Бюрократичний футбол Міносвіти: призерам Міжнародної олімпіади довелося вибивати собі стипендію

Експрес 23
Бюрократичний футбол Міносвіти: призерам Міжнародної олімпіади довелося вибивати собі стипендію

Історія, яку розповів один із призерів Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики в Таїланді, щиро кажучи, вражає цинізмом та байдужістю чиновників Міністерства освіти України, пише Експрес.

"...Мене звати Павло Кашко. І я виборов бронзу на Міжнародній олімпіаді з астрономії та астрофізики в ході надскладного змагання з командами з 46 країн світу. Я готувався більше року... самостійно, по крихтах збираючи інформацію, бо вчителів, які можуть підготувати до такого рівня змагань, -- одиниці. Це найбільше досягнення мого життя наразі, без перебільшень!

"Ми тебе туди не посилали", -- почув я, коли настав час присвоєння президентської стипендії учасникам та переможцям міжнародних олімпіад... Сказати, що я розчарований, -- нічого не сказати. Не маючи іменитих вчителів та підтримки МОН, досягнувши цього тільки завдяки своїм старанням та підтримці батьків, я опинився ні з чим", -- написав студент-першокурсник фізичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка на своїй сторінці в соцмережах після того, як укотре отримав відповідь-відписку від Інституту модернізації змісту освіти.

Що ж сталося?

Хлопець поїхав на олімпіаду до Таїланду представляти Україну, оскільки мав відповідне запрошення. Проблеми з участю в цьому заході в нього почалися ще до поїздки.

"Павло на Всеукраїнській олімпіаді з астрономії посів третє місце, на студентській - також третє. Для участі у відбірних турах його листом запросив секретар всеукраїнської олімпіади, - розповідає Олександр Кашко, брат призера. - Павло та Наталія Бажан пройшли всі три етапи відбірних турів змагань і ввійшли до п'ятірки найсильніших. І хоча з незрозумілих причин їхні прізвища не внесли в наказ МОН, Павло та Наталія все ж отримали запрошення від оргкомітету Міжнародної олімпіади, як і інші команди від України. Та навіть після цього вони не потрапили до офіційної делегації на Міжнародну олімпіаду, склад якої визначався наказом МОН №1237. Це означало - державних коштів на дорогий авіапереліт та проживання в Таїланді їм не виділять".

Усе ж на Міжнародній олімпіаді з астрономії та астрофізики Павло Кашко виборов бронзу, а Наталія Бажан -- срібло. Ще двоє учасників команди України отримали почесні грамоти. Інститут модернізації змісту освіти похвалився успіхами на міжнародній олімпіаді, "черговим міжнародним визнанням" України. А згодом Павло та Наталка дізналися, що їх не внесли навіть у списки претендентів на президентську стипендію...

"Коли ми стали з'ясовувати чому, почався "бюрократичний футбол". Нас переадресовували декілька разів від одного чиновника до іншого. Я два тижні намагався потрапити на прийом громадян, який щомісяця проводить заступник міністра освіти і науки України пан Хобзей. Але його секретарка так і не зареєструвала мене на зустріч", -- ділиться Олександр Кашко.

Сашко каже: у Положенні про порядок призначення стипендій Президента України учасникам і призерам міжнародних учнівських олімпіад з базових навчальних предметів не зазначено, чи учасник має офіційно, чи неофіційно брати участь в олімпіаді. До речі, розмір президентської стипендії для учасників міжнародних учнівських олімпіад становить 2600 гривень на місяць, а для призерів -- 2950.

Після того як справа про відмову у президентських стипендіях набула розголосу, міністр освіти і науки Лілія Гриневич таки підписала наказ про призначення стипендій Президента України учасникам та призерам міжнародних олімпіад, де вже були прізвища Наталії й Павла.

Та ніхто з чиновників МОН не вибачився перед ними і не визнав своєї помилки.

Богданна МАРТИНИК