10 гривень і лисі гори: що залишається Україні від стільця IKEA.

"Стілець Ingolf добре вписується і на кухні чи в їдальні, і в коридорі або спальні. А конструкція з цільного дерева витримає багато чого", - так на німецькому сайті описується класичний стілець шведського бренду IKEA. За стілець, який треба збирати самостійно з окремих частин, покупцеві треба викласти 59,99 євро. На німецькій кухні або у спальні закінчується довгий шлях виробництва стільця, що, як з'ясувала британська неурядова організація Earthsight, починається у гірських лісах українського Закарпаття.

Чорнова заготовка такого стільця, перш ніж роз'їхатися у магазини IKEA по всій Європі, експортується з України до Румунії за середньою вартістю близько 10 гривень за одиницю, свідчить база даних митних декларацій ImportGenius, яку проаналізувала DW. Це ті гроші, які залишаються на Закарпатті в обмін на масиви зрізаного карпатського буку.

Меблі з незаконної деревини?

За 2019 рік, як свідчать митні дані, компанія "ВГСМ" із села Великий Бичків Рахівського району на Закарпатті експортувала близько п'яти мільйонів заготовок до стільців Ingolf румунській компанії Plimob. Завод цієї компанії розташований прямо по інший бік кордону - лише у 14 кілометрах від українського виробника заготовок. Після обробки і упаковки у коробки стільці вже продаються у різних куточках континенту як Made in Romania. Ingolf - одна з декількох моделей стільців IKEA, які виготовляються на заготовках компанії ВГСМ. Ця компанія, за даними українського Єдиного державного реєстру юридичних осіб, була створена 2010 року громадянином Румунії.

Стільці Ingolf: Made in Romania з українського лісу

Стільці Ingolf: "Made in Romania" з українського лісу

Деревина, яку використовують для виробництва стільців IKEA на Закарпатті, сертифікована як така, що відповідає стандартам екологічного і сталого лісництва. Такі сертифікати надає міжнародна неурядова організація Forest Stuartship Council (FSC) - Лісова опікунська рада. Сертифікат має "заспокоювати" європейського споживача: він купує меблі, через які не були знищені цінні для природи ліси, не постраждали екосистеми.

Утім, в оприлюдненому днями Earthsight розслідуванні наведено низку фактів, які змушують у цьому сумніватися. З посиланням на дані перевірок Державної екологічної інспекції України активісти заявляють про системні незаконні рубки, які проводить "ВГСМ". Йдеться про сотні незаконних дозволів на санітарні рубки лісу, які видаються на період з квітня по червень, коли лісозаготівля заборонена українським законодавством про охорону тваринного світу. У цей період розмножуються рідкісні тварини, що проживають у цих лісах. Крім того, йдеться у звіті Earthsight, місцеве лісництво не провело обов’язкову оцінку впливу на навколишнє середовище перед початком лісозаготівлі на декількох ділянках, а також видало дозволи на рубку здорових дерев під приводом того, що вони хворі.

У "ВГСМ" всі закиди відкидають. "Всю продукцію ми робимо винятково з легального і законно вирубаного лісу, розуміючи, що будь-як інші варіанти ведуть до припинення контрактів і закриття підприємства", - запевняє журналістів директорка компанії Ірина Мацепура.

"В Україні складно працювати через корупцію"

Утім, незважаючи на позицію українського експортера заготовок стільців, компанія IKEA, реагуючи на розслідування Earthsight, запевнила, що ініціювали незалежну перевірку озвучених звинувачень. "Незаконно вирубаний ліс неприйнятний для нашої продукції", - зазначив речник компанії у коментарі агенції Reuters 23 червня.

Один з найбільших споживачів деревини у світі IKEA позиціонується на ринку як проактивний прихильник екології та сталого розвитку

Один з найбільших споживачів деревини у світі IKEA позиціонується на ринку як проактивний прихильник екології та сталого розвитку

У Forest Stuartship Council також запевняють, що перевірять, чи мали місце порушення, які можуть стати підставою для позбавлення компанії ВГСМ сертифіката екологічності продукції. "В Україні дуже складно працювати через корупцію. Ми сподіваємося, що розслідування громадських організацій спонукатимуть владу до того, аби домагатися змін", - зазначила у розмові з DW представниця FSC Карен ван дер Вестгаузен. В організації повідомили, що ВГСМ за 2019 рік виробила близько семи тисяч кубометрів меблевої продукції із "зеленим" сертифікатом.

До слова, два роки тому FSC скасувала "зелені" сертифікати дев'яти українських компаній, що експортують в країни ЄС деревне вугілля для грилю, після того, як перевірка виявила масові зловживання з боку сертифікованих виробників. Власники сертифікатів продавали під виглядом власної продукцію інших виробників, яка не відповідала стандартам FSC.

"Скандал навколо IKEA - лише верхівка айсберга"

Суцільні рубки лісу на площі понад один гектар за законом мають здійснюватися лише після погодження оцінки впливу на довкілля з профільним міністерством, що має бути публічною і враховувати зауваження громадськості. Однак часто цього не робиться, каже експерт Української природоохоронної групи Єгор Гриник. Він називає скандал навколо стільців IKEA лише "верхівкою айсберга". "У багатьох українських лісництвах до 90 відсотків рубок відбуваються з порушенням законодавства. При цьому самі лісники називають рубку легальною, якщо вони самі видали на неї лісорубний квиток. Порушення законів при цьому не грає ролі для них", - зазначає Гриник.

Еколог вважає, що без докорінних реформ у лісовій галузі жодні міжнародні сертифікати, такі як FSC, не виправлять ситуацію з масовими порушеннями. Серед головних проблем Гриник називає санітарні рубки - тобто вирубку сухого або ураженого шкідниками лісу. "Санітарні рубки призначаються лісопатологами. Вони, так само як і лісгоспи, перебувають у віданні Державного лісового агентства. А оплачують їхню експертизу самі лісгоспи. Тобто і лісгоспи, і їхні "ревізори" перебувають в одній структурі і взаємопов'язані", - критикує Єгор Гриник. Він заявляє, що за відсутності ефективного незалежного контролю часто лісники вирубують здоровий ліс під виглядом хворого.

 • Затоплені п'ять областей

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Затоплені п'ять областей

  Критична ситуація внаслідок інтенсивних опадів 22-24 червня спостерігається у п'яти західних областях України - Івано-Франківській, Чернівецькій, Львівській, Закарпатській та Тернопільській. За даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, там лише за три дні підтопило 285 населених пунктів.

 • Епіцентр негоди - Івано-Франківщина

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Епіцентр негоди - Івано-Франківщина

  Найбільше від повені постраждала Івано-Франківська область. Станом на ранок четверга, 25 червня, там налічувалося 234 підтоплення, повідомляє ДСНС. Унаслідок негоди у регіоні загинули троє людей.

 • Понад півтори тисячі рятувальників

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Понад півтори тисячі рятувальників

  За даними ДСНС, у ліквідації наслідків повеней у Західній Україні станом на 25 червня беруть участь понад 1600 осіб і 469 одиниць техніки. До робіт залучили, зокрема, і сили Національної гвардії України.

 • Зруйновані дороги і мости

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Зруйновані дороги і мости

  Повінь завдала шкоди транспортній інфраструктурі регіону. У середу, 24 червня, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив про 110 кілометрів автодоріг та 19 мостів, зруйнованих унаслідок повені. Наступного дня ДСНС повідомила, що 500 кілометрів автодоріг і 135 мостів, а також 280 метрів дамб пошкоджені.

 • Евакуація постраждалих

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Евакуація постраждалих

  24 червня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та голова МВС Арсен Аваков здійснили повітряний моніторинг підтоплених районів та відвідали один із населених пунктів Надвірнянського району Івано-Франківщини. "Наразі евакуйовано понад 200 людей (…) Відсутні газо-, електрозабезпечення, оскільки не витримали електроопори, йде замикання, працюють електрики", - повідомив Аваков.

 • Річка Прут розлилася

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Допомога уряду в Києві

  Український уряд ухвалив комплекс заходів для подолання наслідків повеней. Серед них - постійний моніторинг річок регіону для вчасного вжиття запобіжних заходів, допомога постраждалим та евакуйованим людям, нагляд за санітарно-епідеміологічною ситуацією, щоб не допустити спалахів інфекційних захворювань через забруднення колодязів.

 • Обсяг збитків невідомий

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Обсяг збитків невідомий

  Суму збитків, завданих негодою, поки оцінити не береться ніхто. Влада обіцяє надати свої оцінки після 1 липня - саме до цього дня мають обстежити зруйновані та пошкоджені будівлі та дороги.

 • Перша допомога

  Повені на Заході України: підтоплені міста та зруйновані мости

  Перша допомога

  Попри відсутність даних про збитки, уряд України уже вирішив виділити Івано-Франківській області початкову допомогу на ліквідацію наслідків негоди обсягом 500 мільйонів гривень. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, також є додаткова потреба у 82 мільйонах гривень для відновлення дамб і берегів, які пошкодила повінь.

  Автор: Данило Білик


Держагентство обіцяє реформи

"Потрібно змінювати підходи всередині системи", - визнав голова Державного лісового агентства Андрій Заблоцький, коментуючи 25 червня звіт Earthsight на своїй сторінці у Facebook. За його словами, на розгляд Верховної Ради чекає вже розроблений за участі його відомства законопроєкт, який передбачає низку запобіжників зловживанням. "Одна з важливих змін, яку закладає законопроєкт, - лісгоспи не будуть поєднувати повноваження і видавати самі собі дозволи на заготівлю деревини", - наголосив Заблоцький.

Екологи, утім, заявляють що цього мало: реформоване має бути саме Державне лісове агентство, яке нині саме і визначає правила лісозаготівлі і контролює їхнє дотримання. "Потрібний незалежний від системи контроль", - наполягає Єгор Гриник.

Євродепутатка: За проблему має взятись уряд

Скандал навколо імовірних системних порушень при заготівлі лісу, з якого виробляються меблі міжнародного бренду IKEA, не залишився і поза увагою європейських політиків. Євродепутатка від "Зелених" Віола фон Крамон (Viola von Cramon) у розмові з DW закликала український уряд розібратися з тим, що відбувається у лісовій галузі.

"Вже тривалий час з повсюдною корупцією у цій галузі на національному рівні як слід не борються. Якщо IKEA всерйоз візьметься розбиратись, що саме відбувається у лісозаготівлі в Україні, ці корумповані структури дуже швидко стануть очевидними. На місці українських урядовців я би якнайшвидше зробила все, щоби розслідувати обставини цих зловживань і щоби цих явищ більше не було", - зазначила фон Крамон. Німецька євродепутатка нагадала, що Західна Українапотерпає від катастрофічних повеней, які напряму пов'язані з масовою вирубкою лісів.

Дивитись відео 03:41

#LocalHeroes: як незаконну вирубку в Карпатах зупиняють (12.07.2018)

Новини по темі

Пояснили, чим небезпечні кредити під 0%

Банки не можуть видавати кошти без будь-яких зобов'язань зі сторони позичальника. Тому українцям треба бути обережними з кредитами під 0%."Уважно читайте договори та перевіряйте всі умови кредиту", - радить начальник управління захисту прав спожив...

1

Імпорт газу з ЄС досяг рекордного рівня - ОГТС

Імпорт зріс через створення віртуальних точок на кордонах з Польщею та Угорщиною.

1

Що стається зі старими електроприладами і чим вони небезпечні?.

Середньостатистичний українець щорічно виробляє 7,3 кілограма електросміття, німець - 23 кілограми, норвежець - 28 кілограмів. А переробляється лише п'ята частина цих відходів. Науковці б'ють на сполох.

1

З серпня тариф «Укренерго» на передачу електроенергії збільшиться на 54,6%.

НКРЕКП з 1 серпня 2020 року збільшує тариф НЕК "Укренерго" на передачу електроенергії на 54,6%.

1

Курс НБУ: Гривня почала тиждень з ослаблення до долару, але зміцнення до євро.

Долар подорожчав на дві копійки.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie