У «Центренерго» відповіли на звинувачення журналістів «Схем» - заява.

У компанії пояснили, що принцип роботи всіх європейських конкурентних ринків електроенергії полягає в тому, що виробники мають згенерувати стільки електроенергії, скільки продали. Інакше в енергосистемі будуть виникати так звані небаланси – електроенергії туди потраплятиме більше або менше за фактичне споживання.

фото "Центренерго"

фото "Центренерго"

У державній енергогенеруючій компанії ПАТ «Центренерго» відповіли на розслідування журналістів спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший» «Схеми», в якому прозвучали звинувачення у бік ПАТ «Центренерго» про «торгівлю повітрям» і заробітки мільярдів «за рахунок «Енергоатому».

Відповідне повідомлення з’явилося на офіційному сайті «Центренерго».

У компанії пояснили, що принцип роботи всіх європейських конкурентних ринків електроенергії полягає в тому, що виробники мають згенерувати стільки електроенергії, скільки продали. Інакше в енергосистемі будуть виникати так звані небаланси – електроенергії туди потраплятиме більше або менше за фактичне споживання.

"В Україні проблеми небалансів змушений вирішувати системний оператор – «Укренерго», та інші генеруючі компанії, які виконують диспетчерські команди системного оператора.

Саме для того, щоб стимулювати компанії виробляти і продавати рівну кількість електроенергії, встановлюються штрафи за створення небалансів. Такі штрафи стимулюють компанії активно конкурувати, щоб продати всю свою електроенергію по двосторонніх договорах (ДД), на «ринку на добу наперед» (РДН) або «внутрішньодобовому ринку» (ВДР).

Водночас, якщо хтось створив небаланс, то хтось його має виправити. І зазвичай це робить генерація, яка здатна маневрувати. Диспетчери системного оператора віддають команди, щоб не допустити імовірних проблем, а генеруючі компанії зобов’язані їх виконувати. За виконання такої функції з балансування системи генеруючі компанії отримують додаткову плату.

Отже: за створення проблем – штраф, за виправлення проблем – додаткова плата. Саме за такою системою працює і європейський ринок, як це описано у звіті Європейської Мережі Операторів Систем Передачі (ENTSOE) під назвою Electricity balancing in Europe", - йдеться у заяві.

Також в Центренерго відповіли на звинувачення з боку «Схем».

Про особливості продажу електроенергії за двосторонніми договорами

"Огірки на гуртовому ринку зазвичай коштують дешевше, ніж у найближчому супермаркеті. Те саме з електроенергією. Продаючи великі обсяги за двосторонніми договорами, компанії отримують гарантований збут і можливість передоплати, а також зникають ризики випасти у небаланси. Тож зазвичай ціни у сегменті двосторонніх договорів є нижчими, аніж ціни на «ринку на добу наперед» (РДН). Для об’єктивного аналізу варто порівняти ціни «Центренерго» з іншими українськими генеруючими компаніями – вони в діапазоні інших учасників ринку і не є найнижчими.

«Центренерго» продає обсяги, які не збирається виробляти»

По-перше, державна енергогенеруюча компанія зацікавлена виробляти та продавати якнайбільше електроенергії. Бо чим більші обсяги, тим менші витрати на одиницю продукції – собівартість. Тому звинувачувати нас у тому, що ми хочемо продавати більше,- як мінімум дивно. По-друге, чи завищують генеруючі компанії обсяги проданої електроенергії, легко перевірити, і це вже робилося в Україні. Наприклад, у вівторок 22 квітня 2020 року системний оператор «Укренерго» дав команду запустити в роботу усі заявлені блоки теплової генерації. ПАТ «Центренерго» включив у роботу всі свої блоки, таким чином підтвердивши можливість виробляти заявлені обсяги. Разом із тим дві інші компанії-власники ТЕС - «Донбасенерго» та «ДТЕК» - не змогли запустити всі свої блоки, тобто виявилося, що у них проданої електроенергії більше, аніж вони реально могли виробити. Ось тільки у версії «Схем» винними в таких діях чомусь виставляють «Центренерго».

«Укренерго» просить «Центренерго» зупинити блоки, а «Центренерго» погоджується, але висуває умови»

Це непрофесійно і неправдиво. Диспетчер «Укренерго» не просить. Він дає команду. А «Центренерго» безумовно цю команду виконує. Інакше наслідки будуть тяжкими для всієї енергосистеми і для кожного споживача.

«Центренерго», фактично нічого не роблячи, отримує електроенергію для продажу майже удвічі дешевше від ринкової ціни»

По-перше, «Центренерго» припиняє вимушено генерувати енергію виключно по команді диспетчера. Свого часу плата за функцію розвантаження блоків для збалансування системи становила 45%, потім 35%, а зараз 20%. Як повідомлялося у ЗМІ, деякі інші компанії лобіювали, щоб така плата становила 90% (!) І ці компанії – не «Центренерго». Але винні в лобізмі іншими чомусь знову ми?

По-друге, «нічого не роблячи»- це коли диспетчер дає, а компанія виконує десятки команд за добу на розвантаження чи завантаження блоків, залежно від небалансів системи. Якщо автомобіль кожні 5 хвилин то розганяється від 0 км/год до 100 км/год, то гальмує знову до нуля, і в такому режимі їде маршрутом Київ-Львів, то його витрати на пальне аналогічні тим, якби він їхав усю дорогу із швидкістю 90 км/год? Усі розуміють, що ні. Те саме і з розвантаженням/завантаженням блоків: собівартість виробництва зростає у декілька разів, не кажучи про амортизацію. А саме в такому режимі працюють деякі блоки «Центренерго», виконуючи команди диспетчера. У розумінні авторів «Схем» це означає «нічого не робити».

Відтак, небаланси системі створює «Гарантований Покупець», якому закон давно дозволяв продавати свою атомну електроенергію за двосторонніми договорами, але він чомусь почав це робити тільки в червні. Також небаланси створюють «зелені» - виробники ВДЕ, котрі не жодної відповідальності за створені небаланси, запросто можуть заявити один обсяг електроенергії, а виробити абсолютно інший.

Тим часом, державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» змушена виправляти такі небаланси, але винними, за версією «розслідувачів» знову залишаємося ми.

«Результат – «Енергоатом» щоденно завершує торги на РДН з небалансами на рівні від 20% до 40% продукції, виставленої на продаж, а «Гарантованому покупцю» вдається реалізувати продукцію АЕС лише в окремі години доби». Автори «розслідування» не приходять до простого висновку, що «Енергоатому» та «Гарантованому покупцю» варто продавати свою електроенергію за двосторонніми договорами, а не лише на РДН. Адже елементарно - на РДН можна продати лише в окремі години доби, отже варто продати за двосторонніми і не створювати небаланси. Однак і тут у неефективних управлінських рішеннях інших компаній чомусь винен «Центренерго».

«Згідно з аналізом «Схем», відтоді «Центренерго» продовжило знаходити шляхи для використання цієї схеми, щоправда, купуючи електроенергію зі знижкою у 20%, а не 50%, як раніше»

Виходячи із цього «розслідування» і таких висновків журналісти «Схем» можуть щодня писати про корупційну схему, бо і справді штраф за небаланс, а також компенсація за виправлення небалансів складає 20%. Більше того, можна писати про такі «корупційні схеми» практично у всіх країнах Європи, бо там також існують штрафи за створення небалансів і додаткова плата за балансування. Аналогічна система є і на ринку газу - можна і це представити, як корупційні схеми й «торгівлю повітрям».

Ось що цікаво: маневрувати та балансувати систему можуть декілька компаній, і «Центренерго» - не найбільша серед теплової генерації, а правила однакові для всіх. Однак, усе «розслідування» зводиться виключно до «Центренерго». І ось тут уже зароджуються сумніви у банальній некомпетентності журналістів, надто дивно розставлені акценти в публікації", - йдеться у заяві.

Підсумовуючи, у «Центренерго» розповіли, що компанія нарівні з іншими отримує плату 20% за балансування системи, і ця діяльність є збитковою, адже витрати на паливо за такої роботи зростають у рази. Тим не менше, компанія продовжує виконувати команди диспетчера «Укренерго», щоб у всіх споживачів була електроенергія.

Крім того, ПАТ «Центренерго» сьогодні змушене купувати вугілля державних шахт за ціною вище ринкової, що також ускладнює фінансовий стан компанії. Газ у червні-липні компанія купує у державного НАК «Нафтогаз України».

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Новини по темі

«Нафтогаз» підняв ціну на газ для населення за серпень.

Запропонована в серпні ціна блакитного палива для населення на 9% вища, ніж місяцем раніше.

1

«Газпром» може відновити прокладку «Північного потоку-2» в Данії - росЗМІ.

В Дании не обжаловали разрешение использовать спецсуда для прокладки газопровода.

В Україні запрацювали нові правила постачання газу: що це означає.

Українці можуть самостійно обрати компанію, у якої й будуть купувати блакитне паливо.

1

Ціни на газ в Україні після відкриття ринку газу підуть вгору - експерт.

З 1 серпня в Україні запрацював ринок природного газу для побутових споживачів, де його вартість визначатиме не ринок, а урядова постанова.

Наглядова рада «Укренерго» призначила нового голову правління компанії.

За результатами конкурсу наглядова рада призначила Володимира Кудрицького головою компанії.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie