"Палкі дискусії": як проходив 5-годинний допит Турчинова у суді щодо Януковича

5 канал

Секретар РНБО, а на початку 2014-го року голова Верховної Ради Олександр Турчинов, розповів в Оболонському суді своє бачення анексії Криму та розвиток ситуації в Україні після втечі Віктора Януковича. Допитували його протягом 5 годин, передає кореспондент "5 каналу".

У судовій залі сьогодні було доволі гаряче, між сторонами постійно виникали дебати, що межували на грані прямих образ. Суддям же доводилося втихомирювати адвокатів. Водночас, покази Олександра Турчинова були ґрунтовними.

Розповів чинний секретар РНБО, зокрема, про початок російської збройної агресії у Криму та про те, як ще за часів Майдану РФ переманювали українських військових та готувалися до подальших дій. Зі слів Турчинова, Росія планувала захоплення української території заздалегідь. Так, ще 2013 року, наприклад, на спільних навчаннях із Білоруссю відпрацьовувала схему допомоги дружній державі, де повстанці захопили державні органи влади.

Читайте також: "Чи здали Крим?": Чубаров розповів про "зелених чоловічків", блокаду аеропортів та виконавців злочину

А вже у 2014 році Росія стягнула понад 200 тисяч військовослужбовців до кордонів України.

"Користуючись тим, що в країні хаос, в країні відсутня влада, країна охоплена пожежами сепаратистських заходів – починати без опору, без нічого вторгнення на територію України, щоби взяти під контроль південь і схід України, а також встановити контроль над містом Київ; щоби відновити силовим шляхом владу маріонєточного режиму Януковича", - розповів про наміри РФ тодішній в.о. Президента України.

Крім того, пригадав Турчинов і самоусунення Віктора Януковича. За його словами, у ніч проти 22 лютого 2014 року "легітимний" забрав усі речі з Адміністрації Президента та своєї резиденції у Межигір'ї та поїхав у Харкові. Там він мав узяти участь у сепаратистському заході.

Як голова тодішньої Верховної Ради, Турчинов віддав наказ українським прикордонникам, щоб його у жодному разі не перетинав державний кордон.

"Я мав переконання, що можу переконати президента Януковича, виходячи із ситуації, що склалася, написати заяву про відставку, що значно би спростило всі подальші дії в Україні. Аваков і Наливайченко, що тоді були депутатами, не змогли знайти Януковича. Вони отримали інформацію, що він ховається на військовій базі Збройних сил Російської Федерації, Військово-морського флоту, якщо точніше говорити. І, зрозуміло, що вони і з ними 10-12 чоловік, навряд чи би взяли штурмом російську військову базу. Вони були змушені були повернутися до Києва", - розповів про подальші дії Турчинов.