Українцям пояснили, як приватизувати земельну ділянку під житловим будинком.

Кожен українець за законом має право на отримання безкоштовної ділянки землі від держави. Статтею 121 Земельного кодексу встановлено розміри таких ділянок залежно від їхнього цільового використання. Однак на сьогодні найбільш актуальним серед громадян залишається питання саме порядку приватизації земельної ділянки, на якій уже розташований або буде побудований у майбутньому житловий будинок.

У Бюро правової допомоги покроково роз'яснили порядок приватизації присадибної ділянки. Як вказується в повідомленні, отримати її безкоштовно можна в таких розмірах:

у селах – не більше ніж 0,25 гектара;

в селищах – не більше ніж 0,15 гектара;

у містах – не більше ніж 0,10 гектара.

Якщо людина захоче приватизувати земельну ділянку, якою вона користується і на якій розташований житловий будинок, що перебуває в її власності, потрібно пройти кілька етапів.

1. Виготовлення технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Для розробки такої документації особі треба звернутися до сертифікованих інженерів-землевпорядників, які, відповідно до закону, є відповідальними за якість робіт із землеустрою. Їхній перелік міститься у відповідному Державному реєстрі, за ведення якого відповідає Держгеокадастр.

Усі питання, пов'язані з термінами виконання робіт із виготовлення техдокументації, вартості та ін., визначаються договором між замовником і виконавцем. Однак у будь-якому разі весь процес виготовлення не повинен перевищувати 6 місяців із моменту укладення договору.

За результатами виконання робіт замовник повинен отримати не тільки всю техдокументацію на присадибну ділянку в паперовому та електронному вигляді на диску, а також електронний документ, який містить відомості про результати робіт із землеустрою, які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру.

2. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

Після виготовлення і отримання технічної документації потрібно внести відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Для цього громадянину варто звернутися до державного кадастрового реєстратора та надати такий перелік документів:

 • заяву, що складається за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру;

 • технічну документацію в паперовій та електронній формі; електронний документ, який містить відомості про результати робіт із землеустрою, що підлягають внесенню до Державного земкадастру;

 • в разі, якщо заява подається не громадянином особисто, а його представником, то подається також документ, який підтверджує повноваження такого представника діяти від імені заявника.

Весь процес реєстрації земельної ділянки у Державному земкадастрі не може перевищувати 14 днів із моменту подання документів. При цьому така послуга є абсолютно безкоштовною. За результатами державної реєстрації земельної ділянки людині видається витяг із земкадастру з відповідним кадастровим номером.

3. Отримання рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в приватну власність

Після того, як земельна ділянка внесена до Державного земельного кадастру та їй надано відповідний кадастровий номер, треба звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу земельної ділянки у приватну власність. До такого клопотання додається розроблена технічна документація із землеустрою та витяг із Державного земкадастру.

Орган виконавчої влади або місцевого самоврядування зобов'язаний протягом місяця розглянути відповідне клопотання і додані до нього документи, за результатами чого ухвалити рішення про його затвердження і передачу земельної ділянки у власність або мотивовано відмовити в такій передачі.

4. Реєстрація права власності на земельну ділянку

У разі позитивного рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки у приватну власність особі необхідно зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Така послуга вже не є безкоштовною – її розмір становить 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2021 рік – 230 грн).

Реєстрація права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно надається протягом 5 робочих днів. Для цього особі варто звернутися в центр надання адміністративних послуг за місцем розташування земельної ділянки або до нотаріуса з такими документами:

 • заявою встановленої форми;

 • копіями паспорта та ідентифікаційного коду (під час подачі документів необхідно також показати оригінали таких документів);

 • рішенням органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у приватну власність;

 • витягом із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;

 • документом, що підтверджує внесення плати за держреєстрацію права власності на нерухоме майно;

 • в разі, якщо заява подається не громадянином особисто, а його представником, то подається також документ, який підтверджує повноваження такого представника діяти від імені заявника.

Після внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державний реєстратор видає заявнику витяг про проведену державну реєстрацію права власності на присадибну ділянку. З цього моменту процес приватизації вважається завершеним.

Як повідомляв OBOZREVATEL:

 • Із 1 липня в Україні відкрився ринок землі сільськогосподарського призначення – фізичні особи можуть продавати і купувати ділянки, але не більше ніж 100 га в одні руки. Агрохолдинги й інші компанії купувати землю не мають права до 1 січня 2024 року. А іноземцям і зовсім заборонено брати участь у цих угодах до рішення референдуму.

 • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в Україні з дня відкриття ринку землі було оформлено 774 земельні угоди. При цьому мінімальна вартість гектара становить $1 тис.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Олігархи в законі: що насправді ухвалила Верховна Рада та чи стане українцям жити краще.

Олігархи в законі: що насправді ухвалила Верховна Рада та чи стане українцям жити краще.

“Замах” на Шефіра – це напад, організований олігархами. Таку версію дружно просувають і на Банковій, і у зеленій партії. Тільки от не сходиться. Як підмітили журналісти, Шефір останнім часом сварився не з олігархами, а із Зеленським. А з олігархам...

Замах на радника президента: хто такий Сергій Шефір і наскільки він важливий для Зеленського.

Замах на радника президента: хто такий Сергій Шефір і наскільки він важливий для Зеленського.

Хотіли вбити чи залякати? Резонансна і справжня шпигунська історія сталася цього тижня з першим помічником президента України Сергієм Шефіром Його автомобіль обстріляли на дорозі під Києвом. У лімузин Audi влучило 18 куль. Шефіра не зачепило, а от...

Остання розмова із Зеленським та вартість комуналки у Києві - ексклюзивне інтерв'ю Віталія Кличка.

Остання розмова із Зеленським та вартість комуналки у Києві - ексклюзивне інтерв'ю Віталія Кличка.

Опалювальний сезон – під загрозою. Бюджетні установи ризикують замерзнути цієї осені, бо місцеві бюджети не можуть оплатити паливо за тієї ціною, яку їм пропонує Нафтогаз. А там суми подекуди аж до 30 гривень за куб. Наступного тижня Підсумки руша...

Взаємні позови: тіктокерка оголосила військовому судову війну.

Взаємні позови: тіктокерка оголосила військовому судову війну.

Скандал, що спалахнув ще у січні 2021 року між тіктокеркою та полковником, "докотився" до суду. Блогерка Таїсія Онацька поділилася у тіктоці відео, у якому в розмові про подорожі між Росією та Україною надала перевагу країні-агресорці. Читати на с...

Обов'язкова вакцинація вчителів: чому педагоги бояться щеплень та які ризики дистанційного навчання.

Обов'язкова вакцинація вчителів: чому педагоги бояться щеплень та які ризики дистанційного навчання.

Сім п'ятниць на тиждень. На вчителів чекає обов’язкова вакцинація, хоча ще кілька днів тому чиновники запевняли, що примусової вакцинації освітян не буде. Останні дані – в Україні вакциновано лише 40% педагогів. Тоді як у світі цифра вдвічі більша...

Секс, оргії, порнозірки і велика політика: Клінтон, Трамп, Берлусконі та інші - Час за Гринвічем.

Секс, оргії, порнозірки і велика політика: Клінтон, Трамп, Берлусконі та інші - Час за Гринвічем.

Хто з політиків опинився в центрі гучних скандалів через інтим на робочому місці чи зв’язок із секспрацівницями? Хто втратив свою посаду через суспільний розголос, а хто не дуже й постраждав через власну велелюбність. Про високі посади та приземле...