Телефонний тероризм: чи зупинить його посилення кримінальної відповідальності?.

Головна ідея останньої ініціативи – це конфіскація майн

Верховна Рада планує підвищити відповідальність за псевдомінування. Щонайменше – таке передбачено законопроектом, який планують розглянути.

З позитивів відразу відзначу, що підвищується відповідальність за неправдиві повідомлення про мінування державних установ, лікарень та шкіл. Хто бачив, як зупиняють операції під приводом псевдомінування, - мене зрозуміє.

Але не треба замінювати боротьбу з «телефонним тероризмом» виключно за рахунок посилення покарання. Модель «як тільки ми посилимо відповідальність – знизиться злочинність» не діє. Точніше діє лише для тимчасового заспокоєння громадської думки. Піпл захаває, бо більшість вважає, що псевдомінерам не вистачає батога.

Справа у тому, що ми вже збільшували відповідальність за «телефонний тероризм». У 2013 році той закон набув чинності, а з 2014 року почала зростати кількість таких злочинів. Жодної прив’язки між збільшенням відповідальності та зниженням кількості злочинів немає. Немає, бо кількість притягнутих до відповідальності за злочини – у 5-10 разів менше, ніж офіційна кількість злочинів.

Зокрема, за 8 місяців цього року співвідношення 101 судовий вирок до 592 проваджень. В минулому році – 186 вироків та 1715 кримінальних справ. Це при тому, що за словами Авакова кількість «замінованих» об’єктів у 2019 році складала 91 тис. 818. Більша проблема не в тому, щоб впаяти злочинцеві, а в тому, щоб злочинця знайти.

По-друге, наслідок зростання кількості замінувань – це цілеспрямована кампанія. У три рази кількість замінувань зросла у 2014 – після початку війни з Росією. Тому скільки б не підвищували відповідальність, доки у нас триватиме конфлікт з Російською Федерацією, воно ніде не зникне. Єдине, що можна зробити зараз – це встановити у людей чітке розуміння, що кожним своїм дзвінком людина підігрує інтересам країни, з якою у нас триває війна. І другий фактор – це виборча кампанія. У минулому році було дві національні виборчі кампанії. Кількість випадків «псевдомінувань» зросла також утричі. Зрозуміло, що і в першому, і в другому випадку діяли переважно професіонали з відповідним обладнанням. І телефони у цьому обладнанні стають минулим століттям та зброєю злочину любителів. Тому варто посилювати кіберполіцію і спрямовувати її й на ці злочини.

По-третє. Значна частина з тих, хто отримав вирок за цей злочин – це наслідувача. Тобто, вони діяли за принципом доміно. Десь побачили повідомлення про «мінування», а потім – в стані емоційного збудження (часто в стані алкогольного сп’яніння) - переносять почуте в реальність. Тому в нас псевдоміннування не бувають одинокими, а проходять хвилями – через наслідувачів. І якщо є плани покінчити з «мінуванням» – то кращий вихід – демонструвати більше притягнення до відповідальності, а не самі випадки. Це виглядає утопічно, але завершувати сюжети чи повідомлення про псевдомінерів кількістю притягнутих до відповідальності - можна.

Головна ідея останньої ініціативи – це конфіскація майна. Нагадаю, що йдеться не про всіх псвдомінерів, а про тих, кого піймають. А ловлять як правило (реєстр судових рішень у допомогу) не тих, хто на цьому заробляє. А тих, чиї майнові статки скажімо так не дуже високі – хоча б виходячи з моделей телефонів, з яких вони робили дзвінки. Ви ще спробуйте потім їх продати на аукціонах. Та і загальну проблему – коли на момент суду в злочинця виявляється немає ніякого майна - ніхто не скасовував

І на останок – у 99% вироків, пов’язаних з неправдивим повідомленням про теракт, суд дає «умовні» терміни. Тут вже не важливо 4 роки чи 8. А 1% - це лише в тому випадку, якщо людину притягували до відповідальності раніше, або псевдомінування було одним із злочинів, за яку її судили.

Не все можна вирішити виключно посиленням кримінальної відповідальності. А точніше – нічого. Це лише один з механізмів. Переважна більшість людей не вчиняють злочини не тому, що це заборонено законом, а тому, що такі дії суперечать їхнім внутрішнім переконанням, моралі. Тому необхідно формувати усвідомлення, що псевдомінування – це злочин. І що в цьому злочині покарання незворотне. А це значно довше, і менш рейтингово, ніж просто прийняти зміни до закону.

Джерело: site.ua

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.

Новини по темі

Марина Порошенко повідомила, що отримала негативний результат тесту на коронавірус.

Марина наголосила, що продовжує виборчу кампанію на чолі команди «Європейської Солідарності» до Київської міської ради

1

Двох порушників затримали на Львівщині

Двох порушників кордону затримали прикордонники Львівського загону протягом доби. Про це повідомили 1 жовтня Гал-інфо у прес-службі Держприкордонслужби.

1

«Вічного вам польоту» : на місці катастрофи Ан-26 під Чугуєвом встановили тимчасовий пам'ятний знак.

На місці катастрофи Ан-26 в Харківській області встановили тимчасовий пам’ятний знак.

1

Подача води в Крим технічно неможлива, – еколог

Північно-Кримський канал прийшов у повну непридатність

1 1

Стали відомі номінанти премії Книга року BBC-2020

ВВС News Україна визначила Довгі списки літературної премії Книга року ВВС-2020. До номінації потрапили 35 видань у трьох категоріях із понад 80, які подали цього року на конкурс. Відбором займалася редакція видання разом із журі конкурсу.Переможц...

1

Стали відомі номінанти премії Книга року BBC 2020

ВВС News Україна визначила Довгі списки літературної премії Книга року ВВС-2020. До номінації потрапили 35 видань у трьох категоріях із понад 80, які подали цього року на конкурс.Відбором займалася редакція видання разом із журі конкурсу. Переможц...

1

У Чорнобильській зоні з’явиться 45-кілометровий веломаршрут.

Державним агентством України з управління зоною відчуження та профільними підприємствами сфери управління Агентства, розроблено та затверджено перший веломаршрут, який проходитиме територією зони відчуження.

1

В Україні немає другої хвилі Covid-19, бо не було першої - Ляшко.

Збільшення кількості хворих на коронавірус в Україні не свідчить про початок другої хвилі пандемії.Це пов'язано із пом'якшення деяких карантинних обмежень, повідомив головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко в ефірі "Українського радіо"."Фахів...

1

В Україні запровадили День територіальної оборони – коли відзначатимемо.

Свято встановлено з метою подальшого розвитку сучасних військових традицій, йдеться в указі президента

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie