Завершення ери викопного палива допоможе врятувати світ від кліматичної кризи — The Guardian.

Для того, щоб досягнути кліматичної нейтральності необхідно відмовитися від викопного палива.

Експлуатація та розширення нових родовищ нафти та газу повинні бути припинені цього року, крім того, не можна будувати нові вугільні електростанції, якщо світ хоче уникнути фатальних наслідків глобального потепління та досягти нульового рівня викидів до 2050 року, пише The Guardian.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) закликає країни відмовитися від масштабного використання викопного палива, а глобальні інвестиції в чисту енергетику збільшити більш ніж удвічі. Результатом буде не зростання економічного навантаження, а чиста вигода для економіки, вважають деякі аналітики.

«Якщо уряди серйозно ставляться до кліматичної кризи, то не може бути жодних нових інвестицій у нафту, газ та вугілля починаючи вже з цього року», - сказав виконавчий директор МЕА Фатих Бірол.

Він також зазначив, що уряди країн усього світу повинні проводити нову потужну політику у боротьбі зі зміною клімату.

«Все більше країн приймають зобов’язання щодо зменшення рівня шкідливих викидів, це дуже добре, але я бачу величезний розрив між риторикою влади та реальністю», - каже Бірол.

МЕА опублікувало детальний звіт про те, що потрібно для досягнення глобальних кліматичних цілей. Однак дуже мало урядів мають намір зупинити розширення галузі викопного палива. Велика Британія ліцензує нові родовища нафти та газу, Китай будує електростанції, що працюють на вугіллі, а нафтові компанії все ще інвестують у нові видобутки. Бірол вважає, що це має змінитися.

«Наш звіт нікому нічого не забороняє. Якщо уряди планують інвестиції у викопне паливо, це їхнє рішення. Але якщо уряди візьмуть на себе зобов’язання зменшити нульові викиди, вони повинні прийняти всі аспекти такого рішення», - зазначає директор МЕА.

Минулого місяця МЕА попередила, що викиди парникових газів можуть різко зрости, значною мірою внаслідок відродження промисловості після пандемічних локдаунів минулого року.

Обіцянки, які дали уряди країн напередодні кліматичного саміту ООН Cop26, також не є занадто масштабними, щоб зупинити загострення кліматичної кризи. Якщо світ хоче зупинити підвищення глобальної температури, можуть знадобитися більш радикальні дії, вважає Бірол. Запобігання підвищенню глобальної температури є основною метою Паризької угоди 2015 року і вимагає скорочення викидів парникових газів удвічі вже в цьому десятилітті.

За прогнозами МЕА, унаслідок енергетичного переходу може бути втрачено близько 5 мільйонів робочих місць, але уряди можуть полегшити потенційні наслідки.

Бірол заявив, що технологія зменшення викидів вдвічі до 2030 року вже доступна і її потрібно впровадити ще швидше.

«Величезна частина мети може бути досягнута за допомогою вже наявних технологій, тут немає проблем», - сказав він.

Відповідальний США з питань зміни клімату Джон Керрі викликав суперечки, коли запропонував досягнути вуглецевої нейтральності за допомогою розробки нових технологій.

Експерти з питань кліматичної кризи, включаючи Майкла Манна, дедалі більше стурбовані тим, що деякі нові підходи щодо кліматичних дій надто зосереджуються на ідеї того, що саме новітні технології врятують світ від кліматичного хаосу, не зосереджуючись на тому, що можна зробити вже сьогодні. Якщо не зробити критичних дій вже у цьому десятилітті, то може бути занадто пізно.

«Ці технології вже винайдено. Інновації є критично важливими, але необхідні технології вже тут, з нами», - каже Бірол.

Найважливішими новими технологіями у розробці є: вдосконалені акумулятори, особливо для використання в електромобілях і водневі технології.

Вони будуть потрібні, оскільки деякі галузі особливо важко декарбонізувати, такі як виробництво сталі та цементу, авіація та судноплавство, а також сфери, що використовують важкі дорожні транспортні засоби. Бірол заявив, що велика частина світової економіки може бути декарбонізована за допомогою джерел чистої енергії, які вже широко використовуються, таких як вітрова та сонячна енергія.

