Шестиденний робочий день і проблеми з житлом: українка – про життя на острові Корфу.

Українка на ім'я Ольга родом із Харкова вже два роки живе на острові Корфу, Греція. Ще в юному віці дівчина мріяла проживати на грецькому острові та займатися улюбленою справою. Але досягти своєї мети вона змогла тільки через 20 років.

В ексклюзивному інтерв'ю для OBOZREVATEL Ольга назвала плюси та мінуси життя в Греції і зазначила істотні відмінності з Україною. Емігрантка розповіла про медицину, ціни на продукти, про пляжний сезон і про життя на острові Корфу загалом. Крім того, вона повідомила, як ідуть справи з коронавірусом і вакцинацією там.

Про еміграцію і бажання повернутися в Україну

Я переїхала на острів Корфу, тому що мріяла тут жити з десяти років. Відтоді, як прочитала про нього в книгах англійського письменника-натураліста Джеральда Даррелла. Оскільки я все життя так чи інакше щось пишу, мені завжди хотілося жити в такому місці, де все навколо тебе надихає і водночас подалі від метушні та кам'яних джунглів. Я виїжджала не аби втекти з України, а їхала на Корфу – зі своєю професією, роботою і чітким розумінням, навіщо я це роблю. Більше нікуди переїжджати не хочу. Подорожувати, відвідувати рідних та друзів в Україні – так, а жити хотілося б залишитися тут.

Рівно 2 роки, як я проживаю на острові. Траплялися напади безвиході або дуже серйозні життєві проблеми, які наштовхують на бажання або скинути зі скелі винуватців ситуації, або зістрибнути з неї самостійно. Я живу серед первозданної природи, з прекрасним кліматом і їжею, навіщо повертатися в загазований мегаполіс із продуктами низької якості і цінами вищими за місцеві?

Я рада, що в мене є можливість займатися улюбленою роботою перебуваючи в улюбленому місці, паралельно разом із командою однодумців ми працюємо над створенням англомовного туристичного порталу з усією можливою інформацією про Корфу.

Ольга проживає на острові Корфу вже 2 роки
Instagram olala_gram

Перше враження про Грецію

Мене досі продовжує вражати краса природи. Може здатися, що це далеко не найважливіше, але в моєму випадку це саме так. Абсолютно неймовірно красиві краєвиди, чисте море, флора і фауна та багато сонця цілий рік.

Про українців і проблеми емігрантів на острові Корфу

За 2 роки на Корфу я зустріла лише одну українку. Дуже багато росіян. Щодо емігрантів і їхніх проблем, чесно кажучи, не знаю. Всі емігранти з колишнього Союзу, яких я знаю, – дівчата, які вийшли заміж за греків. Стандартні проблеми нової людини в новому суспільстві, відсутність рідних і друзів, а так... Можливо, в інших категорій інші проблеми, але я про них не знаю.

Українців на острові Корфу дуже мало
Instagram olala_gram

Про медицину в Греції

Грецька держава повністю забезпечує громадян і резидентів невідкладною і консультативною допомогою та приблизно на 60-70% покриває витрати на медикаменти, які виписані лікарем. Стоматологія, як і всюди, за винятком невідкладної допомоги, не покривається. Ця страховка завжди оплачується роботодавцем.

До слова, минулого року в Греції заборонили безрецептурний продаж антибіотиків. Однак тут у принципі рідко купують антибіотики та інші серйозні ліки самостійно – греки довіряють своїй медицині і навіть з найменшими проблемами йдуть до лікаря. А місцеві лікарі антибіотики дуже люблять, можуть легко призначити їх навіть без огляду.

Водночас саме на Корфу з медициною існує проблема. Тут лише 1 лікарня на всі 120 тисяч осіб, котра як обслуговує доправлених швидкою, так і надає консультативну допомогу. Досить добре обладнана лікарня, але є брак спеціалістів, тому по терміновою допомогу місцеві жителі вважають за краще звертатися до приватних лікарів. В іншому разі можна чекати на свою консультацію 2-3 тижні.

У перше літо на острові в мене запалився зубний нерв і я мучилася від такого болю, який не відчувала ніколи. Справа була в серпні, який традиційно є місяцем відпусток для більшості греків і навіть усі приватні стоматологи острова не приймали пацієнтів, як і єдиний стоматолог у лікарні. Зрештою я 10 днів пила антибіотики за порадою знайомого лікаря телефоном, поки він не повернувся з відпустки.

Вартість первинної консультації будь-якого лікаря в середньому – 50 євро (1650 грн), якщо якийсь дуже модний спеціаліст – може бути дорожче.

Вартість первинної консультації будь-якого лікаря в середньому – 50 євро
Instagram olala_gram

Про ситуацію з коронавірусом у Греції

Коронавірус дуже сильно вплинув на Грецію, і особливо на острови, які живуть коштом туризму. У сутності, 1 рік турбізнес взагалі не працював. А значить, цілий рік усі задіяні в цій сфері власники і наймані співробітники жили абсолютно без доходу. Багато закладів закрилися. Цього року, завдяки появі вакцин і досить активній вакцинації, справи йдуть трохи краще, але все одно через карантинні обмеження в різних країнах туристів досі дуже мало.

Великою мірою Греція все ще на локдауні, але в ослабленому варіанті і водночас офіційно відкрита для всіх туристів. Ми ходимо в масках, все ще є комендантська година (з 00:30 до 5:30). З листопада по травень ми також надсилали СМС, щоб вийти з дому, комендантська година була з 21:00 до 5:30.

Греція – одна з небагатьох країн ЄС, які пускають туристів з-за його меж, причому досить просто мати ПЛР-тест, не обов'язково щеплення. Вакцинація від COVID-19 не є примусовою та обов'язковою для громадян Греції.

Про зарплати в Греції

Середня зарплата в Греції, вона ж мінімальна, становить близько 650 євро (21 тисяча грн) на руки в місяць за 50-годинний робочий тиждень. Принаймні, на туристичному острові, де велика частина робочих місць – це туризм. У Греції шестиденка, за винятком держструктур, які працюють тільки до обіду і 5 днів на тиждень.

Ціни на продукти в Греції:

 • яйця – близько 3 євро/десяток (100 грн);

 • молоко – 1 євро (33 грн);

 • хліб – 1-3 євро (33-100 грн);

 • 1 кг апельсинів або картоплі – 1-1,5 євро (50 грн);

 • куряче філе – 4-5 євро/кг (160 грн);

 • свіжа дорадо – 6 євро/кг (200 грн).

Про їжу та традиційні страви в Греції

Тут багато свіжих місцевих фруктів, овочів і риби цілий рік і за більш доступними, ніж в Україні, цінами. А фрукти й овочі взагалі легко можна виростити самостійно, якщо живеш у приватному будинку. Цього року я вперше в житті посадила город і в мене зійшло та дуже активно росте абсолютно все: огірки, кабачки, квасоля, салат, морква, кавуни, дині, суниця. До речі, суницю тут називають корфійською полуницею, нібито вона походить звідси .

Фрукти, овочі, риба доступніші за цінами, ніж в Україні
Instagram olala_gram

Про різницю в менталітеті: українському та грецькому

Особисто для мене найбільша різниця – це повсюдна нелюбов працювати. За 2 роки я зустріла лише одну людину, яка щиро любила свою роботу – 26-річного татуювальника. Можна легко зустріти власника успішного бізнесу, який все одно мріє нічого не робити і просто отримувати гроші.

Це начебто й нормально для людей, не любити робити те, що не подобається. Але все ж в Україні я зустрічала значно більше людей, які працюють і роботу свою люблять. А тут коли я говорю, що люблю свою роботу і працювати, часто в людей виникає вираз нерозуміння, який ніби каже: "Любиш працювати? Ти що, дивна?".

Напевно, тому в Греції так популярні всілякі лотереї. Тут на Корфу маса лотерейних кіосків і магазинчиків, нескінченні лотереї зі скретч-картками в супермаркетах та інші активності для охочих "на дурника" виграти статок. Здається, що мрія середньостатистичного грека – виграти в лотерею і все життя нічого не робити, тільки лежати на дивані, насолоджуватися морем або неспішно пити годинами каву в затишному закладі.

Про культуру та традиції на грецькому острові

Мені здається, що греки живуть для задоволення. Знову ж таки, ніби й природно для людини, але я просто зараз згадую наче осудливі погляди в метро або на вулицях рідного Харкова, коли я просто йду і посміхаюся. А тут не так. Тут посміхатися – це нормально. Не соромно веселитися й радіти, в Україні у мене в такі моменти було відчуття ніби я повинна соромитися того, що в мене все добре. Звичаї такі – треба радіти життю, їсти смачну їжу, веселитися з друзями, ходити до моря й на прогулянки.

Греки живуть у парадоксальному для мене стані й ставленні до життя щодо стресів і всілякого негативу в житті. Здається, що відсутність стресу – це головне, чого хоче будь-який місцевий житель. Водночас ввігнати грека чи грекиню в стрес просто надзвичайно легко. Найлегше це зробити запитанням про щось конкретне, пов'язане з певністю і плануванням.

Ще греки надзвичайно гостинні й люблять допомагати іноземцям. Є таке слово, навіть національна риса, – філоксенія (грец. – Φιλοξενία), що означає дослівно "любов до чужоземця". Греки зроблять усе можливе для того, щоб допомогти приїжджому й порадувати його.

Все, що ви чули про греків, – найімовірніше, правда. Неспішність, розміреність, гедонізм. Але щоб зрозуміти чому це відбувається і, можливо, перейняти деякі з цих рис, дійсно варто тут пожити хоча б трохи. Я намагаюся цікаво розповідати про це в своєму Instagram.

Греки не люблять працювати й часто грають у лотереї
Instagram olala_gram

Плюси й мінуси проживання на острові Корфу

 • Дуже важко дається поєднання мого робочого графіка, стандартного п'ятиденного з 10:00 до 19:00, з місцевим укладом.

 • Всі магазини по понеділках та середах працюють тільки до обіду, держустанови до 14:00 завжди, й оточення моє, здебільшого, працює в змінних графіках, тому важко їх поєднувати. Коли я можу піти на море або погуляти, майже всі на роботі, а коли вони вільні – в мене робочий день.

А щодо відмінностей, я б скоріше назвала спільне з Україною – жахлива бюрократія, низькі зарплати і, звичайно, Православ'я. Тут люди навіть набагато релігійніші, ніж українці. Маса вихідних, пов'язаних зі святими, якимись святами (крім Різдва й Великодня). До церкви ходять навіть не побожні, а іменини (день ангела), святкують масштабніше за день народження.

Про транспорт на острові Корфу

На Корфу один громадський транспорт – автобус. Є 2 лінії, міська для не дуже віддалених локацій і приміська, на ній розклад у звичайний час дуже незручний, 1-2 автобуси на день, і більш активний у туристичний сезон.

Але в дуже багато які місця автобуси не ходять або відстань від зупинок досить велика. Та й сам автобус іноді може просто не прийти або запізнитися. Вартість квитка на міському автобусі – 1,40 євро (46 грн), приміському від 2,50 до 7, залежно від відстані.

Зручнішим способом переміщення тут буде маленький автомобіль або навіть скутер. Якість дорожнього покриття на Корфу могла б бути кращою, дороги скрізь дуже вузькі і не рідкість, коли на вузькій вуличці зустрічаються дві машини, що їдуть у різних напрямках, і не можуть роз'їхатися. Трапляється, що навіть викликають евакуатор.

На Корфу один громадський транспорт – автобус
Instagram olala_gram

Про посвідку на проживання

Кожна ситуація індивідуальна. Робочу ПНЖ отримати практично неможливо – щоб вас запросили працювати в Грецію (власне, як і в будь-яку іншу країну ЄС), ви маєте бути кращим фахівцем, ніж громадяни. Тобто, якщо серед громадян таких фахівців немає, то у вас є шанс отримати роботу. Ну, і грецьку потрібно знати обов'язково. Але в Греції і серед громадян безробіття, багато місцевих сидять без роботи – принаймні, у нас на острові.

Ще існує студентська ПНЖ – Греція дає можливість отримати безкоштовну вищу освіту громадянам третіх країн. Вступити туди цілком реально, але навчання відбувається грецькою мовою, і навіть якщо вас приймуть (вступних іспитів немає, просто потрібно подати пакет документів), потрібно відучитися на курсах (коштують приблизно 600 євро) в спеціальному центрі й скласти іспит рівня Upper Intermediate.

Ще є можливість отримати ПНЖ фінансово-незалежної особи – потрібно надати документи, які підтверджують ваш офіційний дохід зі сплаченими за ним податками у вашій країні на суму не менш як 2000 євро/місяць протягом року .

Можна також купити нерухомість на суму від 150 тисяч євро і тоді вам автоматично видадуть громадянство. Але все, що нижче 150 тисяч, не дає права на ПНЖ.

Оскільки Греція є країною, скажімо так, "сімейного типу", найлегше отримати право на проживання за сімейними напрямами – ПНЖ або громадянство, вийшовши заміж або ж народивши дитину від громадянина (дитина отримає громадянство за народженням).

Про оренду житла на острові Корфу

Довгострокова оренда житла на Корфу – мабуть, одна з найбільших проблем, з якою стикаються навіть місцеві жителі. Її дуже мало, більша частина нерухомості – це короткострокова оренда на туристичний сезон.

Тому знайти і винайняти пристойне житло дуже важко і дорожче, ніж в Афінах та інших великих містах. У місті (воно тут одне) якщо дуже пощастить, можна зняти квартиру-студію в старому будинку (стан відповідний) за 200-250 євро (6700 грн) на місяць, щось більш пристойне – від 400. Маленький будиночок у селі – 300 євро. Плюс послуги ЖКГ, приблизно 70-80 євро / місяць.

Купити житло цілком реально. На Корфу можна знайти нерухомість як за 20 тисяч євро (старий будинок під капремонт), так і за 1 мільйон – хорошу красиву віллу. Юридично жодних складнощів, якщо є гроші.

Квартира-студія в старому будинку коштуватиме 200-250 євро на місяць
Instagram olala_gram

Про пляжний сезон на грецькому острові

Пляжний сезон на Корфу, якщо не враховувати пандемію коронавірусу, дуже довгий – із травня по жовтень, або навіть листопад. Абсолютно ніяк не відбивається на цінах. Тижневий відпочинок на Корфу для 1 людини обійдеться в середньому в 600-700 євро (20 тысяч грн) в бюджетному варіанті і від 1000 євро, якщо ви хочете побувати на екскурсіях і харчуватися не вдома.

Також про життя українців в інших країнах розповідали в ексклюзивних матеріалах для OBOZREVATEL:

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Секрети Мамай-гори. Археологи вперше знайшли артефакти Трипільської культури на півдні України

Секрети Мамай-гори. Археологи вперше знайшли артефакти Трипільської культури на півдні України

Археологічне відкриття. На Запоріжжі, археологи вперше за весь час досліджень, знайшли артефакти трипільської культури. Раніше вважали, що трипільців на півдні України не було. Що значить знахідка для сучасних істориків? Як працюють археологи та ч...

Медаль в плаванні, розчарування в тенісі, традиції між спортсменками.

Медаль в плаванні, розчарування в тенісі, традиції між спортсменками.

Четверта бронзова нагорода у скарбничці українських олімпійців на іграх у Токіо. Її виборов плавець Михайло Романчук. Натомість перша ракетка України Еліна Світоліна не змагатиметься за олімпійське золото. У півфіналі вона поступилася спортсменці ...

Підготовка до «Ігор Воїнів». Як ветерани АТО з інвалідністю стрибали з парашутами

Підготовка до «Ігор Воїнів». Як ветерани АТО з інвалідністю стрибали з парашутами

Підкорюють небо. Ветерани бойових дій на сході України стрибали з парашутами з чотирикілометрової висоти. 16 вояків, які зазнали поранень на фронті тепер готуються представити Україну на міжнародних змаганнях ветеранів "Ігри воїнів", які відбудуть...

Заява на туалетному папері. «Голос» тріщить по швах: що відбувалось на з’їзді партії

Заява на туалетному папері. «Голос» тріщить по швах: що відбувалось на з’їзді партії

Політичний "Голос" більше не співає в унісон. Половина фракції не довіряють керівниці політсили. Представники партії зібралися на з’їзд. Сімох народних депутатів виключили з політсили. Ті, зі свого боку заявили, про узурпацію влади. Дехто свій про...

1

Подія геополітичного масштабу: У зоні відчуження відкрили колії для транспортування ядерного палива.

Подія геополітичного масштабу: У зоні відчуження відкрили колії для транспортування ядерного палива.

Оновлена залізниця у Зоні відчуження. По ній курсуватиме спецпотяг, який транспортуватиме відпрацьоване паливо до сховища. Відремонтували колії у рекордний термін. Нині організували урочисте відкриття. Мирослав Солонар повернувся із Зони відчуженн...

Які країни спростили умови подорожей для українських туристів.

Які країни спростили умови подорожей для українських туристів.

Пандемія коронавірусу змінила плани багатьох українців на відпочинок. Втім для туристів є шанс побувати за кордоном у 2021 році. Читати на сайті: