Post factum: чому досі не відновлено будівництво сховища радіоактивних відходів.

На початку лютого Mind брав інтерв’ю в міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Абрамовського . З настанням літнього сезону редакція вирішила звернутися до посадовця з низкою запитань щодо обіцяних змін у підконтрольній йому сфері.

Нагадаємо: у рубриці Post factum ми публікуємо матеріали, підготовлені по слідах нашого спілкування з держчиновниками, аби дізнатися, що змінилося за цей період і чого вдалося/не вдалося досягти.

Роман Абрамовський у своїх відповідях прозвітував про результати повторного тендеру на будівництво сховища високоактивних радіоактивних відходів, фіналізацію розробки програми адаптації до маловоддя, ситуацію з порушеними бурштиновими ділянками, розповів про стан прийняття змін до постанови щодо продажу необробленої деревини через систему Prozorro Продажі, а також – про просування у Верховній Раді законопроєктів стосовно відповідальності за опір екологічному інспектору та ринок деревини.

– У лютому ми говорили про повторний тендер на будівництво сховища високоактивних радіоактивних відходів (які повернуться з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС). Процедура повинна була зайняти понад два місяці. Вже є компанія-переможець?

– Замовником будівництва сховища для проміжного зберігання високоактивних відходів, які повертаються з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС, є ДСП «ЦППРВ». Воно підпорядковується Державному агентству України з управління зоною відчуження.

Мусимо констатувати, що на сьогодні компанія-переможець ще не визначена, оскільки процедуру закупівлі автоматично призупинено. Це процес, на який ми, згідно закону, не можемо вплинути та пришвидшити його. Процедуру призупинили на час виконання замовником торгів відповідно до рішень колегії Антимонопольного комітету України від 19.05.2021 № 11033 та від 18.05.2021 року №10879 з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від учасників закупівель.

Згідно тендерної документації, очікувана вартість робіт складає 3 842 823 792,00 гривень. Але звісно ж, остаточна вартість буде визначена за результатами закупівлі. Щодо термінів закупівлі, то розраховуємо, що будівництво вдасться завершити протягом трьох років.

– Чи закінчили ви вже розробку програми адаптації до маловоддя, про що розповідали в інтерв’ю?

– Нами розроблено проєкт Стратегії екобезпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року, який станом на сьогодні знаходиться на погодженні із ЦОВВами і найближчим часом буде ухвалений Урядом. Після затвердження Стратегії протягом шести місяців розраховуємо розробити План заходів щодо її виконання.

Питання адаптації водного сектору до зміни клімату знайшло своє відображення у зазначеній Стратегії. Важливість цього документу важко переоцінити – пріоритети вказані в Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату мають знайти своє відображення в національних, регіональних, місцевих та секторальних політиках, стратегіях, планах управління річковими басейнами, планах відповідних заходів.

Одним з головних секторальних завдань є визначення коротко-, середньо- та довгострокових пріоритетів державної політики щодо охорони та відтворення довкілля в акваторіях Чорного та Азовського морів шляхом розроблення та затвердження Стратегії морської природоохоронної політики України. Також протягом десяти днів буде оприлюднено для громадського обговорення проєкт Водної стратегії України.

–З’явилися інвестори на бурштинові ділянки? Чи розроблено вже Міністерством покроковий план дій щодо порушених ділянок у Рівненській, Волинській, Житомирській обл. і виведення їх на аукціон?

– Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає значне зменшення ренти. Також цим документом спрощується доступ до ділянок, особливо до порушених ділянок, які вже мають «місячний пейзаж». З тим, щоб потім провести рекультивацію за рахунок інвестора.

Щодо кількості порушених ділянок, то за останні півроку Міндовкілля погодило близько сотні бурштиноносних ділянок, які згодом мають бути виставлені на аукціон. Наразі Держгеонадрами частина з цих ділянок вже виставлена на аукціон. Частина знаходиться на стадії підготовки і буде виставлена найближчим часом.

– Серед найближчих кроків Міністерства озвучували плани щодо прийняття змін до постанови №1178, яка передбачає продаж необробленої деревини через систему Prozorro Продажі. Що зроблено на сьогодні у цьому напрямку?

– Справді, постанова є надважливим елементом, який дозволить залишити в минулому «сірий» ринок, з прямими договорами та великими корупційними ризиками. Фактично, цим документом ми докорінно змінюємо систему реалізації деревини.

Вже сьогодні, зусиллями Міндовкілля та Держлісагенства весь обсяг необробленої деревини відбуваються шляхом електронних аукціонів. Саме для правової фіксації відкритого ринку деревини, на розгляд Уряду подано проєкт постанови №1178, яка покликана запровадити продаж деревини виключно шляхом електронних аукціонів. Наразі постанова пройшла всі етапи погодження та чекає на розгляд уряду.

– Під час нашої зимов ої зустрічі ви розповідали, що спільно з нардепами з екологічного й економічного комітетів ВР зареєстровано законопроєкт про ринок деревини (з більш ліберальними правилами про допуск туди переробників). Що наразі, і чи буде створено Лісовий портал (в рамках цього з/п)?

– Наразі законодавча база, яка має врегулювати ринок деревини потребує суттєвого доопрацювання та узгодження позицій. Справді, нині в парламенті знаходяться одразу два законопроєкти «Про ринок деревини». Міндовкілля виступає з пропозицією взяти для доопрацювання за основу законопроєкт №4197-1 та імплементувати в нього норми із законопроєкту №4197. Фактично, об’єднавши ці законопроєкти ми зможемо знайти спільний механізм, який міг би задовольнити всіх стейкхолдерів.

Щодо створення лісового порталу, то він має стати частиною Єдиної екологічної платформи, яку наразі запроваджує Міндовкілля. Поки триває розробка концепції порталу, аби всі інформаційні потоки об’єднати в єдине цифрове поле.

– Ви акцентували, що хочете зробити відчутним покарання за недопущення екоінспектора до перевірки, і що (станом на лютий) законопроєкт про відповідальність за опір екологічному інспектору вже у Парламенті. Підтримали нардепи ваші пропозиції?

– Законопроєкт № 3091 «Про державний екологічний контроль» передбачає створення системи дієвого та ефективного екологічного контролю в Україні. Нині законопроєкт підтриманий Комітетом з питань екологічної політики та природокористування і вже найближчим часом буде винесений на голосування до сесійної зали. Ми докладемо максимум зусиль, аби він був ухвалений у першому читанні.

Є багато спекуляцій щодо цього законопроєкту. Але хотів би наголосити, що відповідальний бізнес не відчує на собі жодного додаткового впливу. Однак цим законопроєктом інспектори отримають додаткові інструменти для здійснення заходів контролю.

Потрібно розуміти, що станом на сьогодні діюче законодавство надає доволі великий вибір забруднювачам для зловживання наданими правами. От наприклад, приходять інспектори Держекоінспекції на прохідну підприємства, мають направлення на перевірку, документи, а йому відповідають: «Директора немає». «А уповноважена особа?». «А її теж немає». Більш того, непоодинокі випадки, коли директор по факту у себе в кабінеті. Таких схем зловживання забруднювачами десятки. Також треба розуміти, що за останні 30 років не було жодної комплексної реформи екоконтролю, а тому регулювання є фрагментарним та неефективним. Законопроєкт №3091, вирішує ці проблеми, фактично встановлює баланс між повноваженнями влади, інтересами бізнесу та очікуваннями суспільства.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

  • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
  • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
  • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
  • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
  • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
  • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.

Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Новини по темі
Грецькі канікули на паузі. Mouzenidis Travel призупинив обслуговування. Причини і що робити туристам

Грецькі канікули на паузі. Mouzenidis Travel призупинив обслуговування. Причини і що робити туристам

Елладські канікули поки на паузі. Один із найбільших туроператорів, який організовує поїздки Грецією, призупинив тури для українців на тиждень. Про це повідомив директор українського представництва фірми. Через це під загрозою зриву відпустки соте...

«Де Гроші?» : Dzidzio показав, як проходять зйомки фільму / включення.

«Де Гроші?» : Dzidzio показав, як проходять зйомки фільму / включення.

"Де гроші". Це назва нової української комедії-квесту. Ідея створення фільму належить Михайлу Хомі, більш відомому як співак "Дзідзьо". Зйомки стартували минулого тижня. Сьогодні ж творча група запросила журналістів на знімальний майданчик. Підпиш...

Окупанти шоковані: як Львів шалено вболіває на Євро-2020.

Окупанти шоковані: як Львів шалено вболіває на Євро-2020.

Євро-2020 заполонило увагу всього світу. Пиво та фінська сауна за голи у ворота збірної окупантів про креативні акції у Львівській фан-зоні заговорили навіть найвідоміші пропагандисти Росії. Усе найцікавіше зі світу футболу, дивіться З питань рекл...

Децентралізація 18.06.2021

Децентралізація 18.06.2021

Встреча Байдена и Зеленского / COVID-19 в России / Обида Кремля на болельщиков - WTF от 18 июня 2021.

Встреча Байдена и Зеленского / COVID-19 в России / Обида Кремля на болельщиков - WTF от 18 июня 2021.

На фоне будущей встречи Владимира Зеленского и Джо Байдена в Вашингтоне заговорили о своем участии в урегулировании конфликта в Украине. Европа отказывается от российской вакцины Спутник V, а в самой России новая вспышка коронавируса. Кремль снова...

Національний університет оборони ім. Черняховського випустив 700 слухачів. Як це було

Національний університет оборони ім. Черняховського випустив 700 слухачів. Як це було

700 випускників і мало не кожен учасник російсько-української війни. Національний університет оборони імені Черняховського випустив слухачів оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівня підготовки. Тільки-но отримали дипломи і вже готов...