МВФ дотиснув Кабмін: українцям «заморозять» зарплати, а грошей на індексацію пенсій не вистачить.

У проєкті держбюджету на 2022 рік уряд пішов на кардинальний крок: розмір мінімальної зарплати фактично заморозили, у витратах на пенсії не передбачили обіцяну індексацію, гроші на субсидії урізали. Міністр фінансів Сергій Марченко на питання депутатів, чому ж зростання інфляції в рази обжене темпи зростання мінімалки, відповів коротко, мовляв, усі цифри уважно прораховані та збалансовані. Справжня ж причина "бюджету урізання" – місія МВФ, яка розпочала свою роботу в Україні.

Щоб отримати кредит, Кабмін вирішив піти на поступки кредитору і не став відчутно підвищувати соціальні стандарти. І це зважаючи, що за їхніми ж прогнозами ціни наступного року виростуть на 6,2%.

Про те, скільки українці заплатять за новий кредит від МВФ, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Дуже потрібні гроші. На що пішов Кабмін заради кредиту?

Якщо подивитися на графік підвищення мінімальних зарплат в Україні, то можна без зусиль угадати, коли отримували кредит від МВФ. Наприклад, у 2021-у, коли не було кредиту, мінімалку підвищили на 1500 грн. Ніхто не диктував, яким повинен бути бюджет. На рік раніше, коли бюджет затверджувався під пильною увагою Фонду, підвищення склало всього 277 грн.

Тепер же, щоб задовольнити побажання кредитора, Кабмін пішов ще далі. В умовах високої інфляції зарплату в 2022-му підвищать всього на 200 грн. OBOZREVATEL запитав у прем'єра Дениса Шмигаль, чому вирішили так незначно збільшити мінімалку.

"Якщо неконтрольовано підвищувати мінімальну заробітну плату – це досить великий ресурс, який матиме великий вплив на монетарну політику. Це може розкрутити інфляцію до стану гіперінфляції. Тому тут необхідно тримати баланс", – сказав глава уряду.

Як росла мінімалка в Україні

Водночас неофіційно і в Кабміні, і в експертному середовищі говорять: бюджет писався під пильною увагою кредиторів. Грошей до кінця року не вистачить, якщо не буде кредиту. Тому доводиться йти на поступки МВФ.

"Я так розумію, уряд хоче отримати гроші від МВФ, тому зараз вони не закладають у бюджет жодних позицій, за якими у Фонду можуть бути серйозні питання", – озвучив свою версію директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. З цим же згоден і колишній міністр соцполітики Андрій Рева.

І хоча раніше і в Кабміні, і в монобільшості розповідали про майбутню реформу прожиткового мінімуму, зростання зарплат і пенсій, у головному фінансовому документі прописали зовсім інші цифри. Ні високих зарплат, ні відчутного підвищення пенсій не буде. Зате є шанс отримати черговий кредит.

Заморозили і відняли: до чого призведе політика уряду

У 2022 році ціни в Україні виростуть на 7,3%, а мінімальна зарплата всього на 3%. У такій ситуації йдеться навіть не про "заморожування" соцстандартів. Ті, хто живе з мінімальною зарплатою, а це передусім бюджетники, стануть значно біднішими.

"Зарплата бюджетників фактично буде заморожена. Це найбідніша частина населення, що працює. Заморожування мінімальної зарплати створює проблеми в місцевих бюджетах. 40% застрахованих платять податки з мінімальної зарплати, отже, фонд оплати праці буде заморожений, а це джерело наших місцевих бюджетів. І паралельно це завдає удару по Пенсійному фонду", – пояснив Рева.

Ба більше, щоб догодити кредитору, в Кабміні:

  • не передбачили витрати на індексацію пенсій (у липні та грудні);

  • не передбачили підвищення витрат на субсидії в умовах, коли очікується зростання тарифів.

Простіше кажучи: бідні стануть ще біднішими, а підтримувати, як видно з усього, будуть тих-таки кредиторів. Погашення та обслуговування державного боргу – головна стаття витрат. На це витратять 4 з 10 зароблених гривень.

Пощастило тільки військовим на Донбасі, які мають право на безкоштовні квартири. "Серед позитивів – передбачили 5 млрд грн на квартири учасникам АТО, їх 4 000 осіб на черзі", – додав Рева.

За оцінками ексміністра, у 2022 році на субсидії знадобиться мінімум 55 млрд грн, але виділити зможуть тільки 38 млрд. А закладених на пенсії коштів (200,8 млрд з бюджету) фактично не вистачить на індексацію та перерахунок виплат військовим.

І поки Кабмін на догоду МВФ урізає соціальні стандарти замість того, щоб виводити 500 млрд грн зарплат з тіні, скорочувати контрабанду і знищувати схеми ухилення від сплати податків, повністю фінансуватися буде тільки одна стаття витрат – на обслуговування і погашення кредитів.

Як показав досвід 2017-го, під час двократного підвищення мінімалки різко зросли надходження до бюджетів усіх рівнів, скоротився дефіцит Пенсійного фонду, зменшився рівень бідності, скоротився обсяг тіньових зарплат. МВФ же передусім зацікавлений не в добробуті українців, а в платоспроможності держави.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Акції Tesla зросли до історичного максимуму

Акції Tesla зросли до історичного максимуму

У п'ятницю, 22 жовтня, акції Tesla зросли до рекордно високого рівня, що зробило компанію ще на крок ближче до приєднання до елітної групи компаній з ринковою вартістю в 1 трлн дол.

Finance.UA

Олександр Пономарів - законодавець сучасної культури мови - ГЕН УКРАЇНЦІВ з Іриною Фаріон.

Олександр Пономарів - законодавець сучасної культури мови - ГЕН УКРАЇНЦІВ з Іриною Фаріон.

Мовознавець лицарського гарту, законодавець сучасної культури мови, кодифікатор правописних норм, перекладач, журналіст, професор, академік та розвінчувач ліберального гасла "єдина країна - єдіная страна". Про Олександра Пономарева - ідеолога агре...

Повінь в Іспанії: будинки затоплені, а авто пливуть вулицями.

Повінь в Іспанії: будинки затоплені, а авто пливуть вулицями.

Іспанський регіон Аліканте раптово накрила повінь. Стихію спричинила величезна кількість опадів. Через це вулиці перетворилися на канали, затоплені водою. Читати на сайті: ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал онлайн – 24 Ка...

2 19

Зеленський ще остаточно не визначився, –  «слуга народу»  Фролов про ймовірну відставку Тарана.

Зеленський ще остаточно не визначився, – «слуга народу» Фролов про ймовірну відставку Тарана.

У ЗМІ у вересні з'явилася інформація про те, що міністра оборони Андрія Тарана можуть відправити у відставку. Однак щодо цього питання Володимир Зеленський ще остаточно не визначився. ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал он...

«Схитрувати не вийде» : До яких обмежень готуватися мешканцям Києва у разі  «червоної»  зони /включення.

«Схитрувати не вийде» : До яких обмежень готуватися мешканцям Києва у разі «червоної» зони /включення.

Київ за кілька днів може перейти до "червоної» зони карантину. Прогнозує столичний голова Віталій Кличко. У п'ятницю Комісія з надзвичайних ситуацій мала узгодити точну дату, натомість затвердила перелік протиепідемічних обмежень, які запровадять ...

Поставити Путіна в незручну ситуацію, – Фурса про знижку для Росії на транзит газу.

Поставити Путіна в незручну ситуацію, – Фурса про знижку для Росії на транзит газу.

Україна пропонує Росії знижку у 50% на транзит газу. Якщо країна-агресорка погодиться – ціна на нього може суттєво впасти. ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал ...

«Трупи»  під російським посольством в Києві: чого вимагають активісти / включення.

«Трупи» під російським посольством в Києві: чого вимагають активісти / включення.

Або лікуйте, або розблокуйте роботу КПВВ - вимагають переселенці під посольством Російської Федерації в Києві. Запевняють, реальна ситуацію з коронавірусом на окупованих територіях - шокуюча. Морги переповнені, у лікарнях немає місць. А виїхати на...

11 38