Нібито дешева енергія АЕС дорого обійдеться українцям через 10-15 років, – експерти.

Експерти зазначають, шо ядерна енергетика України дуже залежна від Росії

Атомні електростанції України продають струм за дешевою ціною – нижче собівартості, що не дозволяє накопичувати великі суми, які буде необхідно витрачати на виведення енергоблоків з експлуатації через 10-15 років.

Про це йдеться в позиції коаліції «Енергетичний перехід».

«Атомна енергетика – це дорого. Станом на цей лютий цього року тариф на атомну електроенергію складає 0,7 грн за кВт-год. Проте, такий тариф є суттєво заниженим», – підкреслюють експерти.

Вони вказують, що навіть за розрахунковими даними ДП «НАЕК Енергоатом» вартість 1 атомного кВт-год має становити приблизно 0,9 грн (станом на березень 2019 року). При цьому такий тарифне включає в себе вартість довгострокової безпечної утилізації відпрацьованого ядерного палива, а відрахування до фонду зняття з експлуатації атомних енергоблоків здійснюється за заниженими розрахунками, що втратили свою актуальність.

«Таким чином, тариф що зараз встановлений на атомну електроенергію не покриває всіх витрат та негативних екстерналій, пов’язаних із виробництвом електроенергії на АЕС», – зазначають в коаліції.

Експерти вказують, що держава має встановити справедливий тариф на атомну енергетику, зокрема Міністерство енергетики спільно з «НАЕК Енергоатом» має переглянути «Концепцію зняття з експлуатації діючих енергоблоків України». Вона має враховувати досвід зняття з експлуатації блоків АЕС, а також аналізувати сценарії розвитку, щоб забезпечити відрахування достатньої кількості коштів до Фонду резерву зняття енергоблоків з експлуатації.

«Перегляд створить умови для встановлення Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифу, який включатиме всі витрати атомної енергетики та дозволить робити справедливе порівняння із зеленою генерацією і не призведе до перекладання вирішення створених нами проблем та фінансових недостач на прийдешні покоління», – заявляють експерти.

В коаліції також вказують на небезпеку для України від будівництва нових блоків АЕС, бо атомна енергетика небезпечна з точки зору кількості аварій за останні декілька десятків років, це джерело відходів, способу безпечного зберігання яких так і не віднайдено. Окрім того, ядерна енергетика України дуже залежна від Росії.

«Атомники стверджують, що ймовірність великої аварії на АЕС становить один раз на 1 тис – 10 тис років. Таку ймовірність вони вважають «прийнятним ризиком». В світі вже було 16 аварій зі значним витоком радіації, а з моменту пуску першої АЕС не пройшло і ста років. І це лише АЕС – а ще є сховища радіоактивних відходів, урановидобувна промисловість і, найбільш вразливий елемент – транспортування радіоактивних матеріалів», – пояснили експерти.

Як повідомлялося, «Енергоатом» законодавчо змушений продавати половину своєї електроенергії по 15 копійок, щоб, зокрема, тарифи на струм для населення були нижче ринкового рівня.

Експертна організація StateWatch проаналізувала звіт за підсумками трьох кварталів 2020 року компанії «Енергоатом» та вказала про чисті збитки на суму 5,3 мільярди гривень. За інформацією керівника компанії Петра Котіна, збиток за підсумками минулого року зріс і сягне 7,4 млрд грн.

Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

«Якщо завтра війна...» , Prо новини, 20 квітня 2021

«Якщо завтра війна...» , Prо новини, 20 квітня 2021

У випуску "Pro новини" за 19 квітня – яких кроків варто остерігатися від Путіна; депутати від "Слуги народу" опинились у центрі резонансних скандалів; як Зеленський планує "реформувати" олігархів. Читати на сайті:

14-річний школяр отримав важке поранення голови.Подробиці нещасного випадку в гімназії Черкасах

14-річний школяр отримав важке поранення голови.Подробиці нещасного випадку в гімназії Черкасах

Поліція розслідує обставини нещасного випадку, який стався напередодні в одній із черкаських шкіл. Під час індивідуального заняття зі стрільб 14-річний учень отримав тяжке кульове поранення голови. Непритомного його доправили до лікарні та проопер...

Зеленський пропонує Путіну зустрітися на Донбасі, де війна.

Зеленський пропонує Путіну зустрітися на Донбасі, де війна.

Президент України Володимир Зеленський запропонував президенту Росії зустрітися. Каже, що готовий це зробити «в будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна». Він також заявив, що 19 та 20 квітня на зустрічі радників «нормандської четвірки» ...

«Нас лякали цією медсанчастиною». Що відомо про лікарню в Росії, в яку перевели Навального?

«Нас лякали цією медсанчастиною». Що відомо про лікарню в Росії, в яку перевели Навального?

У Росії 19 квітня Управління Федеральної служби виконання покарань (УФСВП) у Володимирській області повідомило, що російський опозиціонер Олексій Навальний переведений із Виправної колонії-2 (ВК-2) у Покрові в стаціонар обласної лікарні для засудж...

Тищенку закони не писані.  «Слуга»  влаштував гучну вечірку для дружини під час локдауну. Реакція

Тищенку закони не писані. «Слуга» влаштував гучну вечірку для дружини під час локдауну. Реакція

Другий день народний депутат Микола Тищенко ані пари з вуст про святкування дня народження своєї дружини в 5-зірковому готелі на столичному Подолі. Натомість журналісти програми "Схеми" оприлюднили неспростовні докази, як заступник керівника фракц...

Зеленський прокоментував ескалацію агресії Росії

Зеленський прокоментував ескалацію агресії Росії

Президент України Володимир Зеленський записав нове відеозвернення. Він прокоментував ескалацію агресії Росії щодо України, зокрема нарощення військ держави-агресора біля кордонів та у тимчасово окупованому Криму. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Face...