Автокефалію УПЦ проголосили ще 101 рік тому: що передувало події.

У середу, 5 травня, виповнився рівно 101 рік від того дня, коли Всеукраїнська православна церковна рада (ВПЦР) проголосила автокефалію Української православної церкви.

Про історичну дату нагадав "Український часопис" у Twitter. OBOZREVATEL розповідає про події в українській історії минулого століття, які тому передували.

Як відомо, в Україні після повалення самодержавства в Російській імперії було здійснено декілька спроб досягти автокефалії православної церкви. Спочатку надії покладалися на звернення до Всеросійського помісного собору та московського патріарха, а у 1918 році проголосити автокефалію вслід за набуттям країною автономного статусу збиралися шляхом скликання у Києві Всеукраїнського помісного собору. Однак через відсутність підтримки процесів націотворення у церковному середовищі з боку соціалістичної Української Центральної Ради (УЦР) ці спроби зазнали невдачі.

Автокефалію УПЦ проголосили ще 101 рік тому
Twitter "Український часопис"

Уже з приходом до влади гетьмана Павла Скоропадського було утворено Міністерство сповідань, до роботи в якому залучили найавторитетніших богословів і фахівців із історії церкви й канонічного права. У тогочасних політичних умовах міністерство відкинуло принцип відокремлення церкви, натомість розробляло закони для врегулювання державно-церковних відносин, визначення юрисдикційного статусу церкви в Україні щодо Московського патріархату, проведення другої сесії Всеукраїнського собору, українізації богослужіння і перекладу Святого Письма українською, державного фінансування та окремих проблем церковного життя.

Далі проголошенню автокефалії формально-канонічним та науково-освітнім способом завадило антигетьманське повстання Директорії, уряд якої проголосив автокефалію у 1919 році без погодження позицій з єпископатом. Як пише "Цей день в історії", авторитет нової влади підірвав і арешт за антиукраїнську діяльність київського митрополита Антонія (Храповицького) та архієпископа Волинського Євлогія (Георгієвського).

Василь Липківський
Twitter "Український часопис"

Тоді помилки Директорії не змогла виправити й активна діяльність організованої ще за Скоропадського постійної дипломатичної місії при Вселенському патріаршому престолі. Факт захоплення України більшовиками та протидія зусиллям українських дипломатів із боку єпископату українських єпархій безпосередньо у Константинополі "звели нанівець перспективи досягнення визнання автокефалії Української церкви у православному світі".

"Тому напередодні скликання Собору українські парафії не мали жодного архієрея: приєднатися до українського руху через патріарші санкції відмовилися навіть ті з них, хто раніше його підтримували, як наприклад, єпископ Полтавський Парфеній (Левицький)", – йдеться у матеріалі.

Учасники Першого Собору Української автокефальної православної Церкви
Український інститут національної пам'яті

Зважаючи на це Всеукраїнська православна церковна рада пішла шляхом українізації парафій і запроваджуючи богослужіння та проповіді українською мовою. Рух почався з Києва та Київщини і поступово ширився країною: на 1921 рік таких парафій нараховувалося 159, а на 1923-й – уже 991. І ось 5 травня 1920 року, враховуючи зникнення самодержавства як юридичної підстави для підпорядкування Київської митрополії Москві та скориставшись чинністю радянського закону про відокремлення церкви від держави, пленум ВПЦР оголосив про автокефалію Української православної церкви.

А завершив процес інституалізації УАПЦ Всеукраїнський православний церковний собор, який розпочав свою роботу 14 жовтня 1921 року. Участь у ньому взяли 402 делегати серед священників і мирян, які почесним головою обрали настоятеля Святої Софії протоієрея Василя Липківського.

Митрополит Василь (Липківський) (1864-1937 рр.). Київ, 1921 рік
jnsm.com.ua

Він очолював церкву до 1927 року, коли під тиском Об'єднаного державного політичного управління (ОДПУ) Другий собор УАПЦ звільнив митрополита Василя "від тягаря митрополичого служіння" і обрав предстоятелем єпископа Миколу (Борецького). Третій, "ліквідаційний", собор відбувся з ініціативи ОДПУ 1930 року й оголосив про "саморозпуск" УАПЦ. Однак у тому ж 1930-му вона була відновлена як Українська православна церква на чолі з митрополитом Іваном (Павловським) і проіснувала до травня 1936 року.

