Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Україна запропонувала Росії знижку на прокачку газу: в Кабміні розкрили задум.

Знижка в 50% на прокачування газу до Європи, яку Україна запропонувала Росії, посилить енергетичну безпеку країни. При чому, не лише під час опалювального сезону, а й в довгостроковій перспективі.

За словами радника міністра енергетики Олени Зеркаль, які наводить ZN.UA, ця пропозиція – повністю безпрограшна для України. Тоді як для Росії навпаки – невиграшна.

"Якщо Путін його прийме пропозицію України, наша газотранспортна мережа покаже, наскільки вона може захистити Європу в найближчі 20 років, коли газ працюватиме "перехідним" паливом від вугілля до енергії сонця, вітру чи водню. Якщо ні – доведе, що Москва використовує газ як зброю. Це посилить позиції України в боротьбі проти запуску "Північного потоку-2", – пояснила Зеркаль.

При цьому вона нагадала, що українська пропозиція стосується лише додаткових обсягів газу. Цін же на прокачування газу за чинним контрактом ніхто не змінюватиме. Причина проста: попри енергетичну кризу Росія використовує українську газотранспортну мережу лише на третину.

"Збільшення постачання через українську трубу – наш спільний з Європою інтерес. Саме тому Росія не хоче цього робити. Адже на континенті сьогодні – газова війна", – додає радник міністра.

"Правильна" сертифікація "Північного потоку-2" посилить Україну

Російський газопровід "Північний потік-2" має бути сертифікованим відповідно до "Третього енергетичного пакету". Це – звід правил, розроблених Європою ще в 2000-х роках з метою захисту від монополії "Газпрому".

За цими правилами, торгівля енергоресурсами має здійснюватися безперешкодно. Тобто, вони не можуть використовуватися як зброя.

І саме ці правила, за словами Зеркаль, можуть захистити Україну і від "Північного потоку-2". Понад те, сертифікація російського газопроводу за цими правилами навіть посилить позиції української газотранспортної системи (ГТС).

"Якщо цей газопровід та інші російські газопроводи сертифікують за вимогами "третього енергопакету", Кремль не зможе диктувати ні цін, ні обсягів постачання, ні їхнього напрямку. З'явиться конкуренція, в якій наша ГТС перемагатиме завдяки зручності та ефективності", – запевняє радниця міністра.

Що вимагають від "СП-2" закони ЄС?
  • Оператор "Північного потоку-2" має бути повністю відділений і незалежний від компанії "Газпром";

  • Аби правила доступу третьої сторони, недискримінаційні, прозорі тарифи, застосовувалися до всього трубопроводу від його кінцевої точки в Лубміні (ФРН) до вихідної точки в Усть-Лузі (РФ);

  • ГТС України має бути відкритою для використання третіми сторонами на кордоні з РФ;

  • 50% потужностей мають резервуватися для альтернативних постачальників.

Росія тисне на Європу, зменшуючи транзит газу через Україну

Пропускна здатність української ГТС на виході становить 146 млрд кубометрів, з яких лише 40 мільярдів використовується для транзиту. Понад те, у 2020 році цей показник становив 65 млрд кубометрів. Тобто, транзитні потужності ГТС України нині не використовуються РФ навіть наполовину.

Причина зменшення обсягів транзиту з боку проста. Це – звичайний тиск на Європу для якнайшвидшого запуску "Північного потоку-2", з одного боку. І економічний тиск на саму Україну – з іншого.

Раніше OBOZREVATEL повідомляв, що РФ обмежила постачання газу до Європи аби домогтися прискорення запуску "Північного потоку-2". На такий крок в Кремлі зважилися через упевненість в тому, що нестача газу зробить ЄС поступливішим у цьому питанні.

Новини по темі
Військові з передової розповіли про обстріли на Луганщині.

Військові з передової розповіли про обстріли на Луганщині.

Передова на Луганщині зустрічає розмитими дощами дорогами. До захисників Попасної легковою автівкою потрапити неможливо. Читати на сайті:

«Був весь у крові». Лікарі підтвердили сліди побиття, а поліція закрила справу. Подробиці інциденту

«Був весь у крові». Лікарі підтвердили сліди побиття, а поліція закрила справу. Подробиці інциденту

Дорога додому для жителя Києва закінчилася розбитим обличчям та операцією. Хірурги збирали хлопцю носову кістку по шматочках. Лікарі констатували - причиною травмування є побиття. Утім у відділку поліції довго не хотіли приймати заяву, а за кілька...

2 11

Где и как подписывать гарантии безопасности 051221

Где и как подписывать гарантии безопасности 051221

051221 Строительство дома Начало облицовочных работ.

051221 Строительство дома Начало облицовочных работ.

91-річна, казка про Лускунчика, скандальний капелюх: як виглядала головна ялинка країни з 2015.

91-річна, казка про Лускунчика, скандальний капелюх: як виглядала головна ялинка країни з 2015.

31 метр заввишки, прикрашена 10 кілометрами гірлянд, а також 10 тисячами червоних і золотих іграшок. Такою буде головна ялинка України в цьому році. Новорічну красуню доповнять вертепом. Його обіцяють зробити найбільшим в Європі. Більше про те, як...

1 1

Війна з COVID-19 триває. Штам “Омікрон” рекордними темпами шириться світом. Що про нього відомо

Війна з COVID-19 триває. Штам “Омікрон” рекордними темпами шириться світом. Що про нього відомо

І знову новий штам. Свіже слово у медичному лексиконі. Це новий різновид коронавірусу. І головна його небезпека в тому, що він має величезну кількість мутацій. І ще одна небезпека – відомо про цей штам зовсім мало. Навіть симптоматика повністю не ...

1 3