Онлайн-революція почалась з Подолу. Леся Українка і Юля Тимошенко на уламках Культури

Ініціативна група Театру на Подолі запустила проєкт онлайн-показу театральних постановок з елементами 3-Д технологій

Щойно, у кінці листопада, завершився перший блок промоції та демонстрації прем’єрної вистави Київського театру на Подолі «Камінний господар» Лесі Українки. Все це відбулось в рамках онлайн-проєкту «Театр 360 градусів», який ініціювали та реалізували продюсерки Даша (Малахова) і Наташа (Чижова).

Ще декілька років тому в Одесі, на виставці художника Степана Рябченка, окремі арт-сюжети молодого митця мені видавалися за маячню – нові міста будуть тільки онлайн і тільки в Мережі, бо на Землі вже місця нікому нема, Людину потіснили на цьому світі комп’ютерні віруси, які нахабно зайняли місця приречених землян.

Тепер частенько згадую ту експозицію і пророцтва пана Степана.

Особливо коли саміт великої двадцятки, тобто тих, хто ще тримає акції цілого світу, проходить виключно онлайн.

Коли Зеленський з лікарняної палати у Феофанії керує Україною онлайн

Коли Путін відкриває новий завод з виробництва противірусної вакцини онлайн.

Але то дуже далеко.

Є і ближче.

Засідання експертної комісії в Мінкульті з питань виділення президентських грантів молодим театральним режисерам – онлайн.

Засідання Шевченківського комітету (вибір найкращих творів до другого туру премії) – теж онлайн.

Ще весною тривали репетиції – то там, то тут – у «зумі», тобто онлайн.

Что наша жизнь? ОНЛАЙН!

Можна і таке тепер співати на мотив відомої опери.

Симптоматично і логічно, що саме в цей період ініціативна група Театру на Подолі і вирішила не зітхати і не чекати світлого майбутнього на Землі, а розгорнути проєкт

«Театр. 360 градусів», в рамках якого можна здійснювати записи і демонстрації нових українських театральних постановок з елементами 3-Д технологій та авторським відеопереосмисленням сценічного контенту, відповідно до запитів та очікувань сучасного глядача.

Перша ластівка такого проєкту – «подільський» «Камінний господар». Не випадково.

Видатна українська п’єса 19 століття про спокусника Дон Жуана. Молодий режисер (Іван Уривський), сильний акторський склад (В’ячеслав Довженко, Даша Малахова, Володимир Кузнєцов, Катерина Рубашкіна). І ще один важливий інформпривід – 150 років з дня народження Лесі Українки, ювілейні заходи будуть аж у лютому 2021-го. Отже, цей проект не «датський» ( під певну дату ), а швидше імпульсивний, щирий.

У «Камінного господаря» в українському театрі доля особлива і доволі цікава.

П’єса народилася близько ста років тому – у 1912-му. Леся тремтіла над текстом, часто згадувала про нього у листах до Агатангела Кримського та Ольги Кобилянської.

Авторка тверезо усвідомлювала, що саме вона першою в українській культурі звертається до вічного світового міфу про спокусника Дон Жуана, відштовхнувшись від пушкінського сюжету і ніби полемізуючи з ним і як жінка, і як велика українська поетка.

1914-го театр Садовського подарував «Господареві» сценічне життя, і тодішня преса свідомо робила акцент на тому, що саме завдяки Лесі Дон Жуан опинився і на теренах української культури.

Вже згодом, у 30-ті, канонічною вважалася сценічна версія «Камінного» у постановці Костянтина Хохлова, завдяки якому київський театр згодом і отримав ім’я Лесі Українки. На думку дослідників, у Хохлова Дон Жуан (Юрій Лавров) виявляв бунт індивідуаліста всупереч певним загальним «камінним» канонам.

Вже у 70-ті у Львові до «Камінного» звернувся Сергій Данченко, і його Дон Жуан (Богдан Ступка), на думку критика Тетяни Заболзаєвої, шукав не пригоди у ліжках, а шукав гідного інтелектуального суперника-пересмішника, якою і виявилася на його шляху Донна Анна.


У виставі Театру на Подолі Донну Анну грає Даша Малахова

У виставі Театру на Подолі Донну Анну грає Даша Малахова


Згодом Данченко поставив «Камінного» у Київському театрі імені І. Франка зі Степаном Олексенком у головній ролі. І, на думку критика Ростислава Коломійця, то був зломлений Дон Жуан (зломлений життєвими негараздами та розчаруваннями).

Одним з перших українських режисерів, котрий сказав, що в «Камінному господарі» весь секрет і концепт не стільки в Дон Жуанові, а, насамперед, у жінці, був Михайло Резнікович, його сценічна версія на основі драми Лесі – «У полоні пристрастей» із Наталією Долею у ролі Донни Анни – є і сьогодні в репертуарі Театру імені Лесі Українки. Це версія про омертвіння і заціпеніння цілого могильного світу, який прагне розтопити своїм палким серцем нещасна Донна Анна.

У прем’єрному подільському «Камінному господарі», попри все, немає сценічного пріоритету для будь кого з Лесиних героїв.


Дон Жуан В’ячеслава Довженка

Дон Жуан В’ячеслава Довженка


Ніби відштовхуючись від слів самої Лесі, яка говорить про бажання створити цілісну скульптурну групу у п’єсі, а не монумент одному героєві, «подільці» і пропонують сценічний квартет, у якому, за бажанням, та чи інша постать і могла би стати солістом: Дон Жуан, Донна Анна, Дон Гонзаго, Долорес. Навіть Сганарель (важливий лише ракурс авторського погляду).

Отже, є скульптурна група (визначення самої Лесі).

Можливо, ці слова і вплинули на ідею облаштування сценічного простору на модерній сцені Подолу.

Чорний кабінет великої сцени художниця Тетяна Овсійчук перетворює на велику реставраційну майстерню, де є уламки і від колишньої культурної трощі, є матеріали і для творення нових скульптурних груп.


Дон Гонзаго як втілення консервативного, закам’янілого чоловічого начала. В ролі – Роман Халаімов

Дон Гонзаго як втілення консервативного, закам’янілого чоловічого начала. В ролі – Роман Халаімов


Філософ-скульптор у такій Майстерні напівзруйнованого Світу одночасно кожен з чотирьох бранців «Камінного» полону, тобто герої В’ячеслава Довженка, Даші Малахової, Катерини Рубашкіної, Романа Халаімова.

Власне, кожен з них марить ліпити і формувати світ і бажану постать під свою подобу, під свої запити та уявлення.

Дон Гонзаго (Халаімов), як втілення консервативного, закам’янілого чоловічого начала, ніби скупий Пігмаліон, прагне скульптури покірної та німої Галетеї-Донни Анни.

У Долорес (сильна работа Катерини Рубашкіної) прагнення суто обивательські, жіночі (я его слепила из того, что было, а потом что было, то и полюбила!).

Донна Анна (Даша Малахова) – імпульсивна і наполеглива Галетея, котра давно марить руками іншого Майстра, бо камінні холодні руки Гонзаго вже висотали з неї життєві соки. Тому її зустріч з Дон Жуаном – жага чоловічих рук нового вправного скульптора-самця.

Ще у лютому 2020 року, щойно «Камінний господар» з’явився на подільській сцені, вже такого понаписували про нову виставу у Мережі. Мовляв, донна Анна тут і зараз не тільки феміністичний маніфест від Лесі Українки, а ще й спроба сучасного театру розвінчати через Донну Анну – донну Юлю (Тимошенко), тобто жагу сучасної жінки-політика до влади, уміння такої політикині перетворити чоловіків-маріонеток на камінних бовдурів.

Це ж до чого вже окварталилися погляди деяких наших театралів, якщо у кожній сучасній виставі на основі класики вони примушують себе бачити виключно політичні пародії на представників української влади.

На щастя, ніяких подібних лобових алюзій навіть під час онлайн-перегляду не виникає.

Жінка, що прагне абсолютної влади і використовує для цієї мети пластилінових чоловіків, – давня казка, якщо згадувати усіх красунь, від Марії Стюарт аж до Ангели Меркель.

У київській виставі Донна Анна, якою її і грає Малахова, нагадує канатну танцюристку, що хоче утримати баланс між камінним, але стабільним Гонзаго, і живим, але історично зрадливим Дон Жуаном...

Така її доля. Така доля жінки – обирати між стабільністю і чуттєвістю.

І часто ціна вибору – життя.

Нарешті, Дон Жуан. Формальний лідер Лесиного сюжету.

Гадаю, роль В’ячеслава Довженка має суттєво доповнити розвідки театрознавців про метаморфози вічного образу великого Спокусника на українській сцені.

Дон Жуан Довженка, знову ж таки, цитата з листа самої Лесі, – то лицар волі.

Він – як вільний вітер, як перекотиполе, як ПІЛІГРИМ, що заблукав поміж Часами.

Ото мандрував цей спокусник епохами, часами, зваблював прекрасних фемін і от, нарешті, дістався і наших дивних часів з їхніми уламками колишньої високої культури, частиною якої і він сам також є.

І вже особисто для нього, для Дон Жуана, реставраційна майстерня, як простір, де можна оновити і відтворити знаки (скульптури) колишньої високої Культури, спаплюженої маніяками-гонзаго або табунами теперішніх наших цивілізованих дикунів.

У такому імовірному сценічному повороті вічного сюжету і є, на мій погляд, найцікавіше у концепції київської вистави

Так, цей сценічний сюжет про жадобу Влади, жагу Свободи і про звільнення від камінний пут, але, насамперед, ця історія, тут і зараз, про спробу реставрації колишньої знівеченої великої Культури.

Тому два скульптори в одній майстерні і ліплять новий-старий світ, відповідно до своїх уподобань та запитів.

Консервативний Гонзаго хоче відтворити матрицю Камінного віку.

Ліберал Дон Жуан хоче вдихнути навіть у камінний бовдур іскри життя та ілюзорної волі.

І знову Донна Анна, як і Леся, як врешті і Юля, – на шпагаті.

Між імпотентами-консерваторами та зрадливими лібералами. Між розумними та красивими. Між стабільними та сексуальними.

Але однак, Вона жива і буде вічно жити, бо в серці має те, що не вмирає!

«Подільська» вистава «Камінний господар», як ода роздвоєнню сильної Жінки, як скульптурна група, через яку читається минуле і вгадується майбутнє.

Технологічні ефекти прошивають подільську виставу коректно, ефектно, делікатно, доречно, не руйнуючи задум режисера та художника, тут багато важать крупні плани...

І однак, хоч ти лусни, найдосконаліша онлайн-версія – лише ілюзія вистави, а справжнє життя – на сцені, де навіть через каміння пробиваються паростки.

Олег Вергеліс, «Главком»

Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Новини по темі

Оля Полякова прокоментувала закон про державну мову: «А чому ми говоримо чужою?».

Артистка впевнена, що мова потрібна аби усвідомити себе українцем. Українська співачка Оля Полякова прокоментувала прийнятий закон, згідно з яким сфера обслуговування має перейти на українську мову. Цікаво, що артистка, яка у звичайному житті гово...

UA.NEWS

Гастролі в Європі під загрозою через Brexit: Елтон Джон, Стінг та ще сотня британських зірок у розгубленості.

Музиканти закликали уряд укласти взаємну угоду, що дозволяє поїздки артистів на гастролі без оформлення документів. Понад 100 британських музикантів – від кумирів поп-музики і року, серед яких Ед Ширан, Стінг і Роджер Уотерс з Pink Floyd, до...

UA.NEWS

Франшиза Зеленського: в російській «Лізі сміху» братимуть участь команди з «ДНР» і Криму.

Франшиза Зеленського: в російській «Лізі сміху» братимуть участь команди з «ДНР» і Криму.

За даними Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг, в Україні торговою маркою «Ліга сміху» володіють Володимир Зеленський, Борис і Сергій Шефір та інші

Дзеркало Тижня

«Темні часи» : як карантин вплинув на культурне життя України в 2020 році.

«Темні часи» : як карантин вплинув на культурне життя України в 2020 році.

Поки культурні заклади страждали через збитки, чиновники обіцяли їм допомогу – компенсацію за урядові обмеження. Утім представники культурної індустрії кажуть: далі обіцянок справа не пішла

5 канал

Джозеф Байден: присяга та перша промова 46 Президента США - 20.

Джозеф Байден: присяга та перша промова 46 Президента США - 20.

Перша промова 46 Президента США Джозефа Байдена. Наші глядачі були першими, хто почув головну промову новообраного президента США наживо. Підпишіться і натисніть (()), щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео Telegram без спаму ️ Fac...

Українським вчителям та медикам підвищать зарплати: терміни та суми.

Українським вчителям та медикам підвищать зарплати: терміни та суми.

З питань реклами: ntareklama@gmail.com Вчителям на 20%, а медикам на 30%: в Україні підвищать зарплати. Чи суттєва надбавка та коли педагоги й лікарі зможуть отримати надбавку до зарплати - дивіться Підписатися на наш канал

Портніков: Україна - не на першому місці у списку справ Байдена.

Портніков: Україна - не на першому місці у списку справ Байдена.

"Милі дідусі ніколи не стають президентом Америки". Так прокоментував інавгурацію 46-го президента США Джо Байдена Віталій Портніков. Журналіст переконаний, у свої перші місяці роботи американський очільник не зможе звернути увагу на Україну, як в...

Портніков: «Нам доведеться переформатувати владу», якщо Україна хоче співпрацювати з Америкою.

Портніков: «Нам доведеться переформатувати владу», якщо Україна хоче співпрацювати з Америкою.

Американська адміністрація не працюватиме із популістами, якими є українська політична еліта, переконаний журналіст і ведучий Віталій Портніков. А тому, "якщо ми хочемо вижити" потрібно змінити уряд, поставити управлінця-прем'єра, який реагуватиме...

«Присягаюся, що буду президентом усіх американців» : емоційна інавгураційна промова Джо Байдена.

«Присягаюся, що буду президентом усіх американців» : емоційна інавгураційна промова Джо Байдена.

З питань реклами: ntareklama@gmail.com "Бути президентом усіх американців та повернути віру у демократію!" - Емоційна інавгураційна промова 46-го президента США Джо Байдена Підписатися на наш канал

Перша промова президента США Джо Байдена

Перша промова президента США Джо Байдена

Джо Байден склав присягу президента США та виголосив промову. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –