Захід може втратити всі важелі впливу на Талібан — FT.

Таліби формують уряд, у якому домінують вороги США.

Після падіння Кабула унаслідок наступу руху Талібан минулого місяця, західні уряди закликали нових керівників Афганістану сформувати «різносторонню» адміністрацію, погрожуючи відмовитися від перспектив співпраці, якщо таліби виявлять ознаки непоміркованості. Однак ісламістські бойовики оприлюднили склад уряду , який вказує на протилежне, пише Financial Times.

До уряду входять 33 особи, серед яких домінують «важковаговики» талібів, а також три етнічних пуштуни, які роками здійснювали політичний контроль над Кабулом, незважаючи на те, що вони становлять 40 відсотків населення.

Багато нових міністрів мають тісні зв'язки з Пакистаном, у тому числі новий міністр внутрішніх справ Сіраджуддін Хакані, якого ФБР внесло до списку розшуку із винагородою у 10 мільйонів доларів. П’ятеро міністрів - колишні в’язні Гуантанамо, яких свого часу екс-президент США Барак Обама випустив в обмін на звільнення американського солдата.

Аналітики стверджують, що призначення талібів дають зрозуміти, що режим у Кабулі не надто турбується про дипломатичне визнання західних урядів або завоювання «міжнародної легітимності» - перспектива, яку прихильники виведення військ США називали шансом для Вашингтона отримати важелі впливу над ісламістами після їх повернення до влади.

Серед причин шукати нормалізованих відносин із Заходом - той факт, що більшість із 9 мільярдів доларів іноземних резервів Афганістану зберігаються на міжнародних рахунках, які були заморожені.

Адміністрація Байдена заблокувала доступ Талібану до резервів центральних банків Афганістану, що зберігаються в банках США, сказав американський чиновник Financial Times. Крім того, деякі члени Талібану також знаходяться в санкційному списку США.

«Вони не дають жодного сигналу для Заходу, і це вже є повідомленням», - сказав Авінаш Палівал з Лондонського університету.

Аналітики також кажуть, що відсутність етнічних груп, які не належать до пуштунів, може спровокувати етнічний конфлікт, змусивши узбеків та таджиків, які користуються підтримкою у сусідніх країнах, протистояти новій владі.

Іран вже засудив Талібан за його наступ у долині Панджшер. Росія заявила, що не визнає уряд Талібану, якщо він не буде всеохоплюючим.

«Це не тільки поглибить старі лінії розлому, але й створить нові. Усі ці етнічні групи знаходяться на кордоні з іншими країнами, тому відмінності будуть регіоналізовані та інтернаціоналізовані, що призведе до війн», - сказав колишній сенатор Афрасіаб Хаттак.

Після відкриття кабінету міністрів, верховний лідер талібів Хайбатулла Ахундзада, який одночасно буде виконувати функції глави держави, заявив, що «всі питання управління будуть регулюватися законом шаріату».

Західні уряди та деякі сусіди Афганістану з тривогою відреагували на новий склад уряду, який Талібан назвав «тимчасовою адміністрацією».

«М'яко кажучи, є простір для покращення різносторонності уряду», - заявив посол ЄС в Афганістані Андреас фон Брандт.

Державний департамент США також висловив невдоволення тим, що новий уряд Афганістану складається виключно з представників талібів.

Два лідери талібів з найбільшим рівнем міжнародного впливу та ближчими відносинами з іноземними урядами, Абдул Гані Барадар та Шер Мохаммад Станікзай, фактично залишилися осторонь.

Керуючи «посольством» Талібану, Барадар і Станікзай вели переговори з урядами іноземних держав, при цьому Барадар навіть зустрічався з колишнім держсекретарем США Майком Помпео. Але і Барадар, і Станікзай, яких Захід вважає відносно поміркованими кандидатами, отримали посади заступників лідерів, які мають більш жорсткі погляди.

«Більшість кандидатів, які демонстрували м’якість, були усунуті», - сказав Палівал.

Він додав, що у новому уряді талібів є «штамп» давнього «покровителя» Талібану - Пакистану.

«Зараз для більшості західних країн у цій ситуації немає важелів впливу, вони можуть реагувати лише через Пакистан і намагатися переконатися, що штаб пакистанської армії тримає талібів під відносним контролем», - додає Палівал.

Ібрагім Бахіс із Міжнародної кризової групи сказав, що Пакистан, Катар і Китай тепер єдині країни, які можуть визнати новий уряд Талібану в його нинішній формі.

«Усі хотіли всеохоплюючого уряду, але внутрішня політика талібів показала своє обличчя. Регіональні країни були більш відкритими до ідеї співпраці з талібами - і навіть розглядали перспективу визнання. Але останнім часом ми бачимо, як вони віддаляються від Афганістану», - додав Бахіс.

Попри те, що таліби можуть не здобути офіційного дипломатичного визнання, міжнародне співтовариство вже надає допомогу, намагаючись запобігти гуманітарній кризі, яка спричинила б масовий потік мігрантів з Афганістану до Європи.

«Західні країни прямо чи опосередковано віддадуть гроші талібам. Вони дуже стурбовані імміграцією та великою кількістю людей, які покидають Афганістан. Західні уряди хочуть змінити ситуацію, щоб люди не були змушені виїжджати з Афганістану з економічних причин», - сказав політолог із Кабула Натрутлах Хакпал.

Читайте також: «Талібан» запроваджує нові правила навчання у вишах Афганістану

15 серпня таліби увійшли до Кабула , і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну . Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану.

Таліби заарештували експрезидента Афганістану Хаміда Карзая , який вів з ними переговори про перехідний уряд, заборонили музику , і заборонили жінкам працювати і навіть з'являтися на вулицях без бурки і без супроводу чоловіка .

Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Проте 4 вересня таліби захопили і цю провінцію .

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статтях Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?» і «Перемога «Талібану» в Афганістані: хто програв насправді» , а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA .

Дивіться спецтему: Зеленський розповів, чому США не можуть «кинути Україну як Афганістан» Українці готові боротися за свою країну навіть без зовнішньої підтримки. У Кабулі жінок під охороною бойовиків вивели на акцію підтримки «Талібану» Учасниці вийшли на вулицю в повністю закритому одязі, з гаслами англійською і в оточенні озброєних бойовиків США припинили приймати рейси з біженцями з Афганістану Виявлено чотири випадки кору. Дженніфер Псакі зазначила, що хворі афганці поміщені на карантин Байден «падає», співчуття зростає: що відбувається після виходу США з Афганістану Співчуття до афганських біженців стає об'єднавчим чинником для американців Сусіди Афганістану бояться, що афганські біженці можуть спровокувати громадянський конфлікт — The Economist Але нове дослідження показує, що ці побоювання є перебільшеними.

Підготував/ла : Анастасия Гурин

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
Артур Харитонов:  «Україна та Тайвань могли б давно об’єднатися у надефективний альянс».

Артур Харитонов: «Україна та Тайвань могли б давно об’єднатися у надефективний альянс».

У матеріалі для №38 Тижня координатор проєкту Free Hong Kong Center Артур Харитонов пише, що Тайвань пропонує Східній Європі багатовекторні бенефіції: від відкриття центрів вивчення китайської мови без комуністичної агентури до діджиталізації без ...

Український тиждень

ЄС прокоментував російські «вибори» на окупованих територіях.

Євросоюз нагадав, що Крим є територією України, тому Брюссель ніколи не визнаватиме результати російських виборів на півострові. А передвиборча паспортизація ОРДЛО суперечить Мінським угодам. Про це у понеділок у Брюсселі під час брифінгу для прес...

UA.NEWS

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

Вимагали рівноправності і посилення відповідальності за утиски сексменшин. "Марш рівності" у Києві зібрав до 7 тисяч учасників. Цю кількість повідомили організатори. Паралельно свою акцію провели й противники Маршу. Їх розділяли більше двох тисяч ...

8

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Рада суддів України спробувала заблокувати судову реформу. Вона не призначила своїх представників до Етичної ради та почала відверто шантажувати владу. Читати на сайті:

5 111

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Обійшли за результатами американську Лігу Плюща, Стенфорд, Кембридж та чимало інших. П'ятеро українських студентів-фізиків вибороли бронзу на міжнародній олімпіаді з теоретичної фізики. За одну добу вони розв'язали шість надскладних задач. З юними...

6 16

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

60 тисяч бляшанок має у колекції жителька Бельгії. Це коробки з-під солодощів, кави, а також різних неїстівних продуктів. Жінці-колекціонерці - 80 років. І вона - рекордсменка книги Гіннеса. Де зберігається унікальна колекція і чи збільшуватиметьс...

4 32

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Скіфський меч – акінак у золотому окладі, а ще прикраси та предмети побуту. У краєзнавчому музеї Кам’янки-Дніпровської на Запоріжжі відкрили унікальну експозицію. Усі речі представлені на виставці належали племенам, які заселяли південь України по...

8 88

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Друзі та подруги, вітаємо вас на восьмому випуску “Легко-шоу”! Сьогодні легко й весело говоримо про те, як Арсен Аваков розважається в Інстаграмі, чи розрізняє Михайло Поплавський факультет і факультатив та навіщо йому ТікТок, а ще – про вкрай ори...

2 47