Як глобальні фінансові виклики вплинуть на економіку України.

Напередодні засідання Правління НБУ, до переліку питань якого в порядок денний ввійшли питання перегляду ключової ставки, варто наголосити на важливості впливу глобальних факторів. Аналізуючи наявні чинники на користь пониження ставки, або ж залишення її без змін, варто зазначити, що головним фактором сповільнення інфляції залишаються жорсткі монетарні умови. Зокрема, у відповідь на попередні підвищення облікової ставки, як і передбачалось, процентні ставки за депозитами населення в гривні продовжують зростати. Це збільшує привабливість заощаджень і стримує споживчий попит, отже сприяє успіху банківського сектору. Аналізуючи фактори ,що обумовлюють девальваційні ризики, то варто зазначити, що експортно-сировинна модель економіки, класичним зразком якої є Україна, передбачає високу чутливість до зовнішніх шоків, будь-то коливання цін на сировинні товари або проблеми в економіках-основних торгових партнерів. Тобто незначні глобальні зміни для нас можуть мати істотні наслідки. І ці зміни багато в чому залежать від монетарної політики Федеральної резервної системи США.

На тлі ринкової турбулентності, яка обумовила небувалий обвал американських ринків, Федеральна резервна система взяла тайм-аут але не завершила цикл підвищення ключової ставки. Про це йдеться в отриманих результатах нового опитування економістів, проведеного агентством Blumberg.

Учасники опитування наразі наголошують, що очікування зростання жорсткості монетарної політики ФРС в 2019 році розтягнулося в часі на більшу перспективу, ніж припускалося раніше, але як і раніше прогноз щодо двох підвищень ключової ставки залишається актуальним. Більшість респондентів одностайні в своїх очікуваннях, і прогнозують перегляд ставки в червні та грудні 2019 року, тоді як під час аналогічного опитування місяць тому, економісти прогнозували на березень та вересень.

Заява Федерального комітету з операцій на відкритому ринку ФРС США за підсумками засідання з питань монетарної політики є найважливішим індикатором для інвесторів. Заява містить інформацію про підсумки голосування щодо розміру процентної ставки, обговорення поточної економічної ситуації, а також дає загальне уявлення з приводу подальшого напрямки грошово-кредитної політики.

Комітет ФРС з відкритих ринків в середу підсумував результати дводенного засідання у Вашингтоні. Федеральна резервна система дала чіткий сигнал, що як мінімум тимчасово завершує підвищення ключової ставки і буде гнучкою в питанні скорочення своїх вкладень в облігації, що є різким розворотом в порівнянні з минулим місяцем, коли регулятор був рішучим в проведенні жорсткої монетарної політики.

В підсумку останніх змін, після довгих місяців критики в надмірності підвищення ставок, яка неодноразово адресувалася ФРС президентом Дональдом Трампом, аналітики констатують зростання акцій США, зниження прибутковості казначейських облігацій США та падіння долара на тлі сигналів центробанку, що вказують на перехід від зусиль запобігання перегріву економіки до підтримки зростання.

Комітет ФРС з відкритих ринків «буде терплячим, визначаючи, які майбутні коригування цільового діапазону ставки федерального фінансування можуть бути доцільні», йдеться в заяві центробанку в середу за підсумками дводенного засідання у Вашингтоні. Таке формулювання відкриває шлях навіть до можливості зниження ключової ставки. В окремій спеціальній заяві ФРС повідомила, що «готова скоригувати будь-який елемент для завершення нормалізації балансу в світлі розвитку економічних і фінансових подій».

«Складно інтерпретувати це інакше, крім як капітуляція ФРС перед ринком, – говорить головний економіст Barclays Plc. – Ринок розцінить це як завершення циклу підвищення, і припинення згортання балансу має більшу імовірність, ніж нове підвищення ключової ставки».

В історії ринку США, останній раз фондовий ринок чинив сильний вплив на монетарну політику в 1987 році.

Голова ФРС Джером Пауелл сказав журналістам, що, хоча економіка США почуває себе добре, та на тлі глобальних факторів, які обумовили невизначеність, а це уповільнення зростання в Китаї і Європі, Brexit, торговельні переговори, і наслідки переговорів тривалістю п’ять тижнів, наслідки паузи в роботі американського уряду транслюють суперечливі сигнали щодо подальших перспектив.

«У такі часи, в пошуку оптимальних шляхів управління ризиками, здоровий глузд диктує рішення, які утримують від поспішних рішень та схиляють до терпіння в умовах невизначеності, поки не настане ясність, і така позиція завжди йшла на користь монетарній владі в минулому», – сказав Джером Пауелл.

Попит на робочу силу залишається високим, і «ситуація навряд чи зміниться протягом 2019 року», резюмують економісти National Truck Equipment Association. Це, у свою чергу, буде обумовлювати зростання заробітних плат і спричинить достатній рівень підтримки споживчого попиту, щоб виправдати щонайменше два підвищення ставки.

Нагадаємо, інвестори негативно відреагували в грудні на плани ФРС підвищити ставку двічі в 2019 році. Ринки заспокоїлися, коли представники центробанку, включаючи Пауелла, запевнили інвесторів в тому, що ФРС буде терплячою і гнучкою в питанні нових підвищень.

На відміну від економістів інвестори інтерпретували ці коментарі як сигнал не просто паузи в циклі підвищення ставок. Ф’ючерси на ставку федерального фінансування відображають очікування, що в 2019 році регулятор взагалі не стане міняти вартість запозичень.

В підсумку зазначимо, призупинення підвищення ставки ФРС припиняє провокувати відплив капіталу із країн, що розвиваються, що обумовлювало реакцію підвищення внутрішніх ключових ставок. Це збільшує вартість фінансового ресурсу в відповідних країнах, що згодом може призвести до падіння інвестицій. Поки що темпи зростання економік, що розвиваються, досить високі, тож цей фактор не був критичний, і як бачимо, назрівають тенденції на зменшення ризиків. Наразі важко прогнозувати, який із цих каналів створюватиме найбільші ризики для світової економіки та для України, однак, згідно із прогнозами ФРС, ключову ставку підвищуватимуть надалі, тож зазначені тенденції зберігатимуться. За оцінками Інституту міжнародних фінансів (IIF), у 2018 році приплив капіталу до економік, що розвиваються, за винятком Китаю, скоротився на 30%. Причина – жорстка монетарна та м’яка фіскальна політика в США. Менший приплив капіталу призвів до падіння акцій відповідних країн (за 11 місяців індекс MSCI EM знизився на 12.2%), знецінення їхніх валют (індекс MSCI EM Currency упав на 3.6%) та підвищення дохідності їхніх єврооблігацій.

Найбільше постраждали країни з високими фінансово-економічними дисбалансами: Аргентина, Туреччина, Пакистан. Тому, можна прогнозувати, що напруження на відповідних ринках дещо спадатиме. Це може тривати кілька місяців, однак тенденція позитивна – з усіма можливими наслідками для країн, що розвиваються. Україна не виняток: у жовтні уряд розмістив суверенні єврооблігації на 2 млрд дол. з помітно вищими дохідностями, ніж рік тому. З огляду на те, що у 2019 році Україна повинна погасити значні суми зовнішнього державного боргу, урядові доведеться виходити на міжнародний ринок приватного боргу.

Автор: Діденко Сергій

загрузка...

Новини по темі

Ткаченко став міністром культури

Рішення підтримали 263 народні депутати.

1

Верховна Рада призначила Ткаченка міністром культури та інформполітики.

У Верховній Раді Ткаченко очолив Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики

1

Керівники Нацполіції, СБУ, ДБР, Мін'юсту зібралися в ОГП: обговорюють протидію катуванням з боку правоохоронців.

В Офісі Генерального прокурора відбувається координаційна нарада керівників правоохоронних органів під головуванням генпрокурора Ірини Венедіктової.

1

Зеленський вручив орден «Золота зірка» вдові спецпризначенця Романа Матвійця, героїчно загиблого в 2016 році під Новозванівкою.

Під час робочої поїздки до Хмельницької області Президент України Володимир Зеленський зустрівся з родиною загиблого заступника командира групи 8-го окремого полку спеціального призначення сил спеціальних операцій ЗСУ, Героя України старшини Роман...

1

Коли електронний паспорт «Дія» дозволить перетинати кордон: відповідь Мінцифри.

Нещодавно Держприкордонслужба повідомила про неможливість подорожувати за допомогою електронних документів.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie