За прикладом CDC. Як держава збирається протидіяти епідеміям

За прикладом CDC. Як держава збирається протидіяти епідеміям

Україна зустріла пандемію коронавірусу, не маючи державного органу, який би займався санітарно-епідеміологічним контролем та біологічною безпекою країни. Сьогодні вже цілком очевидно, що країні потрібна служба, яка б системно та професійно займалась аналізом розповсюдження небезпечних хвороб, розробкою комплексу заходів з протидії епідеміям.

З 2017 року функції санітарно-епідеміологічного контролю розподілені між МОЗом, Держпраці та Держпродспоживслужбою (наприклад, перевіркою дотримання карантинних обмежень займаються інспектори Держпродспоживслужби). При міністерстві створений Центр громадських захворювань (ЦГЗ), на який покладено функції профілактики хвороб, пише у своєму блозі Голова Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Але досвід інших країн свідчить, що біологічною безпекою має опікуватись окрема структура, яка б спеціалізувалась винятково на аналізі та розробці заходів з профілактики не лише коронавірусу, але й туберкульозу, кору та інших суспільно небезпечних інфекційних захворювань.

Читайте також: Вакцина не покладе край пандемії: у ВООЗ окреслили невтішний прогноз

Проаналізувавши системи інфекційного контролю, які існують у світі, ми пропонуємо створити нову службу за зразком американської CDC. До речі, частково її функції вже виконують Центри громадського здоров’я.

Як працює CDC

CDC – це центри з контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention). Перший центр був створений в 1946 році в Атланті для боротьби з малярією. Під час Другої світової війни військові бази з’являлися в ареалах проживання комарів. Завдяки обробки місць скупчення комах вдалось взяти ситуацію з розповсюдженням малярії під контроль.

Згодом CDC розширив спектр своєї діяльності на інші захворювання, включаючи тиф, дизентерію, сказ і чуму. Зараз ця організація має 10 тисяч співробітників, а її бюджет складає – понад $7 млрд.

CDC складається з підрозділів, які розробляють заходи щодо профілактики хвороб. Кожен інститут займається окремим напрямком. Наприклад, інститут з профілактики туберкульозу вивчає лише питання, пов’язані з цією хворобою. Підрозділи CDC аналізують статистику, проводять наукову діяльність, розробляють програми громадського здоров’я, інформують людей, як протидіяти інфекційним загрозам. Також в CDC працює центральна лабораторія, яка співпрацює з органами управління охорони здоров’я у кожному штаті.

Минулого року в усьому світі спостерігався спалах кору. В США захворіли більше тисячі людей. Значною мірою це пов’язано з рухом проти вакцинації, який набирає обертів у Сполучених Штатах: з 2010 по 2017 рік у країні значний відсоток дітей не був вакцинований від цієї хвороби. Зараз рівень імунізації в деяких штатах складає лише 71%. Найбільша кількість хворих на кір (700 людей) зафіксували в ортодоксальних єврейських громадах Брукліну, де люди через релігійні переконання відмовляються від щеплення.

Читайте також: Карантин в Україні: безпека чи гра в популізм?

В Італії та Німеччині в межах боротьби з епідемією заборонили приймати до школи дітей, яким не зробили щеплення, їх батьків штрафували на 500 євро. CDC обрала інший шлях боротьби з розповсюдженням хвороби. Фахівці служби виявили, що найбільша небезпека йде від мандрівників, які повернулися з Ізраїлю, України та Філіппін. Тому вирішили контролювати тих, хто повертається з цих країн. Крім того, CDC випустив рекомендації щодо вакцинації окремих груп населення (тих, що в групі ризику). Як результат, загрози епідемії кору в країні вже немає, розповсюдження хвороби взято під контроль. Для порівняння: у нашій країні за минулий рік захворіли на кір близько 60 тисяч людей.

Також минулого року понад 30 людей в різних регіонах США захворіли на кампілобактеріоз. З них чотири людини було госпіталізовано з симптомами діарея, висока температура та шлункові кольки. CDC провело розслідування: лабораторні та епідеміологічні дані свідчили, що за тиждень до захворювання 98% пацієнтів мали контакт з цуценятами, які продаються через відому мережу магазинів. Інфекція вірогідно передалась тваринам через їжу, а ті, хто контактували з тваринами – недостатньо ретельно помили руки.

У CDC рекомендують при купівлі цуценяти одразу здати аналізи у ветеринарній клініці. А в очікуванні результатів при контакті з твариною вдягати рукавички та ретельно мити руки.

У США також успішно працює державна програма з профілактики ВІЛ-СНІДу, розроблена спеціалістами CDC. За 10 років кількість інфікованих по країні знизилась на 30%.

Важливо зазначити, що програму протиепідеміологічних заходів розробляє CDC, а реалізують її відповідні державні установи. Також CDC не займається перевірками чи інспекціями. І, звісно, не видає довідок і не погоджує документів.

Цікавим є досвід інших країн, які також використали модель CDC. Для прикладу візьмемо Грузію. В цій країні функції санітарно-епідеміологічного контролю розподілені між Центрами громадського здоров’я та службою харчової безпеки. Центри громадського здоров’я не займаються інспектуванням закладів харчування, вони є інтелектуальними підрозділами, що розробляють програми та стратегічні рішення. ЦГЗ встановлює санітарно-гігієнічні стандарти як для лікувальних установ, так і для навчальних закладів. Його рекомендації не є обов’язковими, проте більшість громадян розуміє, що їх необхідно дотримуватись.

Чому CDC не зупинила коронавірус

Називаючи модель американської CDC однією з найкращих в світі, варто визнати, що і найкращі іноді помиляються. США досі залишаються лідером серед інших країн за темпами розповсюдження СOVID-19. У країні загалом зафіксовано 6,3 млн інфікованих та понад 190 тисяч людей померло. Міжнародні експерти вважають, що однією з причин таких наслідків для країни є запізніла реакція CDC. Хоча водночас й відзначають об’єктивні фактори, що впливають на розповсюдження вірусу.

Читайте також: У МОЗ розповіли, які категорії українців в першу чергу отримають вакцину від COVID-19

США – одна з найбільш динамічних країн світу. За один день громадянин може побувати у п’яти аеропортах країни, перебуваючи у робочому відрядженні. Американці багато подорожують й по всьому світу, а країна завжди була відкрита для громадян інших країн. З початку пандемії до США з Китаю прилетіло 400 тисяч осіб, яких не перевіряли на СOVID-19, а потім – робили тестування вибірково.

Потрібно відзначити, що весь світ не був готовий до епідемії СOVID-19. Так само і США. І головною причиною, на мою думку, є не відсутність фахівців чи відповідних служб, а неправильна чи запізніла оцінка ситуації з боку політичного керівництва країн. Попередження про небезпеку банально ігнорувались.

Як сформувати CDC в Україні

Ядро нової служби фактично створене: при МОЗ існує Центр громадського здоров’я, який ситуативно займається боротьбою з розповсюдженнями коронавірусної хвороби. Та для ефективної роботи ЦГЗ необхідна дієва структура - розгалужена регіональна мережа підрозділів, які зможуть обробляти великий обсяг інформації, проводити дослідження та приймати рішення із запровадження протиепідеміологічних заходів. Для цього необхідно змінити статус ЦГЗ – з державного підприємства на орган державної влади.

На жаль, у нас немає часу на створення служби «з нуля»: формування регіональних структур, створення лабораторій, набір та підготовка фахівців - це принаймні рік часу. Тому Кабмін вивчає можливість реорганізації однієї з існуючих державних структур. Головна вимога – вона повинна мати штат співробітників з необхідним досвідом та мережу лабораторних центрів у кожному регіоні.

Законопроєкт щодо створення служби вже внесений до календарного плану сесії парламенту. Тож ми зараз разом із головним санітарним лікарем Віктором Ляшком завершуємо розробку документу. В стислі терміни ми маємо подати його до Верховної Ради та створити службу, яка опікуватиметься біологічної безпекою держави.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitterі YouTube

Новини по темі

Портников: И Азербайджан, и Армения обречены на поражение – даже в случае победы в Карабахе.

Будущего у ваших народов, у ваших государств попросту нет. Да и настоящего, если честно говорить, тоже нет. Ваше настоящее – это перманентная война

1

Создан суперфермент, который поедает пластик

Ученые считают, что новый суперфермент станет прорывом в борьбе с глобальным загрязнением. Ведь он может стремительно утилизировать пластиковую упаковку и тару.

3

Южный парк выпустил специальный эпизод, посвященный  «прекрасному» 2020 году.

Мультсериал Южный парк выпустил специальный эпизод, посвященный пандемии — он длиннее и охватывает больше тем, чем обычные серии.

1

США, Лукашенко и санкции: пока все сложно

Более жёсткая (или, наоборот, мягкая) позиция будет сформирована после президентских выборов на основе ситуации в Беларуси на тот момент

1

Словенія змінила правила в’їзду для українців

"Із 1 жовтня дозволено в’їзд у Словенію без проходження 10-денного карантину громадянам із третіх країн (України зокрема) за наявності

2

В Токио построят небоскреб в форме олимпийского факела.

В Токио обнародовали планы по строительству небоскреба Torch Tower, по форме напоминающего олимпийский факел. К 2027 году здание вырастет на 390 метров и станет самым высоким в Японии.

4

Постачання неякісних колій завдало «Укрзалізниці» багатомільйонних збитків.

"Співробітники спецслужби також встановили, що протягом 2020 року, поки тривали експертизи, посадовці "Укрзалізниці" намагалися знову закупити неякісну продукцію

1

СМИ: Леонардо Ди Каприо и Камила Морроне станут родителями  .

Возлюбленная актера Камила Морроне якобы находится на ранних сроках беременности

2

Путін, Трамп і Макрон підготували спільну заяву щодо Нагірного Карабаху.

Глави держав висловлюють співчуття родинам загиблих і закликають сторони конфлікту припинити бойові дії. "Ми також закликаємо керівників Вірменії та Азербайджану

1

Оскар Айзек и Джейк Джилленхол сыграют в фильме о создании культового «Крестного отца» .

Актеры Оскар Айзек и Джейк Джилленхол сыграют в фильме "Фрэнсис и Крестный отец" режиссера Барри Левинсона.

3

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie