бренд США потужний як ніколи в очах тих, хто хоче досягнути кращого життя, слідуючи основоположним цінностям Америки у своїх країнах. Світ завжди спостерігає, і той приклад, який подає американська демократична республіка — з усіма своїми вадами і всім рештою — має глобальні наслідки, говорить держсекретар.

Світова роль Америки в тому, щоб «бути таким собі маяком, яскравим світлом, демонстративно мати рацію, коли мова заходить про свободу», говорить Помпео. «З виняткового місця, відведеного Америці, ми ніколи не можемо зводити очей».

Американська зовнішня політика не може покладатися лише на примус чи прихильність, впливаючи на поведінку закордонних урядів. І не кожен результат, якого Америка прагне досягти у світі, має свою ціну.

За словами Помпео, США радше зберігають за собою виняткову здатність впливати на геополітичні зміни завдяки натхненній силі «тих основоположних ідей, які лежать в основі американського бачення та нашої історії». (…)

Продовження протестів у Гонконзі проти правління Пекіна та паралельні антиурядові протести в Росії дають підстави говорити, що глобальний заклик до свободи та демократії не може бути таким пасивним, як зараз, стверджують критики адміністрації Трампа.

«Я бачу це в багатьох куточках світу, де при владі авторитарні режими, — говорить Помпео. — Я бачу, як люди прагнуть до кращого життя для себе та своїх сімей. Тут, певна річ, йдеться про економіку. Та в більш широкому сенсі я бачу, як вони прагнуть відстояти свої права».

Помпео не вбачає у паралельних протестах в Гонконзі та Росії наростання загальної хвилі невдоволеності авторитаризмом. Проте вважає, що вільний доступ до інформації в цифровому світі сприяє промоції базових прав людини та свободи. (…)

Людське обличчя

Помпео приміряв повно капелюхів за своє життя — він був армійським офіцером, конгресменом від Канзасу, директором ЦРУ та, від 26 квітня 2018 року, 70-м держсекретарем Америки.

Відтак 55-річний уродженець Каліфорнії брав участь у демонстрації американської сили фактично на кожному управлінському рівні. (…)

За бурхливим темпом виконання своїх обов’язків як держсекретаря, у Помпео було мало часу поміркувати про своє місце в історії. Та враховуючи те, що Америка знаходиться на порозі нової ери геополітики, може статись так, що адміністрація Трампа задасть тон для американської політики майбутніх поколінь. (…)

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Нолана Петерсона. Републікацію повної версії тексту заборонено

Оригінал опубліковано на The Daily Signal

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Новини по темі

Головна проблема українського туризму. Як нас бачить світ

Невеличкий експеримент показав, що бренд України не працює. За кордоном нас досі асоціюють лише з революцією, бойовими діями та політичними перипетіями

4

12 викликів для глобального здоров’я

Деякі з цих викликів можуть здаватися для нас далекими, але важливо пам’ятати, що хвороби не мають кордонів

4 3

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie