Білоруська опозиція: Валерій Цепкало виїхав з Москви у Київ.

Deutsche Welle

Deutsche Welle: Новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Валерій Цепкало, який раніше претендував на участь у виборах президента Білорусі, виїхав до Києва з Москви, де він перебував останні дні. Про це інформаційному агентству "Інтерфакс-Захід" повідомив прессекретар політика Олексій Урбан.

"Валерій Цепкало вже перебуває в Києві", - заявив він.

Читайте також: РФ відкидає зв'язок бойовиків ПВК "Вагнер" з опозицією Білорусі

Цепкало анонсував пресконференції про вибори у Білорусі

Про те, що політик, якого білоруський центрвиборчком так і не зареєстрував кандидатом у президенти, виїхав з Мінська стало відомо 24 липня. Цепкало виїхав з Білорусі разом з дітьми, залишивши у країні дружину. Він заявив, що причиною його від'їзду стали побоювання щодо можливого затримання білоруськими правоохоронцями, які, за його словами мають намір позбавити його батьківських прав.

Дружина Валерія Цепкала Вероніка(зліва)під час мітингу білоруської опозицій у Мінську.

Дружина Валерія Цепкала Вероніка(зліва)під час мітингу білоруської опозицій у Мінську

Також Цепкало пообіцяв дати серію пресконференцій про передвиборчу ситуацію у Білорусі. При цьому він анонсував свої виступи не лише у Росії, але також в Україні, країнах ЄС та США.

Читайте також: Вибори в Білорусі: мітинг суперниці Лукашенка зібрав тисячі людей

Спроба реєстрації на виборах

14 липня Центральна виборча комісія Білорусі відмовила Цепкалу в реєстрації кандидатом у президенти. Згідно з позицією комісії, достовірними були лише 80 тисяч серед поданих ним 160 тисяч підписів. При цьому для успішної реєстрації у кандидати необхідно було подати не менше 100 тисяч підписів білоруських громадян.

Через два дні Цепкало подав до Верховного суду Білорусі скаргу з цього приводу. Однак її судді відхилили.

Вибори президента мають відбутися у Білорусі вже через тиждень - у неділю, 9 серпня. Спостерігачі звинувачують Олександра Лукашенка, який є незмінним президентом країни з 1994 року, у переслідуванні опозиції та активістів, аби гарантувати собі переобрання на посаду і цього разу.

 • П'ятірка кандидатів у президенти

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  П'ятірка кандидатів у президенти

  За посаду президента Білорусі боротимуться п'ять осіб - стільки кандидатів зареєструвала ЦВК 14 липня після перевірки необхідних документів. Це дружина блогера-опозиціонера Сергія Тихановського Світлана, ексдепутатка Ганна Канопацька, лідер кампанії "Говори правду" Андрій Дмитрієв, голова партії "Білоруська соціал-демократична Громада" Сергій Черечень та чинний президент Олександр Лукашенко.

 • Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Без Бабарика та Цепкала

  Колишнього банкіра Віктора Бабарика, якого вважали одним з головних конкурентів Лукашенка, а також ексголову Парку високих технологій Валерія Цепкала не зареєстрували кандидатами в президенти. Голова ЦВК Лідія Єрмошина(на фото)зачитала листа з Комітету державного контролю, у якому стверджувалось, що Бабарико керував злочинним угрупованням, що відмивало гроші. Бабарико такі закиди спростовує.

 • Протест 14 липня у Мінську

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Протести і затримання

  14 липня у всій країні відбулися несанкціоновані акції на підтримку Бабарика і Цепкала. Люди вийшли на вулиці Мінська, Пружан, Гомеля, Бреста, Солігорська, Бобруйська, Стовбців і Гродна. Під час розгону акцій міліціонери часто застосовували силу, били людей палицями й ногами. За даними центру "Весна", у білоруській столиці затримали 173 людей, у інших містах - ще кілька десятків осіб.

 • Збір підписів на підтримку Віктора Бабарика в Мінську

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Підписи зібрали не всі

  Спершу у президентських перегонах брали участь 15 осіб. Необхідні для висування у кандидати в президенти 100 тисяч підписів виборців зібрали групи шести претендентів. Ексголова Парку високих технологій Валерій Цепкало, за даними ЦВК, не зібрав потрібної кількості підписів. При цьому група Цепкала здала 160 тисяч підписів і має намір оскаржити відмову в реєстрації у суді.

 • Валерій Цепкало під час виступу у травні 2020 року

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Особливості виборів-2020

  Найбільший сюрприз цієї виборчої кампанії - участь у ній двох вихідців з номенклатури: вже згаданих Віктора Бабарика та Валерія Цепкала(на фото). Президент Олександр Лукашенко, що керує країною з 1994 року, балотується вже вшосте. Під час кампанії він неодноразово заявляв, що "країну ми їм не віддамо" - не уточнюючи, кому саме.

 • Жінка у захисній масці в Мінську, кінець лютого 2020 року

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Вибори на тлі поширення коронавірусу

  Серйозний відбиток на кампанію наклала пандемія COVID-19. Ставлення до неї у Лукашенка та його опонентів прямо протилежне. Глава держави неодноразово намагався применшити небезпеку пандемії, переконував, що найкраще від вірусу захищає горілка, баня й трактор, а на початку липня заявив, що вірус переможений. Його опоненти підкреслено дотримувались дистанції та носили маски.

 • Футболка з написом Психо3%

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Без соціології - "Психо3%"

  Уперше вибори президента Білорусі відбуваються за відсутності інформації про електоральні рейтинги їхніх учасників. Деякі онлайн-ресурси провели нерепрезентативні опитування своїх відвідувачів. Лукашенко в них отримував близько 3%, сильно поступаючись і Бабарику, і Цепкалу. Влада опитування заборонила, а суперники президента зробили цифру 3% мемом.

 • Без статусної опозиції

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Без статусної опозиції

  Уперше за всю історію незалежної Білорусі традиційна опозиція не висунула свого представника на президентських виборах. Когорта партій і рухів намагалися шляхом праймеріз визначити так званого єдиного кандидата від демократичних сил. Ця процедура, у якій взяли участь п'ять претендентів, супроводжувалася скандалами, пов'язаними з голосуванням. А потім її зовсім скасували через пандемію.

 • Відеоблогер Сергій Тихановський

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Арешт та кримінальна справа Тихановського

  З початку кампанії здійснюються прогнози, що влада діятиме на цих виборах за силовим сценарієм - максимального тиску на опонентів. 29 травня у Гродні під час протесту затримали відеоблогера Сергія Тихановського. Він хотів сам брати участь у виборах, але його групу ЦВК не зареєструвала - на відміну від групи його дружини Світлани. Після арешту щодо Тихановського порушили дві кримінальні справи.

 • Віктор Бабарико

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Арешт та кримінальна справа Бабарика

  18 червня затримали Віктора Бабарика та його сина Едуарда, голову виборчого штабу ексбанкіра. 19 червня пройшли акції солідарності з ними, близько 100 людей були затримані. 21 червня Віктору й Едуарду Бабарикам оголосили обвинувачення, конкретні статті КК не називали. Правозахисна організація Amnesty International визнала обох Бабариків та Сергія Тихановського в'язнями сумління.

 • Олександр Лукашенко з Володимиром Путіним

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Борсання Лукашенка

  Президент Олександр Лукашенко заявив, що якщо він "поведеться демократично", то втратить країну та його "проклянуть". Кампанія Лукашенка, відзначають аналітики, сповнена протиріч. Він та його соратники звинувачують Росію у втручанні у вибори та говорять про "ляльководів з "Газпрому" й вище". Паралельно з такими заявами Лукашенко вже двічі зустрічався з Путіним.

 • Нові технології - Telegram і відеоблогери

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Нові технології - Telegram і відеоблогери

  Вибори-2020 дуже відрізняються від попередніх активним використанням цифрових технологій. Членів ініціативних груп набирали у мережі, там же домовлялися, де й коли можна поставити підпис за потенційного кандидата. Із зустрічей з ними, пікетів та акцій протесту проводилися прямі трансляції в YouTube, у Telegram розгорнулася справжня "війна" зливів, витоків, фейків та їхніх спростувань.

 • Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель

  Що треба знати про вибори президента Білорусі

  Європа закликає дотримуватись закону

  Вибори призначені на 9 серпня. Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель закликав Мінськ припинити "травлю та переслідування" кандидатів від опозиції та дозволити їм реалізувати їхні громадянські та політичні права. Після відмови у реєстрації Бабарика та Цепкала Боррель заявив, що цей крок Мінська "обмежив можливість громадян країни виявити свою волю та підриває демократичність виборів".

  Автор: Володимир Дорохов, Катерина Крижановська


Новини по темі

Білоруському правозахиснику Біляцькому вручена альтернативна «нобелівка».

Білоруський правозахисний центр "Вясна" і її глава Олесь Біляцкий отримали шведську премію "За правильний спосіб життя". Цього року її вручали віртуально через пандемію коронавірусу.

2

Китайський місячний зонд почав повернення на Землю

Як повідомило китайське космічне агентство, зонд завершив забір ґрунту на Місяці і запакував його в контейнери для відправки на Землю.

1

Майя Санду: Цей уряд і парламент повинні піти

Обрана президентка Молдови Майя Санду анонсувала проведення акції протесту, учасники якої висловляться за відставку уряду і розпуск парламенту.

У ВООЗ вивчають, чи запроваджувати сертифікат про вакцинацію від COVID-19.

У ВООЗ виступають проти "паспортів імунітету", але попередньо підтримують ідею впровадження електронних сертифікатів про вакцинацію.

1

Брюссель вирішив відкласти Раду асоціації з Україною - джерело.

Рада асоціації Україна-ЄС, яка проходить кожного року, мала відбутися у форматі відеоконференції 8 грудня. Утім, як повідомляють джерела DW, у Брюсселі вирішили відкласти засідання й провести пізніше в очному режимі.

1

Справа Нацгвардії: в Офісі генпрокурора вважають тиском закиди НАБУ.

В Офісі генпрокурора розцінюють закиди НАБУ на їхню адресу як спробу публічної дискредитації та тиску на генпрокурорку Ірину Венедіктову.

1

ВРП пропонує призначити «суддю Майдану» Кицюка у Печерський суд довічно.

Раніше суддю Віктора Кицюка звинувачували у неправомірному позбавленні водійських прав учасників поїздки в Межигір'я взимку 2013 року.

1

Туризм у вугільній шахті: що буде з українськими шахтарями?.

Усі збиткові державні шахти в Україні ліквідують або продадуть до 2030 року. В одній із шахт Червонограду хочуть зробити туристичний кластер. Але що буде з шахтарями? Репортаж DW з-під землі.

1

Парламент Молдови обмежив повноваження президента

Напередодні обрана президентка Майя Санду закликала прихильників вийти на акцію протесту проти узурпації влади ще чинним президентом Ігорем Додоном.

Новий старт: ООН виключила канабіс зі списку небезпечних наркотиків.

В ООН прислухались до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я та непрямо визнали медичні властивості канабісу. Підприємці, що працюють з марихуаною, радіють.

1