УНІАН

«УНІАН» - читайте ТОП-новини політики в Україні та світі, найостанніші політичні новини від інформаційного агентства УНІАН.

https://unian.ua/

Рада остаточно схвалила закон про деолігархізацію

За це рішення проголосували 279 народних депутатів із 379 / Фото УНІАН, В'ячеслав Ратинський

За це рішення проголосували 279 народних депутатів із 379 / Фото УНІАН, В'ячеслав Ратинський

Верховна Рада України ухвалила президентський законопроект про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів) (№5599).

Як передає кореспондент УНІАН, за це рішення проголосували 279 народних депутатів із 379, зареєстрованих в сесійній залі.

У законі визначається, що олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації; є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне становище на ринку та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище; підтверджена вартість активів особи та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є, перевищує 1 млн прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Рішення про виключення особи з Реєстру ухвалюється в разі встановлення факту невідповідності такої особи одночасно щонайменше двом із ознак.

Читайте також Група нардепів вимагає відсторонити Стефанчука від ведення засідання Ради через законопроект про олігархів Що ще передбачено законом

Встановлюється, що рішення про визнання особи такою, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархом), ухвалюється Радою національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабінету міністрів України, члена РНБО, Національного банку України, Служби безпеки України або Антимонопольного комітету України.

Таке рішення набирає чинності з дня офіційного опублікування указу президента про введення його в дію і є обов'язковим до виконання.

При цьому Апарат РНБО за 10 робочих днів до дня проведення свого засідання, на якому заплановано розгляд подання про визнання особи олігархом, направляє їй за місцем її реєстрації повідомлення про таке засідання. Повідомлення після його направлення публікується на офіційному веб-сайті РНБО.

Така особа має право подати до Апарату РНБО в письмовій формі особисті пояснення та інші документи з цього приводу не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня проведення засідання Ради, на якому заплановано розгляд відповідного подання. За клопотанням особи та на підставі відповідного рішення РНБО її особисті пояснення можуть бути заслухані на засіданні Ради.

Рішення РНБО про визнання особи олігархом є підставою для включення її до Реєстру осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів).

Читайте також Небезпечні ідеї. Навіщо Раді пленарні засідання на дистанційці Такий Реєстр є інформаційно-комунікаційною системою, призначеною для оприлюднення та обробки інформації про олігархів, та осіб, які подають декларації про контакти з олігархами або їхніми представниками, з метою забезпечення доступу до інформації про таких осіб та застосування до них заходів впливу.

Формування та ведення Реєстру забезпечується Апаратом РНБО. На офіційному сайті Ради забезпечується вільний та безкоштовний до відомостей Реєстру з можливістю їх перегляду, копіювання та роздруковування, у тому числі, у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

До Реєстру вносяться відомості щодо, зокрема, прізвища, ім'я та по батькові олігарха; декларації про контакти з олігархом або його представниками; перелік юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником яких є олігарх; перелік осіб, до виборчих фондів яких або виборчих фондів політичних партій, які висували цих осіб, здійснював внески олігарх упродовж останніх 3 років.

Особам, включеним до Реєстру, забороняється, зокрема, здійснювати внески у вигляді власних грошових коштів, виконання робіт, надання товарів, послуг на підтримку політичних партій, здійснювати внески до виборчих фондів кандидатів (крім власного виборчого фонду) під час виборчого процесу; бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об'єктів великої приватизації; фінансувати будь-яку політичну агітацію, або проведення мітингів чи демонстрацій з політичними вимогами.

Особа, визнана олігархом, з моменту її включення до Реєстру зобов'язана подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У разі контакту публічного службовця з особою, включеною до Реєстру, або її представником такий публічний службовець зобов'язаний подати декларацію про контакти. Під таким контактом розуміється зустріч та розмова (у тому числі, онлайн), спілкування за допомогою телефону чи засобів електронного зв'язку будь-якого змісту.

Особи, включені до Реєстру, та їхні представники зобов'язані перед початком зустрічі, спілкування за допомогою телефону чи засобів електронного зв'язку, повідомляти публічних службовців про факт включення їх або осіб, яких вони представляють, до Реєстру.

Водночас, декларація про контакти не подається, якщо такий контакт відбувся у ході участі публічного службовця та особи, включеної до Реєстру, або її представника, зокрема, в суді чи в офіційних заходах, перебіг яких відображається в режимі прямої трансляції на радіо, телебаченні або через мережу Інтернет у режимі, доступному для масового приймання.

Декларація про контакти подається не пізніше наступного дня після контакту з олігархом чи його представником шляхом заповнення електронної форми на сайті РНБО.

При цьому, порушення обов'язку подання декларації про контакти є підставою для притягнення особи до політичної та/або дисциплінарної відповідальності.

Неповідомлення олігархом або його представником про факт їх включення до Реєстру не звільняє публічного службовця від відповідальності за ненадання декларації про контакти.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через 6 місяців з дня набрання ним чинності. Він втрачає чинність через 10 років з дня введення його в дію.

Автор: Таня Поляковська

Новини по темі
Що означає виклик Путіна на прямі переговори: названо головну мету Зеленського.

Що означає виклик Путіна на прямі переговори: названо головну мету Зеленського.

Раніше президент України Володимир Зеленський у своєму щорічному посланні до парламенту заявив, що Україна не поверне Донбас та не зупинить війну на Донбасі без прямого діалогу з РФ.

УНІАН

«Слабкий президент вигідний абсолютно всім».

«Слабкий президент вигідний абсолютно всім».

«Якщо моя Україна і далі вибирає між копитниками, які втратили корито, і тими, хто за нього тримається, то я не шкодую, що ми й далі будемо жити у такому політичному лайні, як є зараз», - Остап Дроздов, журналіст, телеведучий #Дроздов #перевибори ...

1

Стрільби з БМП-2 на Світлодарській дузі. ЗСУ вдосконалюють свої навички. Як це було

Стрільби з БМП-2 на Світлодарській дузі. ЗСУ вдосконалюють свої навички. Як це було

Російські окупаційні війська на сході продовжують постійно провокувати вогнем українських армійців. Отримавши відповідь - волають на увесь світ про порушення Мінських угод. Унаслідок постійних обстрілів із важкої артилерії та мінометів із нашого б...

Попри пандемію: в Лондоні, Вашингтоні та Нью-Йорку запалили вогні ялинки.

Попри пандемію: в Лондоні, Вашингтоні та Нью-Йорку запалили вогні ялинки.

Не коронавірусом єдиним. Світ, попри карантинні обмеження, готується зустрічати Різдво та Новий рік. Запалюють головні атрибути свята - ялинки, прикрашають центральні площі міст, фортеці та урядові установи. Поринути в атмосферу різдвяного дива вж...

Меркель залишає посаду канцлера під пісню зірки панк-року Ніни Гаґен.

Меркель залишає посаду канцлера під пісню зірки панк-року Ніни Гаґен.

У Берліні провели церемонію прощання з канцлером Анґелою Меркель, яка протягом 16 років очолювала уряд Німеччини і тепер залишає свою посаду. Урочиста церемонія відбулася у дворі Міністерства оборони Німеччини в Берліні. Це традиційний військовий ...

Михайло Басараб:  «Осінь-2021 стала прискореним обвалом електоральних рейтингів Зеленського».

Михайло Басараб: «Осінь-2021 стала прискореним обвалом електоральних рейтингів Зеленського».

Характерно, що сьогодні депутати майже не обговорювали і не рефлексували, як зазвичай це роблять, на звернення президента до Верховної Ради, яке слухали вчора. Але воно не залишилося непоміченим у експертному середовищі, бо ж там аналізують не лиш...

«У турборежимі - не під ялинку» : Рада ухвалила Бюджет-2022.

«У турборежимі - не під ялинку» : Рада ухвалила Бюджет-2022.

Медицина, і не тільки, у наступному бюджетному році матиме більше видатків. Знову обіцяно підвищення зарплат медпрацівникам. Хоча така сама обіцянка була і торік від президента, але її так і не виконали, тому перенесли на наступний. Але в МОЗІ пер...

1