День визволення України від нацистів: як це було 76 років тому.

Обозреватель

OBOZREVATEL. Найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

День визволення України від фашистських загарбників відзначається щорічно 28 жовтня. Це свято було засновано 2009 року указом президента Віктора Ющенка.

Так, цього дня 1944 року війська нацистської Німеччини та її союзників було остаточно витіснено з території нашої країни. OBOZREVATEL розповідає, як розвивалися події, а також публікує архівні знімки того часу.

Що відбувалося на території України в 1943-1944 роках

У ході Другої світової війни Україна опинилася в епіцентрі найжорстокіших битв за визволення Європи від нацизму. У січні 1943 – жовтні 1944 року сили чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 мільйона осіб, провели ряд наступальних операцій.

Солдати Гітлера біжать за танком "Тигр"під час бою. Україна, зима 1943-1944 років
Pinterest

Так, у результаті Східно-Карпатської наступальної операції, проведеної Четвертим і Першим Українськими фронтами, війська нацистської Німеччини та її союзника Угорщини було повністю витіснено із Закарпаття. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, а 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

Група полонених гітлерівців. Україна, січень 1944 року
Pinterest

За підрахунками істориків, жертвою Другої світової війни став кожен п'ятий українець. Військові втрати України становили 2,5 мільйона людей, ще 5,5 мільйона осіб загиблих – військовополонені та мирне населення. Від числа загальних втрат СРСР це становить 40-44%. Крім того, повністю або частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишилися без даху над головою.

Самохідка Hummel, знищена радянською артилерією. Львівська область, 1944 рік
Pinterest

День визволення України від фашистських загарбників

Свято на честь визволення України від нацистських окупантів було встановлено указом президента Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 року "...з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу в Другій світовій війні".

Через п'ять років, 2014 року, Український інститут національної пам'яті рекомендував змінити назву свята з День визволення від фашистських загарбників на День вигнання нацистських окупантів , пояснюючи це тим, що після 28 жовтня 1944 року Україна не стала вільною державою, а опинилася під пануванням СРСР і масовими репресіями.

Звільнена Одеса, 1944 рік. Вулиці усипано уламками німецької військової техніки
Pinterest

Традиції в День вигнання нацистських окупантів

28 жовтня в Україні проходять святкові заходи, виставки військової техніки, концерти, які супроводжуються вшануванням ветеранів і полеглих у війні.

У Києві до 76-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників заплановано покладання квітів до могили Невідомого солдата в парку Вічної Слави. Також цього дня квіти покладають і до інших меморіалів і пам'ятників.

Звільнений Харків, серпень 1943 року
Pinterest

Раніше OBOZREVATEL публікував популярні в СРСР міфи про 22 червня 1941 року. Цього дня розпочалася німецько-радянська війна, яка забрала життя кожного п'ятого українця.

ТЕЛЕГРАФ Интересные идеи поделок, подарков и украшений для дома к Новому 2021 году(фото и видео). ТЕЛЕГРАФ Идеи для новогодних поделок могут быть безграничные, главное уметь проявлять собственную фантазию и творческий подход.
Багнет Мусоровоз провалился под землю Багнет
Апостроф Назван топ-5 самых надежных авто 2020 года Апостроф По итогам ежегодного исследования от Consumer Reports стали известны самые надежными в мире автомобили.
УНИАН В Киеве будут судить мужчину, устроившего стрельбу в Деснянском районе. УНИАН Из-за конфликта по поводу рыболовной сетки фигурант выстрелил из ружья в землю перед ногами мужчины, а затем ударил прикладом по голове его жену.
Обозреватель В Украине разработали электронный антисептик, убивающий до 99% бактерий. Обозреватель Он превращает обычную воду в санитайзер
Новини по темі

28 листопада: яке свято відзначають, прикмети на Гуріїв день та іменинники.

Народні повір'я розкажуть про майбутню погоду

2 1

Дух Нового року: 10 легендарних новорічних пісень всіх часів та народів.

10 найпопулярніших і атмосферних пісень, які подарують відчуття свята

1 1

Що не можна робити на Пилипів день: прикмети, свята 27 листопада та іменинники.

Про те, якою буде погода, розкажуть народні повір'я

5 2

Скільки триває Чорна п'ятниця в Україні: точна дата.

Знижки діють не один конкретний день

6

Фотосесія на Новий рік: ідеї, локації та костюми – що вдягнути на новорічну фотосесію.

Як відобразити коронавірус та відчуття свята – читайте в нашому матеріалі

1 1

Церковний календар 2020: які релігійні свята відзначають у грудні.

У грудні православні українці відзначатимуть відразу кілька важливих свят, серед яких: Введення в храм Пресвятої Богородиці та День святого Миколая. Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА. Введення в храм Пресвятої Богородиці — християнське свято, засно...

4

26 листопада: яке свято відзначають, прикмети на Івана Златоуста та іменинники.

Народні повір'я розкажуть, якої погоди очікувати

12 2

День усунення насильства проти жінок: історія та значення.

Хто такі сестри Мірабаль, яким присвячено цю дату

5 1