Нервова поїздка в Кабул і віскі на удачу: NYT описала, як Україна вела переговори з талібами і врятувала 96 афганців.

Співробітники Головного управління розвідки Міноборони України днями провели ще одну успішну евакуацію громадян із афганської столиці Кабула, яка отримала чергове визнання від міжнародної спільноти. Над нею також працювали українські дипломати й представники низки інших держав. Всі вони доклали зусиль до проведення найскладніших переговорів із "Талібаном" і через кілька днів змогли безпечно вивезти з Афганістану 96 українців та іноземців.

Для українських спецпризначенців ця місія була новою в Ісламській Республіці, але стала першою самостійною після того, як її покинули американські війська. Про те, як Україна вела переговори з бойовиками і врятувала людей, пише The New York Times.

Підготовка до "невідомості" й віскі на удачу

16 вересня журналісти видання побували на базі, звідки співробітники української військової розвідки, відомої як ГУРівці, готувалися "відправитися у невідомість" – вилетіти в Кабул для евакуації майже ста осіб. Йшлося про громадян України, членів їхніх сімей, а також іноземців, які відносяться до групи підвищеного ризику.

Український літак вивіз із Афганістану ще 96 громадян

"Українські спецпризначенців проводили аналогічні рятувальні операції з моменту захоплення Кабула талібами в середині серпня. Однак ця стала першою після відходу військ США, внаслідок чого "Талібан" отримав повний контроль над країною", – акцентували автори матеріалу.

Перед посадкою у літак старший офіцер повідомив начальнику ГУР, генералу Кирилу Буданову про дані талібами гарантії. Ті пообіцяли, що український літак може приземлитися в міжнародному аеропорту афганської столиці й залишатися там без перешкод. Як тільки евакуйовані сядуть на борт, авіасудно благополучно полетить. Бойовики запевнили, що весь процес займе всього кілька годин.

"Ви їм вірите?" – процитували журналісти реакцію Буданова.

Начальник українського ГУР Кирило Буданов

Вони додали, що перед від'їздом до Афганістану елітна команда українських солдатів зібралася в коло біля аеропорту й передала пляшку віскі. Таким був їхній ритуал, щоб заспокоїти нерви.

Таліби постійно змінювали умови "угоди"

Загалом на операцію знадобилося сім днів, дві поїздки в Кабул і гострі переговори "з новачками і нервовими офіційними особами "Талібану", перш ніж українська команда повернулася додому.

"Вони взяли з собою 96 змучених афганців, зокрема групу студентів із університету, що спонсорується Ватиканом. І трирічного хлопчика, який був поранений внаслідок терористичної атаки минулого місяця біля воріт абатства в кабульському аеропорту. Для українців це був прискорений курс боротьби з урядом "Талібану", які борються з внутрішніми розбіжностями, бюрократичним хаосом і ледь контрольованою схильністю до насильства", – пише NYT.

За інформацією видання, протягом декількох днів таліби відмовлялися звільняти людей, яких українці сподівалися врятувати. Вони неодноразово змінювали умови угоди про евакуацію, вимагаючи офіційного визнання від українського уряду, а в якийсь момент навіть погрожували в примусовому порядку відібрати літак.

Таліби постійно змінювали умови "угоди" щодо евакуації

Однак вітряної осінньої ночі 23 вересня в столиці України Києві евакуйовані нарешті вийшли з літака. Він став для них "несподіваним рятувальним кругом, після того, як багато втратили будь-яку надію на втечу".

"Я чекала евакуації півтора місяця, але моя сім'я і я так і не змогли виїхати ... Спочатку Україна, потім Бог почув наші молитви", – сказала 38-річна Харімі, яка приїхала до Києва з шістьма членами своєї сім'ї, в тому числі дітьми.

New York Times в своєму матеріалі назвало евакуйованих афганців тільки по імені, щоб захистити їх особистість.

Тим часом журналісти не перестають підкреслювати відважність українських спецпризначенців. І загалом України, яка стала однією з небагатьох країн, які висловили готовність "наражати на небезпеку свої літаки і населення, щоб продовжити евакуацію і не залишити тисячі афганців під загрозою життя.

"Увійдіть до України, маленьку, загартовану країну після багатьох років війни з підтримуваними Росією сепаратистами... Після падіння Кабула українські військові літаки-гіганти" Ільюшин "одними з перших прилетіли, щоб допомогти з евакуацією. У якийсь момент група українських співробітників ГУР вийшла з служби безпеки аеропорту і, стріляючи в повітря, розчистила дорогу для пари автобусів, що везуть журналістів в безпечне місце", – пишуть журналісти про сміливість українських ГУРівців.

Україна успішно евакуювала громадян із Афганістану

Генерал Кирило Буданов, який в свої 35 років провів п'яту частину свого життя на війні, в основному в тилу ворога в якості офіцера розвідки, на це відповів: "Не дивлячись на те, що американці пішли, українська місія триває. Більшість західних країн, на мій погляд, нічого не зроблять, якщо це буде небезпечно. Ми ведемо війну сім років, тому наше розуміння того, що небезпечно, трохи відрізняється".

Погрози талібів і заслужений успіх

За словами співробітників української розвідки, ця операція мала проблеми з самого початку. Як тільки літак приземлився в Кабулі, офіційні особи "Талібану" заявили, що не допустять евакуйованих на борт без письмового звернення українського уряду в "Ісламський Емірат Афганістан".

"Це може бути витлумачено і витлумачено як акт визнання їх уряду, що ми категорично відмовляємося робити", – сказав начальник ГУР.

Літак повернувся в Київ, а 19 вересня знову полетів до Кабула. Він знаходився там, поки наземна команда і українські офіційні особи вели напружені переговори з мінливою групою офіційних осіб "Талібану", кожен з яких заявляв про свою відповідальність.

"Найбільша складність полягала у відсутності ієрархічної влади. Кожен, у кого є якийсь значок, впевнений, що знає, що краще. На усунення кожної проблеми йшло так багато часу", – розповів на умовах анонімності один з українських офіцерів, які брали участь в операції.

За його словами, навіть незначні розбіжності погрожували зірвати всю місію. Українці склали роздрукований список імен евакуйованих, в якому кожна сім'я була виділена іншим кольором. Але "Талібан" відмовився прийняти його, несподівано зажадавши, щоб надруковано все було чорно-білим.

Український літак дві цього разу двічі робив рейси в Кабул

Українські офіцери заявили, що рятувальна місія майже зірвалася ввечері 22 вересня. Тоді співробітники служби безпеки аеропорту заявили, що літак повинен був злетіти через 30 хвилин без евакуйованих, в іншому випадку літак буде реквізований.

"Офіційні особи України не повідомили подробиць про те, як саме вони вийшли з глухого кута, але послалися на допомогу Туреччини, Пакистану і Катару. Білосніжний літак з евакуйованими афганцями через кілька днів приземлився під темним небом в Києві. Першими вийшли троє молодших братів і сестер, дві дівчинки і хлопчик. Співробітники Червоного Хреста чекали всіх в закритому терміналі міжнародного аеропорту "Бориспіль" з чаєм і ковдрами, щоб захистити людей від незвичайного холоду. Деякі з евакуйованих були громадянами України, але в основному це афганці, які навчалися або працювали в країні, багато і уявити собі не могли, що виявляться в такому місці", – розповіли журналісти.

Відомо, що близько двох десятків людей з початкового українського списку евакуйованих залишилися в Афганістані, головним чином тому, що у них не було дійсних проїзних документів, коли вони з'явилися в аеропорту. В цілому Україна евакуювала понад 700 осіб, в тому числі журналістів з Wall Street Journal, Stars and Stripes і USA Today.

Керівництво Гура і інші високопоставлені українські офіційні особи планують вивчити місію і визначити, як зробити подальшу поїздку в Кабул більш гладкою.

"Поки Кирило Буданов сказав, що він щасливий, що його люди в безпеці вдома. У четвер увечері в аеропорту, після передачі афганських біженців співробітникам імміграційної служби, генерал знову зібрав свою команду, витягнув пляшку Jack Daniels і роздав її спецпризначенцям", – підсумували журналісти New York Times.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше українські розвідники показали ексклюзивне відео евакуації громадян зі Кабула. Спецпризначенці ГУР стали єдиними серед членів евакуаційних місій інших країн, хто тоді входив у захоплене "Талібаном" місто, щоб провести людей на територію міжнародного аеропорту.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Київ на порозі  «червоної»  зони. До чого готуватися мешканцям столиці

Київ на порозі «червоної» зони. До чого готуватися мешканцям столиці

З 8 листопада Кабмін наказав не пускати на роботу усіх невакцинованих чиновників та вчителів, які ухиляються або відмовляються від вакцинації без поважної причини. Про це повідомляють на урядовому порталі. Ці обмеження, а також перспективи «червон...

Агентурний план - це забезпечити дефіцит газу та вугілля в Україні - Володимир Омельченко.

Агентурний план - це забезпечити дефіцит газу та вугілля в Україні - Володимир Омельченко.

Опалення з великими перебоями з'явилося не скрізь навіть у столиці. Що казати про регіони. Там також комунальники в авральному порядку запускають котельні, але, як завжди, на початку опалювального сезону стається багато несправностей та аварій на ...

Унылая лошадь возбуждается 2411021

Унылая лошадь возбуждается 2411021

1 1

Серйозні чи  «по приколу» : що насправді ховається за санкціями РНБО, Наші гроші.

Серйозні чи «по приколу» : що насправді ховається за санкціями РНБО, Наші гроші.

Санкціям РНБО, які "прижали" Віктора Медведчука, раділи всі. Крутий був хід. Однак в наступних серіях санкцій все стало дрібніше. Потім ще дрібніше. Санкційні списки роздувались і роздувались, а результат ставав максимально мишкоподібним. Читати н...

Зупинка ТЕС напередодні зими. Чим це загрожує та як реагують українців

Зупинка ТЕС напередодні зими. Чим це загрожує та як реагують українців

Згідно з правилами, всі лікарні мають бути забезпечені альтернативними джерелами живлення, тобто дизель-генераторами, які вмикаються в аварійних ситуаціях для забезпечення виживання хворим, особливо у реанімаційних відділеннях. Ті ж апарати вентил...

Бо порушувала карантин: суд оштрафував директорку гімназії на ₴34 000 у Львові / Подробиці.

Бо порушувала карантин: суд оштрафував директорку гімназії на ₴34 000 у Львові / Подробиці.

У Львові суд оштрафував директорку однієї з Львівських гімназій на 34 тисячі гривень за те, що навчальний заклад працював офлайн, а з 60 вчителів лише 20 були вакциновані. Це зафіксували поліцейські, які здійснювали перевірку навчальних закладів. ...