Застрелили українця, який був сенатором

Активіст українсього національного руху в Підляшші Іван Пастернак помер у лікарні міста Біла Підляська 25 травня 1943 року. Зазнав смертельних поранень з револьвера за 2 доби до того.

Чоловік народився у селищі Новий Павлів - тепер Більського повіту Люблінського воєводства Польщі. Деякий час працював директором шкіл у Любечі та Гадячі. Підтримав активну українізацію шкільництва за доби Української революції. Закінчив українознавчі курси в Києві. Пізніше вдосконалював педагогічні навички у Варшавському університеті.

У 1922 році був обраний сенатором до польського Сейму від Поліського воєводства, яким був до 1927 року. У період перебування на посаді деякий час очолював українське просвітницьке товариство "Рідна Хата".

Із початком польської кампанії "ревіндикації", коли польські військові та поліцейські руйнували десятки православних храмів і каплиць на Холмщині та Підляшші з метою прискорити асиміляцію українців, Пастернак особисто очолив делегацію до польського Міністерства віровизнання і освіти з рішучими протестами проти терористичної державної акції.

Під час Другої світової війни став головою Українського допоміжного комітету в Білі Підляській та головою ревізійної комісії Підляської асоціації українських кооперативів.

Успішний замах на життя активіста здійснили прямо на порозі його будинку в селищі Хорощинка Люблінського воєводства. Причини достеменно невідомі. Деякі польські дослідники стверджували, що постріли здійснили солдати Армії Крайової, які виконували вирок за вбивство двох поляків членами українського підпілля, до якого зарахували Пастернака. Інші, що був убитий безпосередньо польським підпіллям, як ідеологічно небезпечний український патріот. За третьою версією, Пастернака застрелив військовослужбовець Армії Крайової з позивним "Лотний", оскільки чоловік попередив жителів Хорощинки про запланований напад на селище.

Собор єпископів автокефальної Православної церкви у Польщі звернувся до польської влади з меморандумом 16 липня 1938-го. Тоді висловив жаль із приводу кампанії руйнування православних храмів на території Холмщини й Підляшшя. Закликав українців до 3-денного посту у зв'язку з трагічними подіями. Заклик собору підтримав й предстоятель греко-католицької церкви Андрей Шептицький.

Новини по темі

День в історії - трагедія під Зеленопіллям

11 липня 2014 року – один із чорних днів в історії Збройних Сил України. Всі, хто вижив в цій пекельній м’ясорубці, вважають його своїм другим днем народження. Про це йдеться у повідомленні прес-служби 24 ОМБр імені короля Данила.

1

В академії провели расову чистку

Прусська або Берлінська академія наук заснована в Берліні 11 липня 1700-го прусським курфюрстом-князем Фрідріхом І. Коли Фрідріх став королем Пруссії - академія отримала назву Прусська королівська наукова організація.Спочатку академія наук ділилас...

1

На каменях знайшли написи давньої цивілізації

У західній провінції Ірану Лурестан археологи виявили давні написи на схилі гори.Написи зроблені перською мовою. Вчені вже частково їх розшифрували, повідомляє Tehran Times.Напис датований 1680 роком. Відноситься до династії Сефевидов. У ньому роз...

1

Знайшли прикраси, яким 120 тис. років

Археологи знайшли мушлі-прикраси під давніми похованнями у печері Кафзех на півночі Ізраїлю. Їх вік оцінюють у 120 тис. років.На знахідках були виявлені залишки червоної вохри та невеликі рукотворні дірочки. Припускають, що через них доісторичні л...

1

На Львівщині виявлено масові захоронення вояків часів Другої світової війни.

Під час польових пошукових досліджень місць боїв часів Другої Світової війни на Львівщині у Золочівському районі Товариством пошуку жертв війни «Пам’ять» виявлено місця масових санітарних захоронень військовиків української добровільної дивізії Зб...

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie