
П'ять років і дев'ять місяців у полоні. Олега Шевандіна викрали донецькі бойовики ще у травні 2015-го. Він відомий спортсмен, голова Федерації ушу Донецької області і цікавив бойовиків як публічна людина. Та от Україна на долю відомого спортсмена звертає мало уваги. Нині його дружина Лариса очолює рух за звільнення політв'язнів. Вона розповіла 5-му історію викрадення її чоловіка, що відомо про нього зараз і чи є він у списках на обмін. Журналістка "5 каналу" Марія Писаренко слухала цю історію.
Лариса показує світлини свого чоловіка зі змагань. Олег Шевандін – відомий у Донецьку спортсмен, очолював обласну Федерацію ушу, був тренером і мав численні нагороди на міжнародних конкурсах. Лариса не бачила його вже 5 років і 9 місяців. Бо він і досі у полоні бойовиків в окупованому Донецьку.
"Я рахую дні та години після викрадення чоловіка, у мене тепер зовсім інший час і його відлік", – каже дружина Олега Шевандіна Лариса.
Викрали Олега у його рідному Дебальцевому у травні 2015-го. Тоді з дружиною приїхали допомогти літній мамі. Олега схопили на блокпосту за кілометр від їхнього будинку. Там стояли бойовики 7-ї бригади терористичної ДНР і російські військові.
Лариса кинулася дзвонити чоловіку і всім знайомим. Урешті Олег підняв слухавку.
"Я розуміла, що він не може говорити вільно. Я запитала: Потрібна допомога? Він сказав: Так", – розповіла Лариса.
За кілька днів жінка натрапила на слід машини, на якій Олега і викрали. З'ясувалося, автівкою вже їздили бойовики так званої ДНР. Де ж сам чоловік – відповіді не було.
"Його повезли до Донецька, бо в авто нібито знайшли мапу Луганської області з відмітками. Я знаю, що у нас в машині не було жодних карт. І далі почали придумувати якусь апаратуру, яку в магазині просто так не купиш. Ну і далі це виглядало так, що воєнні схопили відому людину і не знають, що з нею робити", – зазначила Лариса Шевандіна.
Бойовики вважають Олега Шевандіна українським шпигуном. Лариса кілька місяців писала заяви в Нацполіцію до Києва, а ще збирала дані про чоловіка у так званій прокуратурі псевдореспубліки.
"Мені відкритим текстом сказала: ваш чоловік відома людина, ми очікували від України гучних заяв з приводу його викрадення. І далі я вже нічого не могла зробити, тому просто довелося виїхати", – зазначає Лариса Шевандіна.
Лариса переїхала жити до Києва. Машину знайшли у 2016 на кордоні з Росією. Її намагалися вивезли з ОРДО на продаж подружжя з Горлівки. Поки що це єдиний доказ у справі про викрадення чоловіка. Але провадження закрили торік у серпні, бо сплив термін давності. На запити органів влади з Києва про Олега у псевдореспубліці відповідають відписками.
"Сторона ДНР постійно робить вигляд, що вони не зовсім в курсі. І відповідають щось на кшталт: був у Донецьку, зараз шукаємо. Його схопили воєнні ДНР, він не може переміщатися територією ДНР без їх відома, тому це все відписки і відмовки", – розповідає пані Лариса.
Лариса очолює міжнародний рух за звільнення політв'язнів "Return freedom". Разом із сім'ями інших полонених проводить акції, спілкується із закордонними дипломатами і представниками гуманітарної підгрупи на Мінських переговорах. Та каже, їм в ОРДЛО відповідають: запитувані люди в розшуку. Навіть попри те, що родичі точно знають, де їх утримують. Правозахисні організації почасти фіксують такі випадки. Бойовики приховують дані про затриманих людей.
"Це робиться з дуже простою метою. Бо цей процес обмін всіх на всіх перетворився і підмінися формулою "всіх встановлених на всіх встановлених". І вони це використовують, щоб приховувати місце знаходження людей і тримати їх як козир для подальших етапів перемовин", – пояснює голова правління громадської організації Центр Громадянських Свобод Олександр Матвійчук.
У Тристоронній контактній групі переконують: питання повернення полонених ставлять на кожному засіданні.
"Ми свої списки подали давно, але під різними приводами і просто надуманими причинами та сторона відмовлялася вирішувати це питання", – пояснив голова української делегації в ТКГ у Мінську Леонід Кравчук.
251 – Саме стільки українців в офіційних списках СБУ на обмін. Це і військові, і цивільні – лише в ОРДЛО. Їх Україна щоразу запитує в бойовиків. Та правозахисники попереджають, полонених може бути ще більше. Не враховує ця цифра і незаконно затриманих у Криму та Росії.
Прозорої системи формування списку немає. Остаточно його затверджує Офіс президента. Список завжди засекречений. Переговірники кажуть: у пріоритеті – полонені з поганим станом здоров'я і великим терміном ув'язнення. Їх навіть винесли в окремий перелік для негайного звільнення. Зі слів Лариси Шевандіної, у списку є і її чоловік. Та бойовики видавати його вперто відмовляються.
Марія Писаренко, Едвард Белінський, Богдан Танасійчук, "5 канал"