Найпростіший тест, аби визначити, чи ви вже почали старіти

Експрес 1
Найпростіший тест, аби визначити, чи ви вже почали старіти

Фахівці австралійської компанії Future You перелічили основні ознаки старіння. До цього списку належать такі "симптоми": людина часто засинає перед телевізором; стогне, нахиляючись за предметом на підлозі; забуває імена людей; опирається вивченню нових технологій; обирає комфорт.

Тож чи справді ці фактори можуть свідчити про те, що організм вже промайнув пік своїх можливостей і взяв курс на старість?

- Часто засинаєте перед телевізором? А тепер подумайте, чому?!

- Коли активно запускаються процеси старіння, ми не відчуваємо цього на фізичному рівні, зміни відбуваються всередині організму, - коментує для читачів Експрес-онлайн говорить Микола Ахаладзе, доктор медичних наук, професор. - Тож на піку своїх можливостей людина перебуває до 30-річного віку, які після того поволі знижуються.

Вважається, що саме відтоді починають накопичуватись негативні результати нашої життєдіяльності, що позначається на клітинах всіх органів та систем. Відтак, кожен орган живе за своїм індивідуальним графіком, а найшвидше починає зношуватись серцево-судинна система.

Коли судини втрачають свою еластичність, звужуються, засмічуються, погіршується кровообіг, зокрема, в головному мозку, одним з наслідків чого є розвиток сонливості, втрата концентрації, швидка втомлюваність. Сон перед телевізором - один з наслідків таких непомітних змін.

- Важко нахилитись за предметом на підлозі?

- Це наслідки порушень в роботі опорно-рухового апарату, які розвиваються з віком, - говорить Василь Шмагой, хiрург-реабiлiтолог УНДI хiрургiї та трансплантологiї iменi О. О. Шалiмова. - Ця частина тіла зазнає чималого навантаження, адже з віком людина набирає вагу, зазнає певних травм (наприклад, зміщення хребців), розвиваються хвороби (остеохондроз, остеоартрит), що й позначається на структурi суглобів та хребта.

Додайте недотримання норм рухової активності (стосується осіб, які провадять сидячий спосіб життя), надмірні фізичні навантаження (зокрема, під час городніх робіт), от і маєте найбільш поширений набір факторів, які з віком змушують людину стогнати при нагинанні, ще й нерідко триматися за спину.

- Забуваєте імена людей?

- Це ж поширений прояв забудькуватості! Нерідко з такою проблемою до лікарів звертаються пацієнти навіть після 30 років. Це може свідчити про перевтому чи перевантаження на роботі, тоді ситуація покращується після відпочинку. В іншому випадку це може бути наслідком вікових змін в організмі, - пояснює лікар невролог Ірина Шваб. - Основною причиною розвитку забудькуватості є старіння судин, а також розвиток таких судинних хвороб, як гіпертонія чи цукровий діабет.

- Людина опирається вивченню нових технологій.

- Цей пункт можна прирівняти із бажанням дотримуватись комфортних умов. Справа в тому, що з віком знижуються темпи сприйняття інформації, повільніше засвоюються нові навички. Це такий собі природній процес, пов'язаний зі старінням організму, - пояснює Микола Макарчук, доктор бiологiчних наук, завiдувач кафедрою Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка. - Це не означає, що з віком неможливо засвоювати щось нове, можна!

Щоправда на це потрібно витратити більше часу, аніж в молодості. Для багатьох цей процес є доволі дискомфортним, що потребує певних зусиль, звідси й внутрішній супротив, і бажання залишатись в звичних (комфортних умовах) і страх перед змінами й новаціями.

До слова, сповільнення розумових здібностей може відбутись і в порівняно молодому віці, в кожному випадку, це ознаки розвитку деменції. Загалом же пік можливостей головного мозку людини настає в 20 років, мова про роботу пам"яті й здатність до навчання, далі поволі починаються непомітні процеси старіння. Але науковці довели: запорукою тривалого життя людини є висока інтелектуальна діяльність мозку. Іншими словами, що розумнішою є людина, то довше вона житиме.

Прості тести від наших фахівців на визначення наявності старіння:

- Для цього тесту потрібен помічник, який спершу має назвати три не пов'язаних між собою слова, наприклад, обід, бруд, вчитель. Тоді попросити намалювати циферблат зі всіма позначками, після чого - намалювати стрілки, що показують 11 годину 10 хвилин. І останнє, повторити три, названих перед тим, слова.

За правильно намальований циферблат дається один бал, ще один - за правильно вказану годину, і по одному балу - за кожне з трьох слів. Якщо пацієнт набрав п'ять балів, отже, все добре. Більше двох, але менше п'яти балів свідчить про відхилення від норми, два і менше балів - про деменцію, - сказала лікар-невролог Ірина Шваб.

- Спробуйте постояти на одній нозі, заплющивши очі й розставивши руки в різні боки. Якщо вдасться втримати рівновагу протягом 30 секунд і більше, кажуть, що біологічний вік не перевищує 25 років, 15 секундний показник збільшує ваш вік до 50 років, а 5 секунд відповідає 70-річному рубіжу, - пропонує Олександр Вайсерман, професор, доктор медичних наук, завідувач лабораторією епігенетики Інституту геронтології АМН України.

Або ж виміряйте відстань від очей до книжки під час читання, 10 сантиметрів свідчить про 21 рік, у 35-річному віці ця відстань збільшується до 14 сантиметрів.

Лариса ПЕЦУХ

Головні новини за добу – в нашій щоденній розсилці y Telegram