Пережити відключення від SWIFT Росія зможе, але це доволі болісно, оскільки б'є безпосередньо по кишені населення – економіст Некрасов

Гордон
Пережити відключення від SWIFT Росія зможе, але це доволі болісно, оскільки б'є безпосередньо по кишені населення – економіст Некрасов

У разі відключення Росії від платіжної системи SWIFT найбільше постраждають пересічні громадяни цієї країни, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" російський економіст Дмитро Некрасов.

"Технічна можливість використання інших платіжних систем у Росії, звісно, існує. Проблема відключення від SWIFT стосується зовнішніх розрахунків. До чого це призведе? Досить проаналізувати досвід Ірану. У перші п'ять–шість місяців виникають перебої з імпортом. Система банківських переказів для імпортерів стає недоступною. Виникає дефіцит низки товарів. Потім поступово держава та імпортери починають придумувати різні схеми – наприклад, бартерні розрахунки через офшорні компанії. У випадку з Іраном це давало змогу обходити блокування. Але через виникнення додаткових витрат імпортні товари зростали в ціні щонайменше на 5–10%. Тобто пережити відключення від SWIFT Росія зможе, але це досить болісно, оскільки б'є безпосередньо по кишені населення", – підкреслив економіст.

Він зазначив, що багато країн не зацікавлені у відключенні РФ від платіжної системи.

"Чи відключать Росію від SWIFT? Іран же відключили. Щоправда, РФ інтегрованіша в міжнародну фінансову систему. І така подія вплине на всіх. Умовно кажучи, відключити Іран було набагато дешевше. Потрібно розуміти, що рішення щодо SWIFT ухвалюють не тільки США – потрібна консолідована позиція великої кількості країн. А оскільки Росія – доволі великий ринок, не факт, що їм це буде вигідно. Проте з боку російських приватних компаній розумно підстрахуватися, якщо вони усвідомлять, що ризик відключення РФ від SWIFT дійсно існує. Великі російські експортери сировини знайдуть механізми роботи, а от по дрібних імпортерах такий розвиток подій ударить найсильніше. Імовірно, багато хто з них цього не переживе", – сказав Некрасов.

За даними джерел російського видання РБК, у Кремлі припускають, що США за допомогою нових санкцій відключать РФ від SWIFT.

Планувати дії на випадок реалізації такого сценарію російська влада почала ще до публікації в січні "кремлівської доповіді", уточнили співрозмовники видання.

Постпред США в ООН Ніккі Гейлі заявляла, що американське міністерство фінансів 16 квітня оголосить про нові санкції проти РФ та Ірану у зв'язку з підтримкою сирійської влади. Однак про нові обмеження так і не було оголошено.

За даними The Washington Post, увечері 15 квітня президент США Дональд Трамп вирішив відкласти введення нових обмежувальних заходів. Глава Білого дому нібито пояснив радникам із національної безпеки, що недостатньо вивчив черговий санкційний пакет.

Система SWIFT дає можливість банкам і компаніям обмінюватись фінансовими повідомленнями по всьому світу. Для розрахунків усередині Росії існують інші способи роботи, проте міжнародні транзакції без SWIFT неможливі.