Die Welt: У пастці терористів

Терористи атакували з використанням найсучаснішої зброї. Під час березневого нападу на місто Пальма на півночі Мозамбіку вони застосували важкі гранатомети. Загинули десятки людей, і вперше з початку повстання чотири роки тому в цій країні на південному сході Африки, серед жертв опинилося й чимало іноземців.


Озброєння в руках професійно підготованих терористів може стати загрозою і для гвинтокрилів загону південноафриканських найманців Dyck Advisory Group (DAG). Уряд Мозамбіку минулого року найняв його для забезпечення порядку в країні. Цьому передувало розуміння, що повстанці — це не просто банди грабіжників, як класифікували терористів на початку заворушень.


Група, знана як Ахлу Сунна валь Джамаа (ASWJ), якщо вірити відео, існує з квітня 2020 року та бажає встановити в регіоні теократичну державу із законами шаріату. ASWJ протягом років посилювали втікачі-ісламісти, які рятувались у Мозамбіку від армій Кенії і Танзанії, що жорстко борються з ними. Відтоді групу називають також «аль-Шабааб», хоча вона й не має безпосереднього зв’язку з однойменним сомалійським терористичним угрупованням. Очевидно, ASWJ стала силою, що вже занепокоїла державні органи кількох країн. У телефонній розмові з Die Welt засновника групи найманців DAG Ліонеля Діка відчутна тривога. «Ця зброя — не просто трофей із пограбованих військових баз», — говорить 76-річний колишній полковник армії Зімбабве, який зараз пропонує свій досвід як «спеціалізовані послуги з безпеки». За його словами, деякі види зброї, з якої обстрілювали його людей, ніколи не були на оснащенні армії Мозамбіку, а її оснащення загалом значно скромніше. «Я вважаю, що нападників озброювали з-за кордону», — каже Дік: він припускає, із сусідньої Танзанії або ще далі на північ. Це свідчить про розширення зв’язків групи.

Читайте також: Die Welt: Після локдауну — перед терором


Напад був складніший за всі попередні: розпочинався з трьох напрямків і з центру дуже зруйнованої Пальми, куди бойовики проникли кількома днями раніше. Спостерігачі вбачають у ході бою почерк «Ісламської держави» («ІД»). Терористична мережа взяла на себе відповідальність за атаку й оголосила про 55 загиблих, серед яких 7 представників сил безпеки, християни та іноземці. Відповідні заяви поширюють на пропагандистських каналах «ІД». Уряд Мозамбіку говорить про «десятки загиблих». Незалежні дані відсутні. З 2019 року ІД зараховує групу повстанців із Мозамбіку, що першопочатково не мала релігійного спрямування, до своєї мережі. Представники уряду Сполучених Штатів вважають зв’язок з «Ісламською державою» імовірним. США офіційно внесли мозамбікську групу ASWJ до списку терористичних організацій.


Це був далеко не перший напад такого порядку на найпівнічнішу провінцію Мозамбіку Кабо Дельґадо — напрочуд слабкий структурно регіон, до того ж регулярно спустошуваний ураганами та холерою. Після початку повстання в регіоні загинуло щонайменше дві тисячі осіб і понад пів мільйона населення відправлено у вигнання.


Інші країни Південної Африки роками вважали проблему повстання локальною. Тиск посилився після атаки на Пальму. Тут живе майже 100 тис. осіб, місто є стратегічно важливим для Мозамбіку. Біля його узбережжя будують газовидобувну інфраструктуру вартістю майже € 20 млрд. Проєкт, що його, серед іншого, веде французький концерн Total, — одне з найбільших приватних інвестиційних починань в Африці. Уряд розраховує на участь із мільярдними прибутками, сусідні країни сподіваються на дешевий струм. Але зараз робота зупинилась, й працівників вивезли. Однак президент Мозамбіку Філіпе Н’юсі навіть після нещодавньої зустрічі з п’ятьма очільниками африканських держав відмовляється від втручання іноземних військових в активні бойові дії. Це нагадує поведінку Нігерії щодо «Боко Харам», де уряд після надто довгих зволікань таки дозволив втрутитися арміям інших постраждалих держав.

Молодим бойовикам обіцяють великі гроші


Однак деякі місцеві спостерігачі застерігають від зведення конфлікту до суто ісламістського терору. Латіфо Фонсека — католицький священник у Пембі, столиці провінції Кабо Дельґадо. Він дбає про людей, які втекли, рятуючись від наступу терористів, чи змогли вирватися після викрадення. Релігійні елементи наявні: відомо, що перед атаками моляться, каже він телефоном, «але передовсім ідеться про економічні інтереси».

Читайте також: Die Welt: Ліквідація «халіфату»


Фонсека вважає, що присяги на вірність «ІД» використовують для залякування населення. Вбивають, за його словами, незалежно від віросповідання. Бідність у провінції та десятиліття недбалого ставлення уряду стали благодатним ґрунтом для рекрутування молодих бойовиків, яким обіцяють значні винагороди. Дві звільнені черниці розповіли йому кілька місяців тому про підслухані ними, доки вони були в заручницях, розмови. З них випливає, що контролювати провінцію терористи прагнуть з економічних міркувань. Тут нелегально заготовляють дерево, слонову кістку, є контрабанда наркотиків і зброї.

З 2019 року ІД зараховує групу повстанців із Мозамбіку, що першопочатково не мала релігійного спрямування, до своєї мережі. ПРЕДСТАВНИКИ уряду Сполучених Штатів вважають зв’язок з «Ісламською державою» ймовірним. США офіційно внесли мозамбікську групу ASWJ до списку терористичних організацій

Точних даних про участь терористів у контрольованих злочинними синдикатами оборудках немає. Журналіст та експерт із Мозамбіку Джозеф Генлон оцінює обсяг контрабанди героїну в щонайменше $600 млн на рік. За його інформацією, близько $100 млн припадає на корумпованих членів урядової партії Фрелімо, написав він 2018 року у звіті дослідження фінансованого ЄС проєкту ENACT (Enhancing Africa’s response to transnational organized crime).

Підрозділ найманців повинен піти


Однак безсумнівно й те, що напади ASWJ стають дедалі координованішими. Шеф найманців Дік припускає, що «ІД» консультувала терористів під час атаки в Мозамбіку, «але також скористалася нагодою приєднатись». Терористична мережа постійно перебільшує свій вплив на групи повстанців в Африці, як-от у Конго та в зоні Сахель.


На відміну від інших аналітиків, Дік оцінює чисельність ASWJ лише в 300—500 бойовиків — щоправда, говорить і про посилений притік нових сил. Серед бойовиків, за його словами, є громадяни Південної Африки, імовірно також Конго. Атака на Пальму сприятиме подальшому рекрутингу: «Вигнати французів (ідеться про концерн Total, — Ред.) із Пальми — це великий успіх».

Читайте також: Die Welt: Сирія стає бізнесом


На замовлення уряду Дік зі своєю групою військових DAG протягом року намагався придушити паростки ісламістських сил у Мозамбіку. Але 6 квітня, за кілька днів до атаки, угода завершилась і не була продовжена. Американські Сили спеціальних операцій навчають мозамбікських солдатів, однак нещодавно США критично висловилися про вплив приватних безпекових фірм на країну. Окрім того, правозахисна організація Amnesty International оприлюднила звинувачення на адресу DAG. Мовляв, її люди «без розбору» стріляли по цивільних.


Дік це заперечує: «Евакуюючи сотні цивільних, ми продемонстрували, що не ми тут поганці». Звинувачення відхиляє та називає справжньою маячнею. Тому, зважаючи на ситуацію, непродовження контракту «дуже дивне». Військовий зауважив, що мозамбікська армія нездатна впоратися, навіть попри те, що минулими днями повідомляли про численні арешти терористів.


За словами Діка, наземних військ недостатньо. Окрім того, цим невеликим силам бракує підтримки з повітря. «Після нападу ми могли б легко знищити терористів, атакувавши їх під час відступу, — говорить Дік, — а так вони й далі утримують численні стратегічні позиції в Кабо Дельґадо». І такою ситуація лишатиметься незмінною ще необмежений час.

Український тиждень

«Тиждень» - новини в Україні, економіка, політика, культура, новини в світі, об'єктивно та ексклюзивно про головні події в Україні та світі, Тиждень.ua

https://tyzhden.ua/

Новини по темі
Ізраїль ліквідував одного з лідерів “Ісламського джихаду” в секторі Газа: опубліковано відео.

Ізраїль ліквідував одного з лідерів “Ісламського джихаду” в секторі Газа: опубліковано відео.

Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) спільно з Загальною службою безпеки (ШАБАК) ліквідувала командира північного округу “Бригад Аль-Кудса”, який входить в військове крило “Ісламського джихаду”, Хусам Абу Арбіден в секторі Газа. П...

Народна Правда

В Україні з’явиться загальнодержавний університет новітніх технологій.

В Україні буде створений загальнонаціональний університет, де навчатимуть спеціалістів з новітніх технологій. Такий освітній заклад буде сприяти перетворенню України в IT-хаб Європи. Про це заявив президент України Володимир Зеленський на нараді щ...

UA.NEWS

Всесвітній економічний форум скасовано

Всесвітній економічний форум, проведення якого спочатку перенесли із Давосу в Сингапур, тепер взагалі скасували. Про це йдеться у заяві ВЕФ, повідомляє  телеканал CNBC. «На жаль, обставини, що розгортаються в різних регіонах, невизначені перспекти...

UA.NEWS

Тамарини, мавпенята, білі тигренята… Про справжній бебі-бум в Бердянському зоопарку.

Тамарини, мавпенята, білі тигренята… Про справжній бебі-бум в Бердянському зоопарку.

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

Представники ОБСЄ заявили про скупчення російських танків на Донбасі.

Представники ОБСЄ заявили про скупчення російських танків на Донбасі.

Представники ОБСЄ заявили про численні порушення проросійських бойовиків. Окрім регулярного перешкоджання роботи місії, спостерігачі також заявили про скупчення російських танків на Донбасі. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Insta...

Зустріч Зеленського з Путіним – небезпечна для України, – Безсмертний.

Зустріч Зеленського з Путіним – небезпечна для України, – Безсмертний.

Ймовірність зустрічі Володимира Путіна й Володимира Зеленського найближчим часом дорівнює нулю. До того ж така двостороння розмова є небезпечною для України. Таку думку висловив колишній представник України в політичній підгрупі Тристоронньої конт...

Відома дата пресконференції Зеленського, Про головне, 17 травня 2021.

Відома дата пресконференції Зеленського, Про головне, 17 травня 2021.

У випуску "Про головне" за 17 травня – до річниці інавгурації Володимира Зеленського планують провести традиційну пресконференцію. Вона може відбутись 20 травня. Читати на сайті:

У передчутті літа! Країни Європи відновлюють закордонні мандрівки.

У передчутті літа! Країни Європи відновлюють закордонні мандрівки.

У передчутті літа. Одна за одною країни Європи відновлюють закордонні мандрівки. Завдяки швидким темпам вакцинації суттєві обмеження зняла Велика Британія, там уже третій етап послаблення карантину. Як Європа знову звикає до гамору туристів, Христ...

Про головне за 18:00: У Верховній Раді планують звільнити трьох міністрів.

Про головне за 18:00: У Верховній Раді планують звільнити трьох міністрів.

У випуску "Про головне" за 17 травня станом на 18:00 – народні депутати завтра проведуть позачергове засідання Верховної Ради. На ньому мають розглянути звільнення відразу трьох міністрів: Максима Степанова, Владислава Криклія та Ігоря Петрашка. 2...