МЕА визначило 400 важливих етапів для досягнення кліматичної нейтральності, включаючи, зокрема, декарбонізацію глобального виробництва електроенергії до 2040 року. Аналіз також врахував зростання населення в світі приблизно на 2 мільярди людей, а також необхідність постачати електроенергію 785 мільйонам людей, які наразі не мають до неї доступу. Це буде коштувати близько 40 млрд доларів на рік, або 1% від щорічних глобальних інвестицій в енергетичний сектор.

МЕА підготувало детальний аналіз глобальних вимог щодо досягнення нульового рівня викидів на прохання уряду Великої Британії.

«Ми повинні діяти зараз, щоб розширити чисті технології у всіх секторах і поступово відмовитись від виробництва вугілля та забруднювальних транспортних засобів у найближче десятиліття. Наша мета - поставити світ на шлях зниження викидів, поки він не досягне нульового рівня до середини цього століття», - каже президент Cop26 Алок Шарма.

МЕА прогнозує, що глобальний попит на нафту знизиться вже найближчим часом, тому, швидше за все, не буде необхідності в нових інвестиціях у нафтові та газові родовища або вугільні шахти, однак все залежить від того, наскільки серйозно уряди ставляться до зміни клімату.

Читайте також: Кліматична катастрофа на Землі майже неминуча – вчені

Глобальний попит на енергію в 2020 році впав на 4%, оскільки рейси були зупинені, деякі заводи не працювали, а люди сиділи вдома під час локдаунів через пандемію коронавірусу. Згідно з новою доповіддю Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), галузь відновлюваної енергетики зростає рекордно швидкими темпами за два десятиліття. Нові потужності з відновлюваних джерел енергії зросли минулого року на 45%, але така тенденція не гарантує успішного енергетичного переходу .

Підготував/ла : Анастасия Гурин

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

«Марш Рівності» -2021 в Києві. Невелика провокація і багато поліції: як все відбувалося

Вимагали рівноправності і посилення відповідальності за утиски сексменшин. "Марш рівності" у Києві зібрав до 7 тисяч учасників. Цю кількість повідомили організатори. Паралельно свою акцію провели й противники Маршу. Їх розділяли більше двох тисяч ...

8

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Реформа Зеленського тримає в страху суддівську мафію, Правосуддя по.

Рада суддів України спробувала заблокувати судову реформу. Вона не призначила своїх представників до Етичної ради та почала відверто шантажувати владу. Читати на сайті:

2 12

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Кращі за Стенфорд і Кембридж: українські студенти-фізики вибороли бронзу на Міжнародній олімпіаді.

Обійшли за результатами американську Лігу Плюща, Стенфорд, Кембридж та чимало інших. П'ятеро українських студентів-фізиків вибороли бронзу на міжнародній олімпіаді з теоретичної фізики. За одну добу вони розв'язали шість надскладних задач. З юними...

4 16

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

Колекція з 60 000 вінтажних коробок. Історія жительки Бельгії про незвичайне хобі

60 тисяч бляшанок має у колекції жителька Бельгії. Це коробки з-під солодощів, кави, а також різних неїстівних продуктів. Жінці-колекціонерці - 80 років. І вона - рекордсменка книги Гіннеса. Де зберігається унікальна колекція і чи збільшуватиметьс...

3 1

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Можуть позаздрити найкращі музеї світу. Виставка унікальних скіфських скарбів на Запоріжжі

Скіфський меч – акінак у золотому окладі, а ще прикраси та предмети побуту. У краєзнавчому музеї Кам’янки-Дніпровської на Запоріжжі відкрили унікальну експозицію. Усі речі представлені на виставці належали племенам, які заселяли південь України по...

7 2

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Топ сексуальних політиків, янголятко Аваков, ТікТокер Поплавський - Антон Сененко – гість Легко-шоу.

Друзі та подруги, вітаємо вас на восьмому випуску “Легко-шоу”! Сьогодні легко й весело говоримо про те, як Арсен Аваков розважається в Інстаграмі, чи розрізняє Михайло Поплавський факультет і факультатив та навіщо йому ТікТок, а ще – про вкрай ори...

2 47