Розгортання інфляції в РФ: рекордні очікування бізнесу та «інфляційний шок» посполитих.

Економіка країни-агресора залежна від експорту нафти та газу, що не залишає шансів на прискорення зростання в середньостроковій перспективі внаслідок демографічних проблем, слабкості верховенства права, корупції та геополітичних ускладнень в діалозі зі Заходом, що обумовлює виклики розширення санкцій. Таку оцінку нещодавно оприлюднило міжнародне рейтингове агентство Moody’s за підсумками чергового перегляду суверенного рейтингу РФ.

Такі заяви не випадкові, адже спіраль інфляції продовжує розкручуватися в російській економіці, попри спроби уряду «заморозити» ціни й посилення монетарної політики з боку Центрального банку.

Відповідні тенденції посилюють песимістичні очікування бізнесу, звужують бюджетні видатки, знецінюють реальні зарплати та пенсії.

Очікування прискорення інфляції бізнесу найвищі за останні 12 років

У той час як влада офіційно та негласно забороняє роздрібним мережам підвищувати ціни хоча б до вересневих думських виборів, на рівні виробників та компаній гуртової торгівлі інфляція бере нові висоти.

Інфляційні очікування російського бізнесу досягли максимуму з 2008 року. Про це повідомляє Центробанк РФ в оприлюднених результатах опитування бізнесу. В опитуванні взяли участь понад 11 тисяч компаній з усіх ключових галузей економіки, включаючи як великий, так і малий бізнес.

Сезонно скоригований індекс цінових очікувань підприємств на 3 місяці вперед в кінці квітня досяг 26,68% – на стільки кількість респондентів, які очікують подальшого зростання цін, перевищує тих, хто чекає стабілізації або уповільнення інфляції.

В обробній промисловості цей же показник досяг 27,09% і став рекордним з 2008 року, зазначають в Центробанку.

Індекс інфляційних очікувань компаній гуртової торгівлі злетів до 43,89% – максимуму майже за 18 років.

«Зростання цін в бізнес-сегменті – це інфляція пропозиції. Вона формується шляхом підвищення сировинних цін та подорожчання комплектуючих (інфляція витрат), відставання зростання пропозиції від зростання попиту», – зазначають аналітики ПСБ.

Ті ж дані показує опитування IHS Markit, який проводиться щомісяця для оцінки індексу ділової активності.

Індекс цін на сировину та матеріали тримається вище за позначку 70 пунктів вже майже пів року, чого статистика не бачила жодного разу з глобальної фінансової кризи 2008 року.

Негативно також позначається глобальне зростання цін на сировинні товари, зростання вартості морських перевезень до 11-річного піка, а також збої в ланцюжках поставок й обмеження на транспортування, через які затримки з виконанням замовлень досягли максимуму з другого кварталу 2020 року.

Свої витрати виробники змушені перекладати на клієнтів, підвищуючи відпускні ціни: у квітні та травні їх зростання стало найбільш різким з лютого 2015 року, відзначають в IHS Markit.

Дані Росстату за квітень 2021 року підтверджують: Індекс цін виробників в 5 разів випереджає споживчу інфляцію – 27,6% проти 5,6%.

Без урахування цін на сировину промислові підприємства підняли ціни на свою продукцію на 21,1%. На 16% дорожче стали товари харчової промисловості, на 18,8% – металопродукція, на 29,3% злетіли відвантажувальні ціни в хімічній промисловості.

На рівні споживачів інфляція в травні знову прискорилася: з огляду на тижневі дані Росстату вона перевищує 5,8% і перебуває поблизу нового рекорду з 2016 року.

Пенсіонерів накрив «інфляційний шок»

Прискорення інфляції в РФ продовжує бити по самим незахищеним групам населення. Середній розмір реальних пенсій в РФ скорочується третій місяць поспіль, відзвітував Росстат в щомісячній доповіді «Про соціально-економічне становище» країни.

Згідно зі статистикою, 35 мільйонів російських пенсіонерів у квітні отримували в середньому 15791 рубль на місяць. Проти торішніх показників, пенсії збільшилися на 789 рублів, або 5,4%.

Однак інфляцію, розігнали у квітні до 5,5%, яка «з’їла» всю здійснену державою індексацію. У реальному вираженні пенсії скоротилися на 0,1% щодо квітня-2020 і на 0,5%, якщо порівнювати з березнем.

У квітні, згідно Росстату, харчові продукти подорожчали в середньому на 7,12%. Таким чином, купівельна спроможність пенсіонерів, скоригована на динаміку цього ринку, скоротилася на 1,7%.

За окремими продовольчими товарами зростання відбувалося з двозначною швидкістю. Так, олія подорожчала на 27,3% рік до року, яйця – на 31%, цукор – на 40,2%. Реальний розмір пенсій, скоригований на динаміку цих товарів, просів, таким чином, на 21,9%, 25,6% і 34,8%.

Трохи краща ситуація з хлібом (+ 8,1%), крупами (+ 12,5%), рибою (+ 11,4%) і курятиною (+ 15,1%). За цим товарам купівельна спроможність пенсій просіла на 2,7%, 7,1%, 6% і 9,7% відповідно.

Поки пенсіонери чекають нової індексації від держави, а влада продовжує відмовляти в підвищенні тим з них, хто працює, темпи зростання цін в країні прискорюються, «розриваючи шаблон» стабільності напередодні вересневих думських виборів.

У понеділок Росстат опублікував дані по інфляції за травень, які викликали «легкий шок» і виявилися «катастрофічними», пише аналітик з банку Центрокредит.

Темпи зростання споживчих цін замість традиційного для цієї пори року уповільнення прискорилися з 5,5% до 6%, встановивши новий 5-річний рекорд. Продовольча інфляція розігналася з 7,1% до 8% і тримається поблизу максимумів з 2015 року.

Якщо номінальний приріст пенсій зберігся (даних Росстата за травень ще немає), це означає, що спад в реальному вираженні могло прискоритися до 0,9%, а здатність пенсіонерів купувати продукти впала на 2,6%.

Скорочення реальних пенсій, яке спостерігається вперше з 2016 року, зіпсує Росстату статистику по доходах громадян, серед яких пенсіонерів близько 25%.

За підсумками 2020 року реальні наявні доходи росіян впали на 3%, а в першому кварталі 2021-го – на 3,6%.

Варто зазначити, за 7 років з моменту анексії Криму країною-агресором пересічні громадяни збідніли на 10,6% і були відкинуті за рівнем життя назад у 2010-й рік.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Міжнародна торгівля в Україні: обсяги експорту та імпорту товарів зростають.

Завдяки суттєвому звуженню дефіциту торгівлі товарами Упродовж квітня 2021 року сальдо поточного рахунку повернулося до додатних значень – 0.8 млрд дол., завдяки суттєвому звуженню дефіциту торгівлі товарами. Про це йдеться в травневому макр...

UA.NEWS

Стан провідної галузі: фактори погіршення сільськогосподарського виробництва та прогноз.

Упродовж квітня 2021 року у сільськогосподарському виробництві продовжує спостерігатися скорочення обсягів виробництва. Про це повідомляє Мінекономіки. Безумовно, зважаючи на сезонний характер виробництва рослинницької продукції, з січня по травен...

UA.NEWS

Регулятор обіцяє переглянути цінові обмеження на енергетичному ринку.

Нацкомісія з регулювання в сферах енергетики та житлово-комунальних послуг (НКРЕКП) готується переглянути обмеження цін на оптовому ринку електричної енергії. Причиною регулятор назвав надлишок пропозиції. Про це повідомляє прес-служба НКРЕКП. В Н...

UA.NEWS

Глобальна ініціатива G7: реалізація кліматичних завдань і податкова справедливість.

Нещодавно відбулася зустріч лідерів країни G7. З поміж вагомих заяв, які викладені в підсумковому комюніке саміту, зокрема визнання РФ стороною конфлікту у війні на Донбасі, вимога щодо припинення агресії й відведення військ з окупованих східної м...

UA.NEWS

В НБУ склали рейтинг найприбутковіших українських банків.

За січень-квітень 2021 року платоспроможні банки України отримали 17,538 млрд гривень прибутку після оподаткування. Рейтинг за прибутковістю очолив державний «ПриватБанк» з результатом в 6,046 млрд гривень. Про це повідомляється на сайті Національ...

UA.NEWS

«Укрзалізниця» призначила додатковий потяг «до моря».

У компанії «Укрзалізниця» оголосили про призначення додаткового поїзда з Житомира та Вінниці до Одеси. Він почне курсувати з 1 липня через день по непарних числах, уточнила прес-служба УЗ. Додатковий швидкісний поїзд № 132/131 Одеса – Житомир відп...

UA.NEWS

Пленарне засідання Верховної Ради України - 10:00 15.

Пленарне засідання Верховної Ради України - 10:00 15.

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ У нас є що подивитись! КОНДРАТЮК У ПОНЕДІЛОК: "ПРЯМИМ ТЕКСТОМ" З ЮРІЄМ ЛУЦЕНКОМ: ТОКШОУ "ВЕЛИКА ПОЛІТИКА": ТОКШОУ "ДІЙОВІ О...

Вакцинація на кордоні з Польщею. Що потрібно знати українцям / Репортаж

Вакцинація на кордоні з Польщею. Що потрібно знати українцям / Репортаж

Вакцини на вибір і без черг. У Польщі, поблизу українського кордону, відкрили пункти вакцинації. Приймають усіх охочих. Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ У н...

Спільна пресконференція міністрів закордонних справ України та Швеції.

Спільна пресконференція міністрів закордонних справ України та Швеції.

Спільна пресконференція міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та міністерки закордонних справ Королівства Швеція Анн Лінде. Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ...

Телеканал Рада. Прямий ефір

Телеканал Рада. Прямий ефір

Пряма трансляція чергового пленарного засідання п’ятої сесії Верховної Ради України ІХ скликання.

Всеукраїнський форум  «Україна 30. Економіка без олігархів». День другий

Всеукраїнський форум «Україна 30. Економіка без олігархів». День другий

Всеукраїнський форум "Україна 30. Економіка без олігархів". У заході беруть участь президент України, прем’єр-міністр, генеральна прокурорка. Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Fa...

Кінець  «прослушок Медведчука» : найголовніше з плівок, Наші гроші.

Кінець «прослушок Медведчука» : найголовніше з плівок, Наші гроші.

Журналіст розслідувач проєкту Bihus.info Денис Бігус заявив, що оприлюднені раніше "плівки Віктора Медведчука" містять лише фрагменти розмов кума Путіна з бойовиками та російськими політиками. Однак, за словами Бігуса, величезна кількість дзвінків...

1