Коли та чому обрушаться криптовалюти. Все, що потрібно знати

Новое Время
Коли та чому обрушаться криптовалюти. Все, що потрібно знати

Мало хто знає, але не всі криптовалюти гарантують своїм користувачам повну анонімність та безпеку. Одні з найпопулярніших та найбільш капіталізованих криптовалют - Bitcoin, Ripple, Ethereum, Bitcoin Cash і Litecoin - не до кінця захищають фінансову приватність своїх користувачів та дозволяють відстежити витоки транзакцій. Експерт з шифрування, колишній співробітник ЦРУ Эдвард Сноуден вважає, що це значна дірка у системі криптовалют, яка не дозволяє встановити повної довіри користувачів.

НВ вирішило розібратися чим може загрожувати публічність користувачів і які криптовалюти найбільш анонімні.

В кінці 2017 року Києві викрали аналітика британської кріптовалютной біржі EXMO Павла Лернера. За інформацією ain.ua, за його викуп заплатили більше $1 млн в Біткоін-еквіваленті. Представники біржі заявили, що діяльність Павла в компанії не передбачала доступу до фінансових активів користувачів. Попри це, ситуація знову сколихнула суперечки про поєднання безпека/анонімність у криптосередовищі.

Анонімність криптовалют була основною причиною для звинувачення їх користувачів в торгівлі зброєю, наркотиками та інших кримінальних трейдах. Хоча, ця ж анонімність - один з головних засобів захисту від випадків викрадення криптовалют, які останнім часом значно зросли (за останній рік ціна Біткоін зросла більш ніж в 10 разів, що привернуло велику увагу злочинців до великих криптовалютних бізнесів та їх керівників).

Варто пояснити, що на глобальному ринку існує чотири головні анонімні криптовалюти - Zcash, Dash, Monero і Verge. Ринкова капіталізація цих криптовалют в рази нижча, але рівень їх анонімності набагато вище в порівнянні з грошово-цифровими гігантами Bitcoin, Ripple, Ethereum, Bitcoin Cash та Litecoin.

Що майнити?

Zсash була однією з перших криптовалют, в якій застосували cистему «криптографії нульового знання». Ця технологія дозволяє виробляти повністю приватні транзакції, недоступні для відстеження іншим користувачам.

Проте, завдяки захисній технології та активному середовищі розробників, монети Dash і Monero залишаються лідируючими криптовалютами за рівнем анонімності.

«Якщо у нас не буде фінансової приватності - можуть статися погані речі» - пояснює головний розробник в Monero Рікардо спання - «прикладом можуть бути націлені злочини проти заможних людей. Ви йдете в місцевий Біткоін-обмінник та через хвилину опиняєтеся на вістрі ножа. Або ще гірше, - ви купуєте товар за Біткоін, після чого продавець буде знати баланс вашого рахунку».

Раніше, в інтерв'ю IBTimes, програміст заявляв, що всесвітньо відомий банк Barclays схвалив технологію приватності Monero, яка повністю приховує адреси виходу/входу транзакцій і суму відправлених монет.

Варто відзначити, що криптовалюту Monero часто асоціюють з незаконними грошовими операціями через неможливість дізнатися відправника, одержувача та суму при її використанні. Але за такий рівень анонімності доводиться платити: складність інтеграції Monero з криптогаманцями та мережами публічного блокчейну змушують компанії відмовлятися від співпраці з цією криптовалютою. Так, в минулому році, криптогаманець Jaxx припинив співпрацю з Monero через технічні причини.

Замість анонімної технології Monero воліють використовувати захисну систему Zcash. В кінці 2017-го засновник криптовалюти Ethereum Віталік Бутерін додав cистему «криптографії нульового знання» Zcash в блокчейн своєї криптовалюти для поліпшення її конфіденційності.

Сноуден за!

Ще один усесвітньо відомий програміст Едвард Сноуден теж виступив на підтримку анонімності криптовалют.

Як пише The next web, Сноуден пояснив, що співпраця Zcash та Ethereum є дуже важливою для користувачів обох мереж та інших децентралізованих додатків.

«Біткоін - це добре, але якщо він не конфіденційний - він небезпечний»

«Технологія «нульового знання» може стати майбутнім приватної торгівлі. Система конфіденційності Zcash робить цю криптовалюту найцікавішою альтернативою Біткоіну. Біткоін - це добре, але якщо він не конфіденційний - він небезпечний» - написав колишній співробітник ЦРУ США у своєму твіттері.

До того ж, Едвард Сноуден назвав монету Monero аматорською та написав, що «Monero - відмінний проект, але проблема будь-якої аматорської криптовалюти - це помилки, які мають величезні наслідки для таких людей як я».

У своєму твіті Сноуден також прикріпив посилання на статтю Coindesk, в якій йдеться про те, що до січня 2017 го року 62% транзакцій Monero можливо були видимі для всіх користувачів.

У подальших твіттер-дебатах про те, яка крипта більш анонімна - Zcash або Monero - засновник Litecoin Чарлі Лі написав: «Я користуюся Monero, а не Zcash».