Венеційська комісія проаналізувала законопроєкт Зеленського щодо реформи Вищої ради правосуддя.

Комісія вважає нереалістичним тримісячний термін, за який Етична рада має перевірити чинних членів ВРП

Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) опублікувала Терміновий висновок щодо проєкту закону про порядок обрання членів Вищої ради правосуддя, ініційованого президентом Володимиром Зеленським (№5068). Висновок опубліковано на сайті комісії.

Як сповіщалося, проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» було подано президентом та визначено як невідкладний 12 лютого поточного року. 2 березня його було включено до порядку денного, але досі не було розглянуто в залі парламенту.

Вища рада правосуддя – колегіальний конституційний орган державної влади та суддівського врядування. Він діє в Україні на постійній основі, мета – забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів. Також ВРП опікується питаннями додержання норм Конституції та законів України, професійної етики суддями та прокурорами.

Законопроєктом Зеленського пропонується створення Етичної ради, яка буде проводити попередній відбір кандидатів до ВРП, перевіряти його нинішній склад на добропорядність. Складатиметься вона з 6 осіб – три людини, яких обиратимуть міжнародні організації, і три – судді або судді у відставці, обрані Радою суддів України.

Генеральний Директорат з прав людини та верховенства права Ради Європи й Венеціанська комісія вітають обґрунтування цього законопроєкту і його мету, оскільки, на їхнє переконання, без реформування ВРП судова реформа буде приречена на провал.

Вітають і те, що у складі Етичної ради будуть міжнародні експерти. Водночас експерти називають законопроєкт частковим заходом, який не передбачає цілісної реформи.

Венеціанська комісія та Директорат надають перелік основних рекомендацій щодо законопроєкту:

 • Закон має встановлювати критерії професійної етики та доброчесності. В ньому питанні можна послатися на національні, міжнародні джерела, зокрема, Бангалорські принципи поведінки суддів.
 • Затверджувати Етичну раду має голова Верховного або Вищого антикорупційного суду, але має бути прописаний і порядок дій на випадок, якщо Рада суддів не призначила своїх членів.
 • Кандидатури на посаду національних членів Етичної ради мають бути оприлюднені на сайті Ради суддів. Право на призначення повинні мати тільки перевірені судді.
 • Міжнародна участь в Етичній раді має бути обмежена 6-річним мандатом.
 • Закон має надавати достатні повноваження щодо розслідувань, роботи Етичної ради.
 • Етична рада могла б працювати і з Вищою кваліфікаційною комісією суддів.
 • Термін в 3 місяці, який законопроєкт передбачає виділяти Етичній раді для оцінки поточного стану членів ВРП, занадто короткий, його варто продовжити.
 • Етична рада має фільтрувати, але не ранжувати кандидатів.
 • Рішення Етичної ради мають ухвалюватися 4 голосами за, якщо серед них два – від міжнародних експертів.
 • Апеляції на рішення Етичної ради мають подавати до Верховного Суду.
 • Етична рада має бути зобов’язана передати свої висновки Національному антикорупційному бюро та Національному агентству з питань запобігання корупції.

Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Новини по темі
Порошенко про звільнення Маріуполя: Ми вибили «русскій мір» і зруйнували сценарій Путіна.

Порошенко про звільнення Маріуполя: Ми вибили «русскій мір» і зруйнували сценарій Путіна.

П'ятий президент, лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко привітав Маріуполь з річницею визволення. Порошенко нагадав, що завдяки контрнаступу тоді вдалося звільнити дві третини окупованого Донбасу.

Цензор.НЕТ

Як Порошенко викручувався після публікації «плівок Медведчука» , Право на правду.

Як Порошенко викручувався після публікації «плівок Медведчука» , Право на правду.

Петро Порошенко таки прокоментував розслідування журналістів проєкту Bihus.Info. Для цього він навіть дав розгорнуте інтерв'ю, але не Денису Бігусу, і навіть не скликав заради цього пресконференцію. Читати на сайті:

Помста через Костіна: як обирають керівника САП, Право на гідність.

Помста через Костіна: як обирають керівника САП, Право на гідність.

Координовані Олегом Татаровим члени комісії збивають з конкурсу професійних та незалежних кандидатів. Проте їм не вдається протягнути потрібних владі кандидатів. Зокрема, з конкурсу вже вилетів Андрій Костін. Читати на сайті:

«ПТН-ПНХ» та «Слава Україні» : як львівська фан-зона шалено підтримувала збірну Бельгії у матчі Євро.

«ПТН-ПНХ» та «Слава Україні» : як львівська фан-зона шалено підтримувала збірну Бельгії у матчі Євро.

Несамовиті емоції у Львові. Збірна Росії зазнала нищівної поразки від бельгійців з рахунком 3-0. У фан-зоні львів’яни шалено підтримували збірну Бельгії. «Слава Україні!» З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

1

Бельгія принизила Росію в першому матчі Євро-2020

Бельгія принизила Росію в першому матчі Євро-2020

Збірна Бельгії та Росії зіграли перший матч на Євро-2020 в суботу, 12 червня. Переможцем матчу стала збірна Бельгії, яка доволі легко обіграла росіян. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitt...

Все, що треба знати про відпочинок під час пандемії та куди летіти безпечно українцям.

Все, що треба знати про відпочинок під час пандемії та куди летіти безпечно українцям.

Сезон відпусток стартував! Що треба знати про відпочинок під час пандемії, які країни уже відкрили свої кордони та куди летіти безпечно? А де плануєте відпочивати Ви цього літа? Дивитись випуск: З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися н...

Аборти і домагання. За дверима інтернату

Аборти і домагання. За дверима інтернату

У квітні в новинах ми чули про примусовий аборт неповнолітньої дівчини в інтернаті на Миколаївщині. Тоді правоохоронці порушили кримінальну справу через неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей. Дівчину відправила на реа...