Антитютюнова ГО «Життя» бере участь у переділі легального ринку сигарет, а не в боротьбі за здоров'я нації - експерти.

Експерти прокоментували ініційований ГО законопроект №2813, що передбачає відразу кілька заборон для легальних виробників сигарет.

Ілюстрація REUTERS

Ілюстрація REUTERS

Якщо Верховна Рада прийме Проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» №2813, це ніяк не позначиться на здоров'ї нації, але частка контрабанди на ринку України істотно зросте.

Про це телеканалу «Прямий» заявили експерти.

Проект №2813 передбачає відразу кілька заборон для легальних виробників сигарет: заборону на брендування упаковки, заборону на викладку пачок сигарет на вітринах і заборону на продаж пачок з округлими і скошеними краями.

Головний ініціатор цих заборон - громадська організація «Життя» - вважає, що ці заборони скоротять кількість курців.

Спеціаліст ГО «Життя» Дмитро Купира заявив «Прямому», що зовнішній вигляд пачки сприяє початку куріння. «Тому, якщо заборонити брендування сигарет і не показувати їх на прилавках, це дасть тільки позитивний результат», - сказав він.

Але з ним категорично не згодні експерти і самі споживачі.

В результаті опитування, проведеного соціологічною службою InfoSapiens, з'ясувалося, що головна причина, з якої українці починають курити, полягає в тому, що курить їх оточення. Але сам зовнішній вигляд пачок, їх дизайн вплинув тільки на 2% і ніякого впливу не мав на молодь у віці від 18 до 24 років. Це означає, що заборони, прописані в проекті 2813, позбавлені будь-якого сенсу.

На думку Ксенії Ляпіної, голови Державної регуляторної служби в 2015-2019 роках, ці та їм подібні заборони не мають ніякого відношення до питань здоров'я.

«Це не більше ніж переділ ринку, і такі обмеження призводять лише до зростання продажів дешевих сигарет і контрабанди», - сказала вона.

Вона вважає, що заборона на брендування і викладку на прилавках вплине на вибір виключно тих, хто вже палить, бо курці змушені будуть купувати більш дешеві сигарети, а низьку ціну пропонують контрабандисти, які не платять податки.

Крім того, як зазначається в дослідженні «Стовпи економіки: хто і як регулює тютюнову промисловість», контрабандисти будуть поставляти в Україну саме брендовані сигарети, тому постраждають легальні українські виробники.

Автор цього дослідження, економіст Борис Кушнірук, підкреслює, що ідея стандартизувати упаковки і заборонити виробництво пачок зі скошеними і округлими краями, як сказано в проекті №2813, - це абсурд.

«ГО «Життя» отримує за свою роботу великі гроші, але її діяльність спрямована не на здоровий спосіб життя, а на боротьбу з легальним ринком і легальними компаніями, які дають бюджету мільярди гривень», - упевнений економіст.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Новини по темі

Зеденський представив «слугам народу» кандидатів на посади голови АМКУ та віце-прем'єра з питань ОПК.

Два нардепи повідомили, що кандидатури на посаду голови НБУ президент не назвав.

1

Зеленський представив «слугам народу» кандидатів на посади голови АМКУ та віце-прем'єра.

Два нардепи повідомили, що кандидатури на посаду голови НБУ президент не назвав.

1

Рабинович: Монобільшість планує закрити рот ЗМІ та підвищити зарплати іноземцям.

Представник МВФ в Україні заявив, що наша країна втратить унікальні таланти, якщо не підніме зарплати чиновникам без українського громадянства

1

Кишенькова країна – експедиція

З 16 липня стартує проєкт «Кишенькова країна» – це наймасштабніше 3D-оцифрування об’єктів матеріальної культурної та архітектурної спадщини України за підтримки УКФ. Завершиться...

2

Шмигаль відкликав проект постанови про призначення Уруського віце-прем'єром.

Питання про призначення Уруського знято з розгляду

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie