Силою або дипломатією? Як в Україні пропонували звільняти Донбас

Новое Время
Силою або дипломатією? Як в Україні пропонували звільняти Донбас

Нещодавно міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков оприлюднив свій план з повернення окупованих районів Донецької та Луганської областей під контроль української влади.

Цей план він назвав "тактикою дрібних кроків, яким аплодують всі". Водночас, у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій не вважають, що Аваков запропонував у своєму плані щось принципово нове. А в коментарі Радіо НВ заступник голови МінТОТ Юрій Гримчак заявив, що реалізація пропозицій Авакова може викликати непередбачену реакцію з боку Росії.

НВ розповідає про план звільнення Донбасу голови МВС та згадує, які ще способи повернення окупованих територій під контроль Києва пропонували політики.

План Авакова - звільняти по частинах і прийняти закон "про колаборантів"

Аваков розповідає про свій план звільнення Донбасу журналістам / Фото: Ельдар Сарахман, УП

Про свій план звільнення Донбасу Аваков розповів в інтерв'ю Українській правді, яке було опубліковане 16 квітня.

Міністр вважає, що реінтегрувати відразу всю територію Донбасу не вдасться навіть за участю миротворців ООН, тому пропонує робити це по частинах. Спочатку - Горлівку або Новоазовський район.

За планом Авакова, миротворці повинні зупинитися на кордоні населеного пункту і взяти під спостереження контрольні пункти на кордоні з окупованою територією спільно з українськими прикордонниками. Після цього на окуповану територію повинні зайти органи української юстиції та провести вибори за українським законодавством.

Хоча, на думку міністра, у більшості випадків оберуть людей із проімперськими поглядами, вибори за українським законодавством дозволять сформувати перехідну адміністрацію, куди, крім обраних в ОРДЛО представників місцевої влади, увійдуть також представники центральної української влади. Разом із центральною владою в регіон має прийти й українська поліція. Аваков допускає перехідне спільне патрулювання українських сил МВС із місцевими представниками територіальних громад.

Для реінтеграції окупованих територій Україна повинна прийняти закон про амністію. Але цей закон не повинен стосуватися тих, хто вбивав українських солдатів і брав участь у репресіях проти мирного населення.

Крім того, Аваков вважає, що Україні потрібно буде також прийняти закон "про колаборантів", який він описує як "щось на зразок закону де Голля, який був прийнятий у 1946 році у Франції". На його думку, необхідно визначити "ступінь згоди" звичайних людей, які були змушені жити і працювати на окупованих територіях.

Після того, як реінтеграція Горлівки або Новоазовського району відбудеться і її визнають успішною, цю саму процедуру потрібно буде повторити в наступних, "умовно, п'яти районах".

План Порошенко - акцент на миротворців

Головною надією на повернення миру на Донбас та реінтеграцію окупованих територій президент Петро Порошенко, очевидно, вважає введення миротворців ООН.

Про необхідність введення миротворців ООН на Донбас Порошенко говорить від березня 2015 року.

21 квітня 2015 року президент України вперше обговорив питання введення миротворчої місії на Донбас з генсеком ООН Пан Гі Муном.

Однак більше двох років введення миротворців на Донбас блокувалося Росією, яка стверджувала, що питання їх розміщення на Донбасі має обговорюватися з терористами.

22 серпня 2017 року у Сєверодонецьку Луганської області президент Петро Порошенко заявив, що планує на сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку у вересні презентувати ідею введення миротворчої місії на Донбас.

А 5 вересня 2017 року за введення миротворців на Донбас несподівано висловився Путін. Причому він заявив, що мова може йти "лише про функції забезпечення безпеки співробітників ОБСЄ" і у зв'язку з цим миротворчі сили повинні перебувати лише на лінії розмежування. Він також доручив російському МЗС внести відповідний проект резолюції на розгляд РБ ООН.

Українська сторона сприйняла заяву Путіна як спробу перехопити ініціативу Києва. Київ наполягає, що миротворці ООН повинні перебувати на всій непідконтрольній території Донбасу і особливо на неконтрольованій ділянці україно-російського кордону. Позицію України вже підтримали США, Франція та Німеччина.

12 квітня 2018 року під час переговорів із канцлером Німеччини Ангелою Меркель Порошенко заявив, що Мінські домовленості будуть реалізовані після того, як всю окуповану територію, включаючи неконтрольовану ділянку україно-російського кордону, буде контролювати миротворча місія ООН.

Він також оптимістично спрогнозував терміни повернення миру на окуповані території після введення миротворців.

"Я не сумніваюся, що як тільки ми встановимо контроль над кордоном, мир негайно повернеться на цю землю за лічені тижні. І саме цього боїться Росія", - заявив президент.

Особливий статус Донбасу і "формула Штайнмаєра"

7 жовтня 2017 року президент України Петро Порошенко підписав закон про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Згідно з цим законом, особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей буде продовжений на рік виключно після виконання всіх умов, викладених у статті 10 нового закону.

Йдеться про ту його частину, яка стосується виведення всіх незаконних збройних формувань, їхньої військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України.

Закон про особливий статус Донбасу був прийнятий у 2014 році, він був важливою частиною Мінських угод і був раніше дійсний до 19 жовтня 2017 роки (зараз - до 19 жовтня 2018 року). Цей закон передбачав низку поступок бойовикам (але лише на три роки, після продовження його дії на даний момент залишилося півроку).

У вересні 2017 року повноважний представник Росії у Тристоронньої контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Борис Гризлов наполягав, що перед введенням миротворців ООН на Донбас там повинен набути чинності "особливий статус".

Однак особливий статус Донбасу теж може набути чинності лише після виконання низки умов, описаних у так званій "формулі Штайнмаєра", серед яких - виведення російських військ і проведення чесних і вільних виборів відповідно до Конституції України і за стандартам ОБСЄ. Ці умови так і не були виконані.

18 січня 2018 року Рада прийняла закон про реінтеграцію Донбасу, автором якого є президент України Петро Порошенко. В цьому законі Росія визнається країною агресором, а з його остаточної версії прибрали згадку про Мінські угоди, які були підписані в тому числі ватажками бойовиків Олександром Захарченком та Ігорем Плотницьким. Згадка підписаних бойовиками Мінських угод у законі стала однією із причин зриву голосування за нього 5 жовтня 2018 року.

Два варіанти Жебрівського

У червні 2016 року голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський розповів в інтерв'ю НВ про два варіанти звільнення Донбасу.

Перший полягає у збільшенні тиску міжнародного співтовариства на країну-агресора, що "призведе до того, що Путін змушений буде вивести війська і залишити Україну у спокої".

Другий варіант Жебрівський назвав "хорватським". "Будувати армію - і років через п'ять відвойовувати воєнним шляхом", - пояснив він його суть.

Тука: після звільнення має минути 2-3 роки до виборів

У грудні 2016 року екс-голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації і заступник голови МінТОТ Георгій Тука заявляв, що Росія готова віддати Донбас, а Україна, за його прогнозами, зможе реалізувати свій сценарій повернення окупованих територій "вже в наступному році, максимум - до середини 2018 року".

А на початку січня 2017 року Тука заявив ЗМІ, що після звільнення Донбасу має минути 2-3 роки до того, як там можна буде проводити вибори.

За його словами, не буде ніякої трагедії, якщо протягом цих 2-3 років на звільнених територіях Донбасу працюватимуть військово-цивільні адміністрації.

"Путін давно прагне втюхати нам Донбас, але на своїх умовах. Або федералізація, або легітимізація існуючих банд - це його умови", - додав він.

Турчинов: на звільнення Донбасу воєнним шляхом потрібен місяць, але пріоритетний шлях - дипломатичний

27 лютого 2017 року секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов запевнив, що Україні "достатньо місяця, щоб повністю звільнити територію Донбасу".

Але в разі початку такої операції невідомо, скільки дивізій виставить проти українських військових Росія.

14 лютого 2018 року, коментуючи закон про реінтеграцію Донбасу, Турчинов заявив, що пріоритетним шляхом звільнення окупованих територій є дипломатичний, проте Росія робить все, щоб "цей шлях перекреслити".

"Ми не говоримо, що сьогодні можемо звільнити окуповану територію виключно силовим шляхом. Але цей закон не виключає такого шляху і створює для цього передумови. Щоб не треба було приймати додаткові законодавчі акти, які б забезпечили правове поле для застосування сили під час протидії агресору" - зазначив Турчинов.

Він додав, що українській армії знадобилося б кілька тижнів, щоб відновити контроль над окупованими територіями Донбасу, якщо Росія не буде втручатися.

"Проблема планування воєнної операції на сході в тому, що ти не розумієш, скільки військ будуть тобі протидіяти. ... У цьому, безумовно, проблема планування воєнної операції, коли не знаєш реальний потенціал ворога", - сказав Турчинов.

Парасюк: Донбас треба звільняти силою

Парасюк: Мінськими домовленостями українців "розводять як лохів"

Складнощі планування військової операції зі звільнення Донбасу не лякають нардепа Володимира Парасюка, який у травні 2016 року заявив в інтерв'ю НВ, що Донбас треба звільняти саме силою.

Він наполягав, що Мінськими домовленостями українців "розводять як лохів", а документом, на основі якого можна вирішити конфлікт на Донбасі назвав Будапештський меморандум, згідно з яким низка країн гарантувала Україні безпеку в обмін на відмову від ядерної зброї.

"Якщо вони не виконують свою частину, ми не виконаємо щось інше. Україна на 100% виконує свої зобов'язання з транзиту газу в Європу. Це є важіль впливу", - зазначав він.

Парасюк зазначив, що жоден конфлікт такого типу, як на Донбасі, не було вирішено мирним шляхом, тому Донбас доведеться відвойовувати.

Він також висловив думку, що всіх сепаратистів в ОРДЛО потрібно відправити до в'язниці.

Надія Савченко: Мирний шлях звільнити Донбас - це здати Крим

Нещодавно позбавлена депутатської недоторканності і поміщена в СІЗО за підготовку теракту в Раді нардеп Надія Савченко у січні 2017 року заявляла, що єдиний мирний спосіб звільнити Донбас - це здати Крим.

"Як би не кричали і не рвали на собі вишиванки деякі народні депутати, скільки б вони не кричали, що ми не здамо. Вони повинні відмовитися від Криму. Він зараз залишається невизнаною окупованою територією. Крим - це чергове Придністров'я. І щоб не зробити Придністров'ям ще й Донбас - вони будуть робити це тим, що залишать окупованим Крим і заберуть Донбас. Іншого мирного шляху я поки що не бачу", - заявила вона.

У Кремлі відмовилися обговорювати цю заяву, назвавши окупований Крим "російським регіоном".

На заяву Савченко різко відреагував народний депутат і голова Меджлісу Кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він назвав її "не лише вкрай неприйнятною, а й глибоко образливою, цинічною і зрадницькою щодо всіх громадян України і кримськотатарського народу, члени якого залишаються заручниками російських окупантів".

НВ