Єпископат УАПЦ
Український інститут національної пам'яті

Як повідомляв OBOZREVATEL:

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Напередодні матчу Євро-2020 у Бухаресті пролунав хіт  «Путін - ху#ло»  у спільному виконанні українських та австрійських фанатів.

Напередодні матчу Євро-2020 у Бухаресті пролунав хіт «Путін - ху#ло» у спільному виконанні українських та австрійських фанатів.

Напередодні вирішального поєдинку третього туру Євро-2020 між збірними України та Австрії в столиці Румунії, Бухаресті (де сьогодні о 19:00 відбудеться матч), уболівальники обох команд разом заспівали відомий хіт про президента РФ Володимира Путіна.

Цензор.НЕТ

Напередодні матчу Євро-2020 у Бухаресті пролунав хіт  «Путін - х#йло»  у спільному виконанні українських та австрійських фанатів.

Напередодні матчу Євро-2020 у Бухаресті пролунав хіт «Путін - х#йло» у спільному виконанні українських та австрійських фанатів.

Напередодні вирішального поєдинку третього туру Євро-2020 між збірними України та Австрії в столиці Румунії, Бухаресті (де сьогодні о 19:00 відбудеться матч), уболівальники обох команд разом заспівали відомий хіт про президента РФ Володимира Путіна.

Цензор.НЕТ

Нью-Йорк на Донбасі: українське містечко з німецькою історією -  «Європа у фокусі»  - DW Ukrainian.

Нью-Йорк на Донбасі: українське містечко з німецькою історією - «Європа у фокусі» - DW Ukrainian.

Дивіться європейський тижневик щопонеділка на каналі "DW Українською". Сьогодні - з такими темами: 00:00 Туреччина: небезпечний слиз у морі 05:19 Україна: Нью-Йорк на Донбасі 11:01 Великобританія: брак далекобійників через Brexit 16:25 Данія: біже...

1

Спорт влітку. Як тренуватися у спеку і не нашкодити здоров’ю. Поради фітнес-тренерів і медиків

Спорт влітку. Як тренуватися у спеку і не нашкодити здоров’ю. Поради фітнес-тренерів і медиків

Літо - це не лише активності для дітей, а й для дорослих. Хоча справжні спортсмени тренуються у будь-яку пору року. Але інколи тренування можуть стати фатальними. У столичному фітнес-центрі помер один із відвідувачів. Йому стало зле на біговій дор...

У Львові виставили до почитання ікону з мощами Івана Павла II.

У Львові виставили до почитання ікону з мощами Івана Павла II.

З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

ПАРЄ розгляне резолюцію на захист кримських татар

ПАРЄ розгляне резолюцію на захист кримських татар

У Страсбурзі з 21 червня розпочне літню сесію Парламентська асамблея Ради Європи. На її порядку денному, серед інших питань, буде розгляд резолюції щодо прав кримських татар в окупованому Криму. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebo...

Соляна шахта Соледару, виноробня у Бахмуті, Святогірська лавра.

Соляна шахта Соледару, виноробня у Бахмуті, Святогірська лавра.

"Підсумки тижня" продовжують серію матеріалів про літній відпочинок саме в Україні. Це мабуть передусім для тих, хто не встиг вакцинуватися і не планує їхати за кордон. Курорти Чорного та Азовського морів, а ще Львівщину ми вже показували. А цього...

Понеділок Святого Духа. Божественна літургія з Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ

Понеділок Святого Духа. Божественна літургія з Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ У нас є що подивитись! КОНДРАТЮК У ПОНЕДІЛОК: "ПРЯМИМ ТЕКСТОМ" З ЮРІЄМ ЛУЦЕНКОМ: ТОКШОУ "ВЕЛИКА ПОЛІТИКА": ТОКШОУ "ДІЙОВІ О...

3