Блокування в соцмережах: прихильники Трампа тікають з Facebook і Twitter.

Чинний президент США Дональд Трамп місяцями стверджував, що представники Демократичної партії на чолі з нині обраним президентом Джо Байденом сфальсифікували результати виборів президента в листопаді 2020 року та крадуть у нього владу. Зрештою деякі з його прихильників були настільки сповнені ненависті, що пішли штурмувати Капітолій - будівлю парламенту США. У відповідь на це соціальна мережа Twitter спершу тимчасово, а відтак і повністю заблокувала сторінку Трампа, позбавивши його таким чином найважливішої медійної платформи, за допомогою якої він комунікував із зовнішнім світом.

Читайте також: Коментар: Соціальні мережі: витягнути штекер - це не відповідь

За чотири роки президентства Дональд Трамп майже щодня, іноді з перервою в лічені хвилини, ділився своїми думками із майже 90 мільйонами абонентів його сторінки. Її блокування соцмережею спричинило величезний резонанс. Відреагувала навіть німецька канцлерка Анґела Меркель (Angela Merkel), назвавши блокування акаунту Трампа "проблематичним" - мовляв, приватна компанія на кшталт Twitter не може обмежувати фундаментальне право на свободу думки. Натомість американські юристи з такою логікою не погоджуюся і кажуть, що за Конституцією США намагатися обмежити свободу думки не можуть лише державні органи влади.

Трамп часом поширював через Twitter повідомлення чи не похвилинно

Трамп часом поширював через Twitter повідомлення чи не похвилинно

Перша поправка до Конституції США, де йдеться про свободу слова, не може бути застосована до приватних компаній, пояснив днями в розмові з журналістами Кріс Кребс. До виборів президента США 2020 року він працював у міністерстві внутрішніх справ країни, де відповідав за кібербезпеку під час голосування. За кілька днів після виборів Трамп його звільнив - Кребс відкинув звинувачення з боку чинного президента у порушеннях під час волевиявлення.

Читайте також: Друга спроба імпічменту: ціна питання для президента Трампа

Натомість спеціалістка з маркетингу Пінар Їлдимир, що працює професоркою в Університеті Пенсильванії і досліджувала роль соцмереж у політиці, каже, що "розуміє побоювання Меркель". "Але я вважаю, що соціальні мережі мусили діяти. Вони не могли просто сидіти і дозволяти обмін думками на їхніх платформах, який міг би призвести до насильства. Це було важке рішення: вони хочуть надати своїм користувачам можливість висловитися. Але водночас вони мають забезпечити те, аби за допомогою комунікації на їхніх платформах ніхто не постраждав і не буде завдано шкоди демократії", - каже експертка.

"Трамп дуже ефективно використовував Twitter"

У чому немає сумнівів, так це у тому, що втрата можливості комунікувати через Twitter для Трампа є дуже серйозною проблемою. "Соцмережі сьогодні є одними з найефективніших інструментів для політиків, щоб достукатися до своїх виборців", - каже Їлдирим.

Twitter заблокував сторінку Трампа після штурму Капітолія його прихильниками

Twitter заблокував сторінку Трампа після штурму Капітолія його прихильниками

"Трамп використовував Twitter дуже ефективно, інформував за його допомогою, а іноді поширював також фейкові повідомлення, маніпулював своїми прихильниками та мобілізував їх, а також карав тих, хто йому не подобався. Ціна втрати Twitter для нього буде значно вищою, ніж була б для когось на кшталт Джо Байдена чи віцепрезидента Майка Пенса, адже ці люди не використовували соціальні медіа ефективно і продуктивно, як він", - вважає експертка.

Читайте також: Коментар: Дональде Трамп, геть із політики!

Після блокування сторінки Трампа в Twitter поширюють різноманітні жарти, приміром, що президент тепер, мовляв, може поширювати свої думки за допомогою поштових голубів замість твітів.

Утім, у світі соціальних медіа існує достатньо альтернатив Twitter, каже професор політології в Бременському університеті Якобса Марко Фервей (Marco Verweij). Як приклад він наводить такі соцмережі як Rumble та Gab. Перша більше схожа на відеоплатформу Youtube, остання - на Twitter. Gab полюбляє, зокрема, сенатор від Республіканської партії та палкий прихильник Трампа Тед Круз.

Інший спосіб, за допомогою якого Трамп у майбутньому може спілкуватися зі своїми прихильниками, - це розсилка відеозвернень за допомогою електронної пошти, каже Їлдирим. Син чинного президента США Дональд Трамп-молодший уже закликав своїх абонентів у соцмережах залишати свої електронні адреси на його сайті на випадок, якщо і його сторінки заблокують. На його сайті великими буквами написано слово "Цензура", а підписниками на розсилку він обіцяє повідомлення від себе та "партнерів". Тут на чинного президента США явно не чекають жодні примітки про фейкові повідомлення чи інші правила користування соцмережами.

Образ ворога: Twitter, Facebook та Amazon

Після того як Twitter ще до виборів президента США почав дедалі частіше робити примітки під повідомленнями Дональда Трампа про те, що інформація є спірною чи вводить в оману, все більше його палких прихильників повертаються до соцмережі спиною. Під одним із відео на Youtube, викладеним каналом Fox Business, який традиційно симпатизує республіканцям, багато користувачів обурюються "цензурою" з боку великих технологічних концернів. Один із користувачів пише, що відмовився від абонементу на Amazon Prime, Twitter та Facebook: "Бувайте".

Parler - популярна серед правих консерваторів США соцмережа

Parler - популярна серед правих консерваторів США соцмережа

Facebook так само заблокував сторінку Дональда Трампа. А Amazon правоконсервативні американці критикують за те, що ця інтернет-компанія відмовилася надавати сервери соцмережі Parler після штурму Капітолія прибічниками Трампа. Через це соцмережа змушена була припинити роботу. Через Parler деякі агресивно налаштовані демонстранти координували свої дії перед штурмом будівлі американського парламенту в середу, 6 січня.

Ще більший розкол суспільства?

Експерти кажуть: перехід популістів та правоконсервативних виборців у США з Twitter до Parler - лише початок. У майбутньому дедалі більше людей переходитимуть до нішевих соцмереж, переконаний Марко Фервей з Бременського університету Якобса. "Поляризація посилюватиметься, бо ці типи соціальних медіа регулюються ще менше чи не регулюються взагалі", - каже він у розмові з DW.

Штурм Капітолія прихильниками Трампа 6 січня

Штурм Капітолія прихильниками Трампа 6 січня

Експертка Пінар Їлдирим вбачає у такому суспільному розколі небезпеку. "На онлайн-майданчиках, де кожен може спостерігати за тим, як користувачі обмінюються інформацією, ми можемо передбачити, як розвиватимуться події", - каже вона. Якщо ж ці групи розділяться на кілька різних платформ, створять офлайн-альтернативи чи підуть у підпілля, передбачити небезпеку чи насильство на кшталт штурму Капітолія буде набагато важче, переконана вона.

Марко Фервей вказує на ще одну небезпеку: блокування сторінки Трампа в Twitter може лише підживити поширені серед його прихильників теорії змови, приміром, що в США начебто існує змова між елітами Голлівуду та медіа, мета якої - повалити Дональда Трампа.

 • Мітинг прихильників Трампа

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Мітинг прихильників Трампа

  На спільному засіданні обох палат Конгресу США мали затвердити переможний для Джо Байдена результат президентських виборів. Водночас прихильники Дональда Трампа зібралися на скликаний ним мітинг біля Білого дому. Звертаючись до мітингарів, Трамп заявив, що не приймає результатів виборів і вказав їм іти маршем на Капітолій, аби підтримати республіканців. І натовп рушив...

 • Сили безпеки тримають прихильників Трампа на відстані від будівлі Конгресу США

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Буря насувається

  Прихильники Трампа почали концентруватися перед Капітолієм. Але спочатку силам безпеки вдавалося тримати їх на відстані.

 • Протести перед Капітолієм під час затвердження результатів виборів президента США

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Перші зіткнення

  Натовп ставав дедалі агресивнішим. Розпочалися перші зіткнення з поліцією.

 • Врешті-решт агресивному натовпу вдалося потрапити в будівлю Капітолія.

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Заслабкий кордон

  Врешті-решт натовпу вдалося прорватися в будівлю Капітолія.

 • Низка учасників штурму будівлі Конгресу підійшла до дверей, що ведуть в залу засідань Сенату США.

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Перед пленарним залом

  Низка учасників штурму будівлі Конгресу підійшла до дверей, що ведуть в залу засідань Сенату США.

 • Демонстрант у агресивній позі в будівлі Конгресу США

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Захист останнього оплоту

  Сили безпеки намагалися затримати погромщиків у вестибюлі. Сенаторів тим часом доправили у безпечне місце через інші двері.

 • Один з погромників стрибає у зал засідань Сенату США

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Перший проривається всередину

  Тим часом одному з прихильників Трампа вдається обійти сили безпеки і потрапити у зал засідань Сенату. Він стрибає з балкона для відвідувачів прямо в пленарний зал.

 • Озброєні представники сил безпеки у залі засідань Палати представників Конгресу США

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Пістолети напоготові

  Схожа картина і в іншому крилі Капітолія. Зала засідань Палати представників також стала ціллю тих, хто штурмував Конгрес. Службовці сил безпеки американського парламенту зупинили їх - діставши зброю, яка була напоготові.

 • Люди ховаються у галереї для відвідувачів Палати представників Конгресу США

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Під прикриттям

  Пленарні зали звільняються від людей. Дехто намагається знайти захист у галереях Палати представників. Як повідомляє один з репортерів, людям роздають газові маски для захисту від сльозогінного газу.

 • Прихильник Трампа в офісі конгресмена у Капітолії

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Прихильники Трампа в офісах конгресменів

  Прихильники Трампа пройшли вглиб будівлі, потрапивши і на поверхи, в яких розташовані офіси конгресменів. Там дехто з них із комфортом розмістився за письмовими столами народних обранців.

 • Демонстрант несе пульт для виступів голови Палати представників Ненсі Пелосі

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Вандалізм у стінах Капітолія

  Один із демонстрантів вирішує прихопити з собою пульт для виступів голови Палати представників Ненсі Пелосі та тягає його з собою по Капітолію. Йому ніхто не заважає.

 • Силам безпеки не залишається нічого іншого, окрім як застосувати сльозогінний газ, аби хоч якось спробувати приборкати непідконтрольний натовп.

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Хмари сльозогінного газу над Капітолійським пагорбом

  Силам безпеки не залишається нічого іншого, окрім як застосувати сльозогінний газ, аби хоч якось спробувати приборкати непідконтрольний натовп прихильників Трампа. Мерка Вашингтона оголошує комендантську годину до шостої ранку.

 • Нарешті на допомогу прийшли сили Національної гвардії.

  Як прихильники Трампа штурмували Конгрес США

  Правоохоронці припиняють хаос у Капітолії

  Нарешті на допомогу прийшли сили Національної гвардії, які зачистили будівлю Конгресу від вандалів і відтіснили учасників безчинств. Унаслідок усіх цих подій загинули 4 особи, 52 були затримані. Через декілька годин після заворушень законодавці обох палат Конгресу повернулися до обговорення результатів президентських виборів і затвердження перемоги Джо Байдена.

  Автор: Олександр Голубов


Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі
Прорвана труба та замерзлі стояки: причини комунального колапсу в житлових будинках у Кам'янському.

Прорвана труба та замерзлі стояки: причини комунального колапсу в житлових будинках у Кам'янському.

Режим заморожування. У Кам'янському на Дніпропетровщині у деяких житлових будинках - просто у трубах замерзла вода. В інших - через мороз, комунікації навпаки не витримали та прорвали. Мешканці, звісно, в усьому звинувачують місцеву владу. Підпиші...

Переселенка з Луганщини звернулася до всіх російськомовних в Україні.

Переселенка з Луганщини звернулася до всіх російськомовних в Україні.

З питань реклами: ntareklama@gmail.com “Коли я на сході починала говорити українською, мені навіть на базарі відмовлялися продавати продукти, але я на це не звертала уваги і далі продовжувала розмовляти українською. Тому потрібно, щоб кожен почина...

Українець може розв’язувати свої проблеми лише своїми силами.

Українець може розв’язувати свої проблеми лише своїми силами.

“Скільки ще має бути історичних прикладів, щоб ми врешті-решт перестали сподіватися на те, що у Росії щось станеться і це допоможе Україні розв’язати свою проблему. Ні, не допоможе”, - Ірина #Фаріон, народний депутат України VII скликання

«Кейс» Навального українська делегація спробує використати на сесії ПАРЄ.

«Кейс» Навального українська делегація спробує використати на сесії ПАРЄ.

Ліберали Росії закінчуються там, де починається тема Криму. У цьому переконаний нардеп від ЄС Олексій Гончаренко. Із 2015 року член постійної делегації ВРУ в ПАРЄ, Гончаренко засуджує вислови Навального про "Крим - це не бутерброд". Однак не виклю...

В Україні зростає смертність: в яких регіонах і в чому причина.

В Україні зростає смертність: в яких регіонах і в чому причина.

Українців помирає більше, ніж у попередні роки. І це навіть якщо не враховувати жертв коронавірусу. Такі дані Державної служби статистики. Сумна тенденція не змінюється від серпня до жовтня. Даних щодо листопада, грудня і січня наразі немає. Підпи...

Смертельна пожежа у Харкові: як рятували людей та хто понесе відповідальність за трагедію.

Смертельна пожежа у Харкові: як рятували людей та хто понесе відповідальність за трагедію.

Продовжуємо тему смертельної пожежі у Харкові. 15-ро людей загинули, ще п'ятеро - досі у лікарні. Усе - через займання у незаконному пансіонаті для людей похилого віку. Його власників вже затримали. Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіще...