П’ять уроків канадської школи для України

Якщо відмежуватися від чисел, які так полюбляють дорослі, то канадська школа — це передусім не успішність і фінансування, а домівка для учнів

Канадці називають шкільні роки найкращим періодом їхнього життя. Уряд країни витрачає на освіту 7,1% ВВП щорічно (в 2019 році це було 122,9 млрд. доларів). Але з такими високими витратами й цілі у освіти високі: виховати законослухняного громадянина та патріота. Після відвідин шкіл у Торонто я засвоїла п’ять уроків, які би стали в нагоді українській освіті.

Урок 1. На освіті не можна економити

Уряд Канади не фінансує освіту за залишковим принципом, виділяючи посильну суму з бюджету. Тут окружним шкільним радам передається на розподіл істотна частина земельного податку. Це постійне джерело надходжень, що безпосередньо залежить від економіки регіону, а не уряду.

Близько 40% населення мешкає в провінції Онтаріо, а її адміністративний центр Торонто — найбільш густонаселене місто Канади. Тому в Торонто найвище фінансування шкіл. Місцеві державні навчальні заклади схожі на сучасні аналітичні центри: з електронними дошками, інтерактивними стендами, добре обладнаними спортивними залами та хімічними лабораторіями. Але дослідники тут — діти, які тільки починають пізнавати навколишній світ.

Будівлі канадських шкіл зовсім не схожі одна на одну

Урок 2. Школи мають конкурувати

Окружні шкільні ради розподіляють фінанси серед підопічних їм шкіл відповідно до кількості учнів та успішності. Чим вища успішність учнів, тим більший бюджет школи. Адміністрація може закупити новітнє обладнання та підручники, найняти найбільш обдарованих викладачів. У Торонто чи Монреалі вчителі державних шкіл заробляють більше, ніж їхні колеги з приватних шкіл в інших містах. У боротьбі за успішність і відбувається освітня конкуренція за талановитих вчителів (а часом і за учнів).

Але освітня конкуренція — це і конкуренція шкільних програм. Обов’язкові предмети: англійська і французька мови, математика, «науки» (поєднує хімію, фізику, біологію) і, звичайно, історія Канади. Решта предметів — на вибір школи і самого учня. Будуть в школі використовувати методику Монтессорі, навчатимуть за Вальдорфською системою, або за звичною нам класно-урочною Коменського — поза компетенцією окружних рад. Головне — ефективність програми навчання. Успішність учнів безпосередньо впливає на розмір зарплатні вчителів і адміністрації школи.

Освітня конкуренція серед шкіл, зрозуміло, приносить свої плоди: канадські школярі займають 6 місце з гуманітарних, і 8 місце з природничих дисциплін у міжнародному рейтингу PISA.

Урок 3. Фінансова самостійність для шкіл

Будівлі канадських шкіл зовсім не схожі одна на одну. Ті школи, що я відвідала в Торонто, суттєво відрізнялися архітектурою і парковою територією (і зовсім не нагадували однотипні будівлі українських навчальних закладів). Кожна школа хоче виділитися, стати для учня його неповторною домівкою. Таку свободу самовиражатися можна отримати лише коли самостійно розпоряджаєшся шкільним бюджетом.

Окружні ради виконують скоріше наглядові функції: контролюють цільове використання коштів і успішність дітей. Адміністрації шкіл самостійно закуповують обладнання, меблі, самі знаходять підрядників із будівництва та ремонту. Безпосередньо адміністрація вирішує, якою буде зарплата вчителів і самих членів шкільної ради. Навіть підручники кожна школа друкує в місцевих друкарнях, аби зменшити витрати на доставку. Зекономлений бюджет в кінці навчального року, тобто в червні, школа може роздати працівникам у вигляді щорічної премії.

Урок 4. Закріплення шкіл за територіальною ознакою

У Канаді школи фінансуються зі земельного податку, тому потрапити до навчального закладу можна лише за місцем проживання. Чим вище щільність населення, чим економічно більш розвинутий регіон — тим більше шкіл тут можна побудувати, і тим краще їх облаштувати. Деякі канадці навіть переїжджають, щоб віддати дитину в гарну школу. Для підтвердження місця проживання шкільна рада вимагатиме надати договір купівлі (оренди) житла і платіжки за комунальні послуги.

До речі, саме через територіальну закріпленість в Канаді розвинена мережа приватних шкіл. Вони працюють за типом пансіонів, де учні займаються і ночують, а тому правило навчання за місцем проживання залишається дотриманим. Часто канадці віддають дітей в приватні школи (особливо молодшого віку), адже за законом не можна залишати без нагляду дітей до 12 років.

Урок 5. Потрібно розвивати шкільний туризм

Через високу якість викладання, диплом про загальну середню освіту канадської школи визнається в більшості країн і дає можливість вступити майже в будь-який виш світу. Тому в Канаді розвинений «шкільний» туризм.

Іноземці можуть віддати дитину в канадську родину. Гостинні канадці сприймають це як необтяжливий вид заробітку. Перш ніж прийняти у себе іноземного школяра, сім'ї спеціально перевіряються освітніми агентами. Державна освіта в Канаді безкоштовна лише для громадян країни: вартість навчання в окружний школі для іноземця від 10 тис. доларів на рік.

Нерідко іноземці вважають за краще віддавати дітей в приватні школи на повний пансіон. Хоча таке навчання в рази дорожче, ніж в державній школі - від 40 тис. доларів за рік.

Але якщо відмежуватися від чисел, які так полюбляють дорослі, то можна побачити, що канадська школа — це передусім не успішність і фінансування, а домівка для її учнів. Тут маленькі канадці не тільки отримують знання про світ, а й формують національну спільність. Пізнають культуру своєї країни, її традиції і, головне, етику. Освіта Канади спрямована не на зубріння та досягнення, а на розуміння того, як дотримуватися закону, любити місце, де ти виріс і живеш, бути громадянином своєї країни і цим пишатися.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Новини по темі

Тігіпко чи Гончарук? Який прем'єр потрібен Україні

Можлива заміна чинного прем'єр-міністра Олексія Гончарука на бізнесмена Сергія Тігіпка може стати перестановкою ліжок в палаті, а не стимулом для роботи уряду

2

Сталася катастрофа. Що коронавірус зробив з економікою

Світова економіка вочевидь застудилася. Спалах COVID-19 стався в особливо вразливій точці глобального бізнес-циклу

1

Боротьба за душу глобальної економіки

У 2020 році невдоволення капіталізмом звучатиме все голосніше

1

Чи стане Тігіпко прем'єр-міністром?

Йдеться не про «реванш». Насправді Зеленський, як і більшість наших громадян, переживає кризу міфів про молодих і нових

2

Зеленський встав на шлях Януковича

Чим жила країна 26 лютого 2020 року

2

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie