Війна за воду: як Україна готується зупиняти російські війська з Криму.

Цього тижня Володимир Зеленський проінспектував передові позиції українських військових на адмінмежі з окупованим Кримом. Попри заяви про відвід російських військ, наголосив президент, ЗСУ мають бути готові до того, що в будь-який момент підрозділи армії Росії можуть повернутись до українських кордонів. Раніше саме вторгнення з боку окупованого півострова розвідка називала одним із найбільш імовірних сценаріїв російської агресії. «Донбас.Реалії» побували на півдні Херсонської області, куди в 2014 році вже заходили російські військові, побачили, що зараз відбувається на Північно-Кримському каналі та зустрілися з військовим підрозділом, який створили саме для посилення української оборони на морському узбережжі.


Після активізації російської армії на українських кордонах у Головному управлінні розвідки Міноборони озвучили три можливі варіанти дій з боку Росії. Один із них – військова операція зі захоплення частини територій південних областей України. Ціль наступу – вирішення проблеми з водопостачанням окупованого Криму. У травні Північно-Кримський канал уже заповнений до країв. Цьогоріч фермерам у Херсонській області планують подати 600 мільйонів кубометрів води. До окупації Криму ця цифра була майже в 4 рази більшою, адже саме півострів був головним споживачем дніпровської води.

«Його функція – зрошення сільськогосподарське, обводнення тих територій, які в Криму геть без води і також забезпечення комунальних потреб. Ми забезпечували водою і Керч, і Сімферополь брав воду з нашого каналу, і Феодосія» , – розповідає начальниця відділу водокористування Північно-Кримського каналу Наталія Тарапун.

Навесні 2014 – відразу після анексії півострова Росією – Україна припинила подачу води в Крим. Канал заблокували неподалік від адмінмежі. Водопостачання обіцяють відновити тільки після деокупації.
Роки без води помітно вплинули на стан каналу за дамбою. Дно розтріскалось, русло поросло чагарниками і деревами, які ще більше його руйнують.

Про побудову дамби, на яку вже витратили 35 мільйонів гривень, і яка повинна була остаточно перекрити доступ води на окупований півострів, повідомили ще в 2017 році. Але насправді об'єкт досі не закінчений і виконувати свою функцію не може.

«Витримає вона воду, не витримає – це повинні провести її обслідування і дати заключення. Ось, бачите, з цієї сторони йде розмив. Дощі йдуть, вони розмивається. Ця сторона ніяк не закріплена – це раз. Немає важелів управління затворами, немає електрики на ній» , – пояснює Наталя Тарапун.

За таких умов єдиним бар'єром на шляху дніпровської води залишається тимчасовий насип, що розташований на 16 кілометрів вище за течією каналу. Його за власні кошти звели ще в 2014-му херсонські фермери. Побудований він із мішків із піском і скільки ще простоїть – невідомо. Вже зараз тут помітні руйнування. В кількох місцях вода протікає крізь споруду.

Від каналу їдемо ще ближче до адмінмежі з Кримом. Ось, на горизонті видніється завод «Кримський титан», розташований на анексованій території. Тут, на півдні Херсонської області не зі слів знають, що таке російське вторгнення. У березні 2014 року сюди вже заходили військові Росії.

Ми відвідали село Першокостянтинівка, що в Чаплинському районі Херсонської області. Це останній населений пункт перед півостровом Ад. Нічого потойбічного там немає, з кримськотатарської «ада» означає острів, – та місце все ж дуже непросте. Справа в тому, що під час окупації Криму частину цієї території на адмінмежі зайняли російські військові. Вони пробули на Аду до грудня 2014. Зараз там передові українські позиції, і територія ця закрита.
У Першокостянтинівці добре пам'ятають події весни 2014 року. За словами місцевих, російські солдати заходили навіть на територію села, щоправда, зовсім ненадовго.

«Вони зайшли на он ту вулицю. Там вони стали з БТРом. Ну, люди, звісно, вийшли, почали казати – що ж це таке? Ми навіть самі не зрозуміли, що воно було. Ми нагнали, накричали на них, – вони розвернулися БТРом і виїхали туди на пагорб, де зараз наші хлопці стоять на позиціях. Вони туди виїхали, побули там і через дні три пропали, і вже окопалися по той бік», – пригадує житель села Ігор .

Будинок Олени Володимирівни розташований найближче до позицій військових. Зараз, каже, ніякої активності з боку сусідів не помічає.​

«Ми тут близько і не чуємо, а в мене син плаває, каже: у вас там війна. Кажу – та я не бачу війни. Раніше БТРи, танки їздили. Тепер ніхто. Ну, так – солдати пройдуть туди-сюди, в магазині скупляться та й усе» , – говорить жінка.

Та попри тишу в селі, жителі Першокостянтинівки все ж раді, що тепер між ними і росіянами стоять ще й українські бійці.

«Якби не вони, ми б тут спокійно не жили. Вони там живуть у грязі, у них такі умови… А ми тут у хатах спимо, в теплому – добре. А їм там погано, але завдяки їм, ми тут добре живемо», – вважає жителька Першокостянтинівки Людмила .

Загалом у березні 2014-го російські військові зайняли позиції в трьох точках на півдні Херсонської області. На Арабатській стрілці в районі села Стрілкове, на Чонгарському півострові, а також на півострові Ад. Десант висадився з військових вертольотів. Потім до позицій також підтягнули бронетранспортери. Зі зайнятих рубежів російські військові пішли тільки через 10 місяців.

Та як тепер може виглядати операція російських військових, якщо ціль – відновити подачу води до Криму з материка?

«На мій погляд, це буде комбінація першого, другого і третього. Мається на увазі: прямого прориву через так звані кримські перешийки. До речі, їх не лише ті два, що у всіх на слуху – їх значно більше. Відповідне вертикальне охоплення з використанням повітряного десанту, і можливе використання якихось елементів висадки з моря морських десантів, зокрема, в наших чорноморських портах», – пояснює колишній командувач десантно-штурмових військ Михайло Забродський .

Північно-Кримський канал починається з Каховського водосховища. Саме в районі населених пунктів Нова Каховка та Таврійськ дніпровська вода потрапляє в русло. Загальна протяжність споруди – 402 кілометри, з яких понад сто проходять територією Херсонської області.

«Їх у першу чергу цікавить Нова Каховка, де якраз є всі ці установи і всі населені пункти, які йдуть уздовж каналу. Де є наші насосні і компресорні станції, які якраз дозволяють здійснити перекидання води» , – зазначає ексзаступник командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ Сергій Кривонос .

У квітні в Херсонській області відбулися навчання територіальної оборони, серед завдань якої саме охорона об'єктів критичної інфраструктури. У керівництві області заявили про плани створити вісім підрозділів загальною чисельністю – 4 000 осіб. Водночас, як розповів «Донбас.Реалії» кореспондент херсонської газети «Новий день» Олег Батур і н , ефективність таких дій поки викликає сумніви.​

«Викликає запитання, яким чином проводяться ті (збори – ред.) загонів тероборони. Як набираються туди люди, оскільки частина людей, які брали участь у тих заходах на території нашої області, деякі з цих людей були раніше відверто проросійських настроїв, вони не приховували цих настроїв. І їхні дії викликають запитання. І те, що влада їх залучає до тероборони, це, можливо, з одного боку добре – таке перевиховання, але я не знаю наскільки це можливо», – говорить Батурін.

В середині квітня в Крим прибули десантні катери Каспійської флотилії. Також, після навчань, тут вирішили залишити два великі десантні кораблі Північного флоту Росії. Паралельно російські військові на півострові відпрацьовували десантування на узбережжя супротивника з моря і повітря. І хоч після раптової перевірки підрозділи Росії почали відводити з Криму, українські військові впевнені – втрачати пильність не можна.

«Якщо ви уважно дивитеся і аналізуєте їхні попередні навчання протягом останніх 10 років, ви побачите, що всі їхні навчання якраз і були націлені на спроможність швидкого перекидання сил і засобів Російської Федерації до наших кордонів, у тому числі і до Криму. Тому вони знають чітко свій маневр і спроможні достатньо швидко його робити» , – переконаний Кривонос.

Зі свого боку, українське командування також активно готувалося до можливого загострення. Військові на адмінмежі з Кримом зміцнювали позиції. Щоб перешкодити десанту, сапери відпрацьовували мінування узбережжя Чорного і Азовського морів. До російського наступу готувалися танкові й артилерійські підрозділи. До навчань на півдні залучили навіть тактичні ракетні комплекси «Точка-У».

«Якщо йти суходолом із боку Криму, то кожен міст, кожну ділянку вони змушені будуть вигризати, і вигризати за рахунок власних втрат. Тому що українська армія мотивована, зла, захищає свою територію і так просто воно не буде, як би вони хотіли: парадним кроком захоплення українських територій не здійсниться ніколи», – підсумовує ексзаступник командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ.

Насправді, зміцнювати оборону на випадок російського вторгнення з Криму Україна почала ще задовго до весняного загострення. Один із районів, який вирішили посилити в першу чергу – приморське місто Скадовськ .
Місцеві пляжі поки тільки готуються приймати відпочивальників. Але російська активність на кордонах цьогоріч може внести серйозні корективи в туристичний сезон. Від Скадовська до окупованого Криму – всього 40 кілометрів. Для того, щоб подолати цю дистанцію водою, військовим достатньо однієї години.

У 2019-му тут був створений 140-й окремий розвідувальний батальйон морської піхоти. Підрозділ розміщений і працює найближче до росіян. Між військовими двох країн – лише акваторія Чорного моря.​

«Була необхідність у контролі Чорноморсько-Азовського узбережжя. І район, який був визначений для дислокації підрозділу, має дуже важливий напрямок. І безпека в цьому районі відіграє дуже важливу роль у стримуванні агресії противника. Скадовськ може бути, на мою думку, як основний центр заходу Російської Федерації з моря. Маючи фарватер на Скадовський порт і надіючись отримати перевагу, його можуть використовувати для подальшого розвитку подій на території України», – пояснює командир батальйону Володимир Семків .

Упродовж тривалого часу місцева влада не передавала військовим територію для розміщення бази, але тепер, кажуть, бюрократія позаду, і бійці можуть зосередитися на своїх безпосередніх завданнях.

«Насамперед, у нас іде небезпека ДРГ противника, які можуть висадитися саме на цій ділянці узбережжя Чорного моря та проводити свої диверсійні дії. Наше завдання – це, в першу чергу, пошук, виявлення та знищення», – розповідає боєць підрозділу з позивним «Сич» .

На очах журналістів підрозділ морської піхоти висувається на узбережжя для пошуку розвідувально-диверсійної групи супротивника. Поки, щоправда, це лише тренування, але новини останніх тижнів підтверджують – тут треба бути готовим, що на зміну навчальній тривозі в будь-який момент може прийти бойова.

«Якщо почнеться повномасштабна війна, то я буду радий першим зустріти цих загарбників і стримувати до підходу наших основних сил. Всі бачать, як там знімають на відео оці постійні потоки військової техніки. Я до цього відношусь дуже спокійно. Якщо вони захочуть щось зробити, то я завжди готовий їх зустріти», – говорить морський піхотинець із позивним «Сич».

Ще один важливий елемент оборони українського узбережжя – ракетний комплекс «Нептун» , що здатен вражати кораблі супротивника на відстані до двісті вісімдесяти кілометрів. Контракт на його виготовлення підписали наприкінці минулого року, але до війська перший дивізіон зможе надійти не раніше ніж у 2022-му.

Крим.Реаліі

«Крим.Реаліі» - всі новини Криму, аналітика, репортажі, відео та фотогалереї, радіо і телепередачі, огляди соціальних мереж, блоги і думки.

https://ua.krymr.com/

Новини по темі
Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу- ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу #7.

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу- ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу #7.

Вітаємо, шановне панство! Травневі свята вже точно завершилися, тож пропонуємо традиційну недільну поживу для роздумів і сміху від "ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу"! Вдаримо гумором по фейках разом?

Цензор.НЕТ

В Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

В Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

Вже понад десять років в Україні кожної третьої неділі травня згадують жертв політичних репресій в СРСР. Цього року пам’ятний день припадає на 16 травня. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Tw...

Перехресний допит Рябошапки: про санкції РНБО, справу Медведчука та відставки.

Перехресний допит Рябошапки: про санкції РНБО, справу Медведчука та відставки.

Колишній генпрокурор України Руслан Рябошапка прокоментував санкції Ради нацбезпеки та оборони й справу щодо Віктора Медведчука. Водночас він розповів про ймовірні масові відставки в Кабміні. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook ...

Ймовірна відставка трьох міністрів: хто та чому йде з уряду Шмигаля.

Ймовірна відставка трьох міністрів: хто та чому йде з уряду Шмигаля.

В Україні у відставку можуть піти одразу 3 міністри. Водночас політики вже активно заговорили про претендентів на вакантні місця в уряді. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал...

У Чорне море прямує корабель королівського флоту Британії.

У Чорне море прямує корабель королівського флоту Британії.

У Чорне море прямує патрульний корабель королівського флоту Великої Британії. Мета візиту наразі невідома, але росіяни вже почали стежити за ним. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – ...

Знайди своє коріння: як почати дослідження родоводу та де шукати інформацію.

Знайди своє коріння: як почати дослідження родоводу та де шукати інформацію.

Мандрівка у минуле. Все частіше українці беруться досліджувати свій родовід. З чого варто починати пошуки пращурів та наскільки цінною може бути ця інформація Дивитись випуск: З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу.

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу.

️️Вітаємо, шановне панство! Травневі свята вже точно завершилися, тож пропонуємо традиційну недільну поживу для роздумів і сміху від “ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу”! Вдаримо гумором по фейках разом? Сьогодні в меню: пекельний Медведчук, битва за нього між в...