«Я розповів мамі в 26, ми плакали». ЛГБТ-пари — про своє життя, виховання дітей і наболіле

Червень — місяць, коли в багатьох країнах проходять прайд-марші та інші заходи з просування і захисту прав ЛГБТ (лесбіянок, геїв, бісексуальних та трансгендерних людей).

Саме наприкінці червня 1969 року в Нью-Йорку почався масовий рух на захист прав ЛГБТ, після того як відвідувачі гей-бару Стоунволл відмовилися підкоритися правоохоронцям під час чергового поліцейського рейду. Немирні протести тривали шість днів, а в річницю подій по всій країні пройшли демонстрації.

З кінця 1960-х США, як і багато інших країн, зробили величезний прорив у досягненні рівних прав для ЛГБТ-людей. Одностатеві шлюби офіційно дозволені в 29-ти країнах на всіх населених континентах.

Ірина Яковлева записала історії кількох ЛГБТ-пар.

«Якщо ти щасливий, здоровий і хтось піклується про тебе, то це все, що мені потрібно»

Американці Грег і Джоел разом вже майже 24 роки, річницю початку відносин відзначатимуть цієї осені. А одружилися вони в 2017 році, тільки три роки тому, в Орландо, Флорида. Кажуть, хотіли мати привід зібрати своїх близьких, але була і ще одна причина.

«Ми одружилися за кілька тижнів до вступу Трампа на посаду президента. Ми не знали, чи залишиться чинним рішення Верховного суду, яке легалізувало в Штатах одностатеві шлюби», - говорить Джоел.

Коли чоловіки познайомилися, Джоелу було 33, а Грегу - 18. Схоже, що саме різниця у віці допомогла мамі Грега прийняти його гомосексуальність і відносини з Джоелом.

«Спочатку вона погано сприйняла новину про нас, але Джоел стільки раз рятував мене від неприємностей, мама бачила його позитивний вплив», - ділиться Грег.

«Кожен гей вам скаже - мама завжди знає, ще до того, як ви їй відкриєтеся, - переконаний Джоел. - Я розповів своїй мамі, коли мені було 26. Вона плакала, я плакав. У підсумку вона сказала: "Якщо ти щасливий, здоровий і хтось піклується про тебе, то це все, що мені потрібно».

Джоел розповідає, як і коли зрозумів, що він гей: «Мені було років 12, коли я зрозумів, що від мене очікують, що я знаходитиму зовні привабливими одних людей, але насправді я знаходив привабливими інших».

Те ж саме було і у Грега: «Коли я дивився фільми, то розумів, що мене більше тягне до одних героїв, ніж до інших». «Ніхто не робить вибір. Ти народжуєшся з цим», - говорить Джоел.

Грег і Джоел разом вже майже 24 роки / Фото: Надане героями

Росії небезпечно бути гомосексуальною

Прихильники «традиційних цінностей» (вони ж - затяті противники ЛГБТ) часто вважають одностатеві відносини наслідком «пропаганди», «західним явищем». З іронією до такої думки ставиться Алла [ім'я змінено на прохання героїні, - НВ], лесбіянка з Сибіру.

«ЛГБТ - це не явище. Ми ж не говоримо, що лівші або люди з блакитними очима - це явище. [...] Ти не обираєш, це вроджене. Якби орієнтацію можна було вибрати, то люди б, напевно, цим користувалися, аби не піддаватися агресії та стигмі», - розповідає вона.

У відносинах зі своєю цивільною дружиною (Алла не любить слів "партнерша" або "партнерка", хоча саме так лесбіянки часто називають свої половинки) вона вже 15 років. Разом виховують трирічну доньку.

«Коли народилася донька, моя дружина сказала своїм родичам, що я допомагатиму їй ростити дитину», - пояснює Алла.

Пара вважає, що їхні близькі все розуміють, але тему одностатевих стосунків з родичами не заводять. Поки донька маленька, другу маму вона називає по імені і вважає її хрещеною. На той час, коли вона піде в школу, пара сподівається поїхати з країни.

«У Росії небезпечно бути гомосексуальною сім'єю: можуть забрати дитину, можна втратити роботу. Є ціла мережа, яка відстежує геїв і лесбіянок, пише доноси, погрожує», - каже Алла.

У 2017 році вона побувала на Прайді в українській столиці.

«КиївПрайд - це прекрасно, поліція тебе реально захищає. Але на марші в Києві багато іноземних політиків, дипломатів, там потрібно показати обличчя. А подібні ж демонстрації у Львові, Запоріжжі, Харкові зазнають нападок ультраправих. Але всіх не передушите - ЛГБТ будуть серед вас завжди. Можливо, ваш друг або колега - гей чи лесбіянка, просто ви про це не знаєте, оскільки люди бояться розкритися», - робить висновок дівчина.

«Чи хочу я, щоби мої діти були гомосексуальними? Ні»

Близько року тому з України до Нідерландів переїхала пара жінок, які разом уже 13 років, виховують двох дітей, хлопчика і дівчинку (обидва скоро стануть підлітками). До переїзду, розповідають мами, діти відкрито говорили про свою сім'ю.

«Вони знають, що таких сімей, як наша, значно менше, але сприймають це як ще один варіант норми. Серед їхніх друзів є сім'ї переселенців, неповні сім'ї, багатодітні сім'ї; сім'ї, де у когось з батьків інший колір шкіри тощо. Ми вчимо їх, що всі ці родини нормальні і не може бути "правильним" щось одне. Я вважаю, що якщо діти живуть в любові і батьки відчувають себе щасливими, то і діти в такій сім'ї ростуть щасливими. А якщо вдома скандали, образи, не кажучи вже про фізичне насильство, і кожен з батьків зайнятий собою і не приділяє часу дитині, то, мені здається, це негативно впливає на дітей набагато більше, ніж усвідомлення гомосексуальності батьків», - каже Катерина.

Жінки підкреслюють, що коли діти виростуть, то вони підтримають будь-який їхній вибір щодо партнерів і відносин. Але гетеросексуальним парам, звичайно, простіше, -особливо в країнах, де про рівні права ЛГБТ заговорили недавно, зізнається пара.

«Чи хочу я, щоби мої діти були гомосексуальними? Ні, не хочу. Але не тому, що це саме собою погано, а тому що в Україні люди нетолерантні і жорстокі», - ділиться Катерина.

Образливі жарти, неприйняття, образи, а нерідко - прямі погрози та фізичне насильство. З цим кожен день стикаються лесбіянки, геї, бісексуальні та трансгендерні люди в Україні.

Катерина (ліворуч) зі своєю партнеркою на КиївПрайді / Фото: Надане героїнями

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні регулярно документує випадки нападів і погроз ЛГБТ-людям. Серед останніх - напади на ґрунті трансфобії в Харкові та Житомирі. А 19 червня праві радикали напали на молодих людей з «незвичайною» зовнішністю, вважаючи їх представниками ЛГБТ.

«Це показує, що ЛГБТ-люди в Україні і ті, хто сприймається частиною спільноти, стикаються з реальними загрозами», - розповіли в Місії.

Крім того, констатують там, суди так і не винесли вироки у справах, пов'язаних з нападами і погрозами щодо ЛГБТ, які відбулися в попередні роки. Ще одна проблема, яку останнім часом, щоправда, почали вирішувати - такі напади часто кваліфікують як звичайне хуліганство, не враховуючи, що злочини скоюються на ґрунті ненависті та пов'язані з гендерною ідентичністю жертви.

Рік тому з місією в Україну вперше приїхав незалежний експерт ООН з питання захисту від насильства і дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності Віктор Мадригал-Борлоз. Після низки зустрічей в Києві, Львові та Харкові експерт зробив висновок, що згубні стереотипи стосовно ЛГБТ-людей транслюють і посадові особи. Тобто люди, які повинні перешкоджати дискримінації в суспільстві, заохочують її. У своїй заяві за підсумками візиту в Україну експерт відзначив і тривожну роль церкви в цьому питанні.

«Я також шкодую про ту роль, яку зіграли кілька церков, що активно прагнуть перешкодити ухваленню законодавства, спрямованого на захист прав представників ЛГБТ. Щоби боротися з дезінформацією і зруйнувати шкідливі міфи і стереотипи, державі слід негайно провести національну освітню кампанію для сприяння розумінню і терпимості замість ненависті і упереджень», - заявив Мадригал-Борлоз.

Висновки національних досліджень аналогічні міжнародним спостереженням. У червні 2020 року експерти українського Інституту масової інформації проаналізували понад дев'ять тисяч новинних матеріалів у ЗМІ та виявили, що публікації про представників ЛГБТ-спільноти найчастіше супроводжуються мовою ворожнечі та проявами дискримінації: 46% від загальної кількості публікацій з подібними ознаками.

Однією з головних проблем в правовому полі залишається неможливість оформити відносини для одностатевих пар. І для них це не просто «штамп в паспорті», а ціла низка реальних обмежень. Навіть якщо дві жінки або двоє чоловіків разом багато років, виховують дитину і є найближчими людьми один для одного, вони не можуть відвідувати партнера в реанімації, отримати опіку над дитиною партнера, якщо з ним щось трапиться; не можуть взяти спільну іпотеку, вступити в спадщину або не свідчити один проти одного в суді. Формально ці люди доводяться один одному ніким.

«Ми нічим не відрізняємося і просто хочемо бути щасливими»

Поки що політики в Україні не готові навіть до дуже обережних заяв на підтримку ЛГБТ, не кажучи вже про законодавчі ініціативи щодо легалізації партнерства, адже це може призвести до втрати електорату. Розмірковуючи про те, як до більшого суспільного прийняття ЛГБТ прийшли в США, Джоел і Грег розповідають, хто може допомогти боротися зі стигмою та забобонами, крім держави.

«Дуже важлива підтримка знаменитостей. В кінці 1990-х - на початку 2000-х на екрани вийшло багато шоу і серіалів, в яких були гомосексуальні персонажі. Важливо було допомогти побачити, що ці люди - такі ж, як і всі інші», - зазначають чоловіки.

До шоу-бізнесу підключилися і корпорації. Наприклад, компанія, в якій працював Грег, ще до легалізації одностатевих шлюбів в США стала надавати співробітникам можливість оформити страховку і для партнера, зрівнявши в цьому праві гомосексуальні і гетеросексуальні пари.

Просування рівних прав ЛГБТ відбувається по всьому світу. Одностатеві шлюби дозволені не тільки в більшості країн ЄС, США та Канаді - офіційно зареєструвати стосунки геї і лесбіянки можуть в ПАР, Бразилії, Колумбії, Аргентині, Уругваї, в Новій Зеландії, Австралії і Тайвані, всього - в 29-ти країнах.

У травні 2020 року одностатеві шлюби легалізували в Коста-Ріці. Примітно, що буму гомосексуальності після таких змін не відбувається, тим більше, що рішенню про легалізацію шлюбу часто передує законодавче визнання інших форм партнерства, яке розширює для пар спектр доступних їм прав і послуг. Загалом експерти сходяться на думці, що кількість ЛГБТ-людей в суспільстві завжди залишається в одних і тих же межах - до 5-6%. Провести якісні соціологічні дослідження про кількість ЛГБТ-людей дуже складно, особливо в таких країнах, як Україна, де «приховування ідентичності - це запорука виживання», як заявляв представник ООН Мадригал-Борлоз.

«Сподіваюся, настане день, коли люди в Україні зможуть бути відкритими і спокійно жити своїм життям. [Бути] такими, якими вони є. Ми всі однакові: у нас є хороші і погані дні; ми сперечаємося, на що витратити гроші в нашій сім'ї, любимо наших домашніх улюбленців. У нас такі ж самі турботи і розмови, як і у гетеросексуальних пар. Ми нічим не відрізняємося і просто хочемо бути щасливими», - підсумував Джоел, який близько 10 років тому приїжджав до Одеси за програмою медіа-партнерства між американськими та українськими ЗМІ.

Новини по темі

Данія відправила Україні рятувальну техніку для подолання наслідків повеней.

Допомога має прибути до Львова вже завтра.

1

Затонулий танкер «Делфі» готують до підйому і буксирування у Чорноморський порт.

Точної дати старту робіт не повідомляють.

1

Апеляційний суд відмовився випустити з СІЗО підозрюваного у зраді генерал-майора СБУ Шайтанова.

Київський апеляційний суд залишив під вартою генерал-майора Служби безпеки України Валерія Шайтанова. Його підозрюють у державній зраді і пособництві в замаху на терористичний акт.

1

На Одещині в Дністрі рівень води досяг небезпечно високої позначки.

Зазначається, що станом на ранок 2 липня на водних постах річок Дністер і Турунчук триває підвищення рівнів води, зокрема за добу рівні піднялися на 5-10 см.

1

Справа Порошенка: ДБР хоче продовжити слідство на три місяці - адвокат.

Адвокат п’ятого президента України Петра Порошенка Ілля Новіков заявив, що Державне бюро розслідувань має намір продовжити до 10 жовтня слідство щодо ексглави держави.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie