Страховка авто в Україні подорожчає: виплати за ДТП збільшать, але заплатять за це водії.

Транспортне страхове бюро звернулося до НБУ з пропозицією підвищити суми страхових виплат за автоцивілкою, а також збільшити ліміт виплат за європротоколом. Експерти зазначають, що це правильна ідея, але вона може вдарити по кишені автовласників.

Навіщо переглядати виплати і наскільки подорожчає автоцивілка – дізнавався OBOZREVATEL.

Що пропонують?

Останній раз страхові суми за автоцивілкою змінювалися не так давно – в 2019-му. Тоді максимальний розмір виплат за шкоду майну потерпілого було встановлено на рівні 130 тис. грн, а за шкоду здоров'ю та життю – 260 тис. грн.

Розмір страхових сум повинен підвищуватися відносно показника інфляції. Тому зараз МТСБУ звернулося до Нацбанку з проханням збільшити поріг відшкодування за шкоду майну до 160 тис. грн, а за шкоду життю і здоров'ю – до 320 тис. грн. Також пропонують збільшити ліміт виплат за європротоколом: з 50 тис. грн до 80 тис. грн.

"Підвищення страхових сум за ОСАГО стане кроком до більш справедливої і ефективної системи захисту прав потерпілих у ДТП, – роз'яснює генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко. – Щорічно відбувається близько тисячі випадків, коли розмір збитку машині більший, ніж страхова сума за полісом ОСЦПВ. Постраждалі в таких аваріях люди мають право на повне відшкодування. Зараз же їм доводиться вимагати компенсації понад страхову суму від винуватця ДТП, і часто це вимагає тривалого судового розгляду".

Чи потрібен перегляд страхових виплат?

Експерти сходяться на думці: незважаючи на те, що ліміти страхових виплат недавно переглядалися, необхідність чергового перегляду вже назріла. Причин для цього декілька, розповідає адвокат Юрій Прохода:

"Зростає вартість відновлювальних робіт. Оновлюється автопарк, що також вимагає більш дорогого ремонту. Крім того, відбувається індексація заробітних плат, прив'язка до яких є в профільному законі".

Що гарантує страховка

Через це встановлених лімітів страхових виплат перестає вистачати навіть на покриття наслідків пересічної ДТП. А коли лімітів стабільно не вистачає, сам сенс страхування починає втрачатися.

"130 тисяч гривень як максимальна планка виплати за автоцивілкою – це дуже мало, – каже співзасновник Broker's Insurance Group Денис Гороховський. – Сьогодні на українських дорогах багато автомобілів, які завозилися битими і продавалися дешево. Водночас нові запчастини до них коштують дорого. Через це пересічна ДТП виходить за ліміти, передбачені договором. Власник авто, який винен у ДТП, повинен доплачувати зі своєї кишені. Хоча страховка ОСАГО і існує, щоб захистити кожного автомобіліста".

Гороховський розповідає, в його практиці були випадки, коли водій, не встеживши за дорогою, несильно штовхнув машину, що стоїть попереду, – автомобіль преміумкласу, у якого одна фара може коштувати більш ніж 80 тис. грн. Відповідно, навіть мінімальний збиток у цьому разі може вийти за межі ліміту.

Чому потрібно підвищити ліміт за європротоколом?

Занадто низькі ліміти відшкодування ставлять під загрозу ідею європротоколу, адже автовласники часом побоюються його оформлювати навіть за незначних ДТП. Українське законодавство влаштовано так, що якщо автовласники підписують європротокол, вони не можуть постфактум отримати суму вищу від передбаченого ліміту.

"Європротокол не передбачає виклик поліції, а водії не завжди можуть об'єктивно оцінити збиток, – пояснює Гороховський. – Плюс буває прихований збиток, який можна оцінити тільки на СТО. Тому люди бояться користуватися європротоколом навіть у разі дрібних ДТП. Їм простіше викликати поліцію, створити затор і 3 години чекати оформлення".

Зі свого боку збільшення лімітів дасть людям більше впевненості, що їхні збитки будуть покриті. Тому кількість автомобілістів, які вирішують питання без поліції, може збільшитися.

Наскільки подорожчає автоцивілка?

Щоб страхова компанія могла виплатити постраждалим більше, їй потрібно звідкись взяти ці гроші. Збираючи страхові платежі, страховики формують резерви і вже з них виплачують збиток. Тому, якщо підвищуються ліміти виплат, має зрости і вартість страхового поліса. Наскільки ж вона виросте?

Гороховський упевнений: незважаючи на те, що ліміти можуть підвищити істотно, зростання вартості поліса таким стрімким не буде:

"Вартість поліса не пропорційна виплатам, там математика трохи складніша. Думаю, якщо на 3-5% зросте вартість полісів – цього вже повинно вистачити".

У той же час Прохода вважає, що зростання може бути більш значним:

"Складно спрогнозувати, але як показує практика, поліси дорожчають не на 5%, а близько 10-20%. Тому для людей це може бути істотно".

Якщо ж підвищення дійсно буде значним, є ймовірність, що автолюбителі почнуть економити, оформлювати страховки в компаніях нижче за рейтингом і відповідно потерпілі не будуть отримувати виплати належним чином.

Загалом зростання страхових виплат – це палиця з двома кінцями. Дійсно, завдяки йому дедалі більше автомобілістів зможуть отримувати належне відшкодування. До того ж без побоювання надавати перевагу європротоколу, а не виклику поліції. Але в той же час, коли зростає страхове відшкодування, воно тягне за собою і зростання вартості самої послуги. А це означає, що не всі власники авто зможуть дозволити собі якісний поліс. Частина з них буде вибирати не дорогі і сумнівні страхові компанії. А значить, більше виплат опиниться під загрозою.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Регіони бунтують: тягар комуналки на місцевій владі / Чи є гроші на субсидії - ВЕЛИКА ПОЛІТИКА.

Регіони бунтують: тягар комуналки на місцевій владі / Чи є гроші на субсидії - ВЕЛИКА ПОЛІТИКА.

- Регіони бунтують. Навіщо Кабмін переклав увесь тягар комуналки на місцеву владу? - Субсидії будуть, але не усім. Чи вистачить в бюджеті грошей на допомогу українцям? Про це і не тільки в середу о 20:20 у "Великій Політиці" на 5-му каналі. Гостям...

Поки ВРП блокувала судову реформу, Вовк встиг довести свою доброчесність, Честь і НЕчесть.

Поки ВРП блокувала судову реформу, Вовк встиг довести свою доброчесність, Честь і НЕчесть.

Більшість антигероїв передачі "Честь і НЕчесть" мали б давно звільнити, та через лояльність Вищої ради правосуддя, вони залишаються на своїх посадах. Розірвати коло кругової поруки мала б Етична рада. Читати на сайті:

ПОЛІТКЛУБ Віталія Портникова - 01.10.2021

ПОЛІТКЛУБ Віталія Портникова - 01.10.2021

Ведучий: Віталій Портников Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ з Анною Мірошниченко - 03.10.2021

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ з Анною Мірошниченко - 03.10.2021

Ведуча: Анна Мірошниченко Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

ПРЯМИМ ТЕКСТОМ з Юрієм Луценком - 30.09.2021

ПРЯМИМ ТЕКСТОМ з Юрієм Луценком - 30.09.2021

Ведучий: Юрій Луценко Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

ДІЙОВІ ОСОБИ - 28.09.2021

ДІЙОВІ ОСОБИ - 28.09.2021

Ведуча: Лариса Губіна Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️