Фактори виробництва с/г продукції: оцінка ключових галузей та прогноз.

Зважаючи на сезонний характер виробництва продукції рослинництва, з січня по травень валова продукція сільського господарства формується виключно шляхом виробництва продукції тваринництва. З огляду на обмеження тваринництва, агровиробництво демонструвало негативні показники. Проте у березні у сільськогосподарському виробництві спостерігалося покращення результатів діяльності. Про це повідомляє Мінекономіки.

Ключовими факторами зменшення глибини падіння стало скасування у другій половині березня обмежень, які діяли з січня 2021 року.

Отже, які фактори змінили тренд в галузях виробництва сільськогосподарської продукції, а також якими є очікування щодо подальшого відновлення, нижче у наших матеріалах.

Індекс сільськогосподарської продукції

Головними факторами зменшення глибини падіння сільськогосподарського виробництва стало анулювання у другій половині березня обмежень, які були чинними з січня поточного року, в окремих країнах-торгових партнерах щодо експорту продукції птахівництва внаслідок спалаху пташиного грипу в окремих регіонах та зростання цін на свинину на зовнішніх ринках, що позначилося на покращенні ситуації у виробництві даної продукції (рис. 1).

Рисунок 1 – Індекс сільськогосподарської продукції, зміна, %

Джерело: ДССУ.

Відтак у березні 2021 року виробництво сільськогосподарської продукції скоротилося на 2,3% («мінус» 6,5% у лютому 2021 року та «мінус» 5,2% у березні 2020 року. Відповідно у січні-березні 2021 року скорочення відбулося – на 4,8% («мінус» 6,1% у січні-лютому 2021 року та «мінус» 1,8% у січні-березні 2020 року).

Оцінка у розрізі підвидів діяльності

У розрізі основних підвидів діяльності найбільше зменшили глибину падіння вирощування сільськогосподарських тварин (у живій масі) у підприємствах – до «мінус» 2,4% («мінус» 5,6% у січні-лютому 2021 року та «мінус» 0,2% у січні-березні 2020 року), йдеться у повідомленні Мінекономіки.

Водночас у виробництві яєць, які крім зовнішніх факторів (обмеження на імпорт з боку окремих країн) відчули негативний вплив чинників внутрішнього ринку (зниження поголів’я через закриття окремих підприємств), скорочення залишається значним – на 13,7%, у т.ч. «мінус» 16,1% у січні-лютому 2021 року та «мінус» 0,1% у січні-березні 2020 року.

Варто зазначити, у вирощуванні свиней беззмінно спостерігається зростання – на 12,2% («плюс» 11% у січні-лютому 2021 року та «мінус» 1,7% у січні-березні 2020 року) на тлі зменшення випадків африканської чуми свиней.

Рисунок 2 – Внески основних підвидів в індекс тваринницької продукції, в.п.

Джерело: ДССУ. Мінекономіки.

Утім, здорожчання утримання великої рогатої худоби (ВРХ) посилює негативний тиск на виробництво молока, яке продовжує демонструвати падіння – на 4,9% («мінус» 4,8% у січні – лютому 2021 року та «мінус» 2,8% у січні-березні 2020 року).

Варто зазначити, станом на 01.04.2021 року поголів’я великої рогатої худоби скоротилося на 6,4% («мінус» 7,2% станом на 01.04.2020 році), птиці – на 4,9% («мінус» 2% відповідно), а свиней – зросло на 3,7% («мінус» 6,2% відповідно). Відтак у січні-березні 2021 року (п/п) обсяги реалізації на забій с/г тварин (у живій масі) зменшились на 6,2% (ріст на 2,9% у січні-березні 2020 року).

За даними Держпродспоживслужби станом на 26.04.2021 року було зафіксовано 5 випадків АЧС (9 випадків на відповідну дату 2020 року).

Фактори, які визначали динаміку галузі

Фактори, які впливали на діяльність сільськогосподарського виробництва були передусім скасування у другій половині березня обмежень, що діяли з січня поточного року, в окремих країнах-торгових партнерах щодо експорту продукції птахівництва внаслідок спалаху пташиного грипу в окремих регіонах (17.03.2021 року країни ЄС відновили експорт з неінфікованих зон).

Також на виробництві позначилося зростання цін на свинину на зовнішніх ринках через менше «стартове» поголів’я свиноматок в окремих європейських країнах, що підтримувало експортоорієнтованих виробників свинини, зазначають в Мінекономіки.

Варто зазначити, згідно з даними ФАО індекс цін на світових ринках на м’ясну продукцію у березні 2021 року становив 98,9 п. у порівнянні з 96,7 п. у лютому 2021 року.

Істотний вплив мало також зростання витратності виробництва на тлі подорожчання кормової бази в умовах неврожаю 2020 році та енергоресурсів. Згідно з даними Держстату у січні-березні 2021 року (п/п) середні ціни реалізації зернових культур зросли у 1,6 раза («мінус» 5,7% у січні-березні 2020 року), ціни виробників постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 5,8% («мінус» 3,8% відповідно) і добування сирої нафти та природного газу – на 42,3% («мінус» 26,4% відповідно).

Рисунок 3 – Індекс тваринницької продукції, зміна, % до відповідного періоду попереднього року

Джерело: ДССУ.

У січні-березні 2021 року (п/п) сукупний індекс витрат на виробництво продукції тваринництва зріс на 42,5% («мінус» 6,6% у січні-березні 2020 року).

Також залишився високий рівень конкуренції на внутрішньому ринку молочної продукції, виробництво якої у переважній більшості країн субсидіюється на досить високому рівні. Згідно з даними Державної митної служби у січні-березні 2021 року імпорт молочної продукції у фізичному вимірі зріс на 16,8% (зростання у 2,8 раза у січні-березні 2020 року).

І останній із ключових факторів – це низькі закупівельні ціни на молоко у господарств населення зважаючи на значну частку (61,7%) їх у загальному виробництві. Згідно з даними Держстату у січні-лютому 2021 року закупівельні ціни на молоко у господарств населення у порівнянні з підприємствами є нижчими на 17,1%.

В підсумку варто зазначити, згідно з даними Мінекономіки, станом на початок травня, в Україні засіяно 2,1 млн. га, що становить 28% до прогнозу (7,8 млн. га станом на 23.04.2020, що становило 52% до прогнозу). Перевагою весни 2021 року є краще зволоження ґрунту, недоліком – пізні терміни посівної й підживлення озимих культур через холодні погодні умови, йдеться у повідомленні відомства.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Міжнародна торгівля в Україні: обсяги експорту та імпорту товарів зростають.

Завдяки суттєвому звуженню дефіциту торгівлі товарами Упродовж квітня 2021 року сальдо поточного рахунку повернулося до додатних значень – 0.8 млрд дол., завдяки суттєвому звуженню дефіциту торгівлі товарами. Про це йдеться в травневому макр...

UA.NEWS

Стан провідної галузі: фактори погіршення сільськогосподарського виробництва та прогноз.

Упродовж квітня 2021 року у сільськогосподарському виробництві продовжує спостерігатися скорочення обсягів виробництва. Про це повідомляє Мінекономіки. Безумовно, зважаючи на сезонний характер виробництва рослинницької продукції, з січня по травен...

UA.NEWS

Регулятор обіцяє переглянути цінові обмеження на енергетичному ринку.

Нацкомісія з регулювання в сферах енергетики та житлово-комунальних послуг (НКРЕКП) готується переглянути обмеження цін на оптовому ринку електричної енергії. Причиною регулятор назвав надлишок пропозиції. Про це повідомляє прес-служба НКРЕКП. В Н...

UA.NEWS

Глобальна ініціатива G7: реалізація кліматичних завдань і податкова справедливість.

Нещодавно відбулася зустріч лідерів країни G7. З поміж вагомих заяв, які викладені в підсумковому комюніке саміту, зокрема визнання РФ стороною конфлікту у війні на Донбасі, вимога щодо припинення агресії й відведення військ з окупованих східної м...

UA.NEWS

В НБУ склали рейтинг найприбутковіших українських банків.

За січень-квітень 2021 року платоспроможні банки України отримали 17,538 млрд гривень прибутку після оподаткування. Рейтинг за прибутковістю очолив державний «ПриватБанк» з результатом в 6,046 млрд гривень. Про це повідомляється на сайті Національ...

UA.NEWS

«Укрзалізниця» призначила додатковий потяг «до моря».

У компанії «Укрзалізниця» оголосили про призначення додаткового поїзда з Житомира та Вінниці до Одеси. Він почне курсувати з 1 липня через день по непарних числах, уточнила прес-служба УЗ. Додатковий швидкісний поїзд № 132/131 Одеса – Житомир відп...

UA.NEWS

️Реформа прокуратури та детінізація доходів. Засідання Верховної Ради Наживо

️Реформа прокуратури та детінізація доходів. Засідання Верховної Ради Наживо

З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Вірастюк склав присягу народного депутата

Вірастюк склав присягу народного депутата

На засіданні Верховної Ради 15 червня Василь Вірастюк склав присягу народного депутата. Раніше його визнали переможцем від округу № 87 на проміжних виборах до парламенту. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagra...

Під вигуки  «Ганьба»  Вірастюк склав присягу нардепа у Раді.

Під вигуки «Ганьба» Вірастюк склав присягу нардепа у Раді.

Під вигуки "Ганьба" Вірастюк склав присягу нардепа у Раді З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Как ОБСЕ помогает поймать Россию на Донбассе? - Донбасс Реалии.

Как ОБСЕ помогает поймать Россию на Донбассе? - Донбасс Реалии.

Наблюдатели ОБСЕ – единственные представители международного сообщества на оккупированном Донбассе. СММ, используя беспилотники, фиксирует российскую военную технику на востоке Украины. Но представителям миссии целенаправленно мешают работать – в ...

Про головне за 10:00: Нові умови для вступу України в НАТО.

Про головне за 10:00: Нові умови для вступу України в НАТО.

У випуску "Про головне" за 15 червня станом на 10:00 – на саміті Альянсу озвучили нові умови вступу для України. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –

Зеленський відреагував на рішення саміту НАТО

Зеленський відреагував на рішення саміту НАТО

На саміті НАТО у Брюсселі підтвердили підтримку бажання України доєднатись до лав Альянсу на базі ПДЧ. Президент України подякував партнерам за це, проте наголосив, що у Києві хотіли б почути конкретні терміни зближення. Читати на сайті: 24 Канал ...

1