Ставка на «оригінальний продукт» : які телеканали порушують мовний закон.

Однак за результатами моніторингу Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови 16-17 липня було виявлено порушення мовного закону шістьма українськими телеканалами:

  • На телеканалі “Інтер” зафіксовано 6 порушень (д/с "Слідство вели"; т/с "Речдок". Особливий випадок"; м/ф "Лисиця і заєць"; х/ф "Гостя з майбутнього"; х/ф “Шерлок Холмс і доктор Ватсон”; т/с "Таїсія");
  • “Україна” - 5 порушень (х/ф "Помилковий лист"; т/с "Німа"; х/ф "Незабута"; т/с "Втікачі"; т/с "Дім Надії");
  • “Мега” - 2 порушення (т/с “Містична Україна”; т/с “Секретні території”);
  • “ICTV” - 2 порушення (т/с "Таємні двері"; т/с "На трьох");
  • “К1” та “НТН” - по одному порушенню.

"З огляду на зазначене, мною направлений лист до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з проханням застосувати до згаданих телерадіоорганізацій визначені законодавством санкції", - зазначив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

1+1 і серіал "Свати"

19 липня канал "1+1" показав російськомовний серіал "Свати" українською, після чого в соцмережах та на сайті каналу глядачі з різних причин почали висловлювати невдоволення цим дубляжем - скаржилася як на якість дубляжу, так і просто на українську мову. 22 липня серіалу знову "повернули" російське звучання. Вже 23 липня група "1+1 медіа" повідомила, що транслюватиме фільми та серіали мовою оригіналу, а на українську переходитиме поступово.

"Надалі такі продукти транслюватимуться мовою оригіналу в межах чинного законодавства. Це рішення не в останню чергу зумовлено негативною реакцією на дубльований продукт з боку великої частини наших глядачів, які історично звикли до перегляду улюблених фільмів та серіалів саме у тому вигляді та з тим колоритом, з яким продукт було створено від початку. "1+1 медіа" виступає за рівні умови на телевізійному ринку та чесну конкуренцію за прихильність українського глядача, - заявили в медіагрупі. - Наразі ж ми спостерігаємо певний розкол суспільства за мовним принципом, що вважаємо категорично неприпустимим".

Читайте також: З 16 липня набувають чинності нові норми Закону про державну мову

Водночас у компанії запевнили, що, як і раніше, продовжать інвестувати в якісний дубляж і контент українською мовою та спонукати глядача дивитися українською.

ICTV: скетч-шоу, а не серіал

21 липня телеканал ICTV заявив, що трансляція російською мовою програми ”На трьох” не є порушенням законодавства, оскільки це не серіал, а скетч-шоу, "яке складається з окремих гумористичних епізодів, які за роки трансляції програми складаються для окремих випусків з різних випусків попередніх років, при чому редактори самостійно в кожному випадку вирішують набір епізодів, враховуючи пору року, час виходу програми в ефір, якісь популярні тенденції чи теми обговорення глядачів".

"А закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, як відомо, не ставить вимог до трансляції програм тільки українською, за винятком інформаційних, регулюючи квотами тільки кількість державної мови в ефірі загалом в регульованих проміжках часу доби", - йдеться в заяві телеканалу.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кемінь зазначив, що взяв до уваги відповідну інформацію, водначас звернувши увагу на наступне: "В титрах відповідних серій цього аудіовізуального твору вказано, що його вироблено ТОВ "Дизель Студіо" на замовлення "ICTV". На вебсайті "Дизель студіо" програма "На трьох" визначена як скетч-ком, а пов’язана з цим загальна інформація розміщена в рубриці "серіали".

Крім того, ICTV повідомив, що причиною незапланованої трансляції епізоду одного із серіалів без українського перекладу вранці 16 липня став технічний збій.

"Україна": концентруємо сили на оригінальному продукті

Канал “Україна” також відкинув звинувачення в порушенні мовником нових норм мовного законодавства 16-17 липня, заявивши в коментарі “Детектор медіа”, що “завжди працював і буде працювати в правовому полі”.

“Ми відкидаємо звинувачення в порушенні законодавства, ми завжди працювали й працюємо в правовому полі. “Медіа Група Україна” вже прокоментувала норми мовного закону”, – зауважили на каналі й послалися на коментар “Медіа Групи Україна” від 15 липня щодо запровадження чергових норм мовного закону.

Читайте також: "Мерзенно звучить", "парад бидла" та "сільська тупість": кого звільнили з роботи за публічні образи української

У цій заяві медіагрупа заявила, що “не буде зупинятися на шляху заміщення російськомовного телеконтенту українськомовним”, але вважає головним викликом для себе “робити це максимально якісно, концентруючи всі виробничі сили передусім на прем’єрному оригінальному продукті”.

Що говорить Нацрада

Українська Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 26 липня заявила, що в перші дні дії нових вимог мовного закону телеіндустрія виявилася непослідовною в питанні захисту мови.

"Ми побачили і запевнились, що формальне ставлення до такого чутливого інструменту, як мова, призводить до протилежного результату. Замість вкладання поміркованих грошей у створення звично якісного телепродукту телеканали поставилися до цього формально і навмисно спрощено, щоб потім апелювати до падіння рейтингів і втрати доходів. На жаль, у перші ж дні дії нових вимог ми зіткнулися з тим, що телеіндустрія виявилася непослідовною у питанні захисту мови", - йдеться в заяві Нацради.

У відомстві зазначають, що "одні гравці відразу проігнорували вимоги закону, скориставшись цим для виграшу в конкурентному змаганні". "Інші, переживши рейтингові втрати декількох днів, теж вдалися до порушення закону", - додали у Нацраді і назвали причини "цих втрат". "Одна з них - категорично низька якість озвучування, що різко відштовхнула навіть ту частину аудиторії, яка хотіла дивитися українською".

"Мовники не готувалися до переходу на мовлення державною мовою два роки, які відвів на це законодавець - зробили це в останню мить недбало, примітивно й формально. Прикро, що якість озвучування і дубляжу, які були і залишаються особливою гордістю кінопрокату протягом багатьох років, недоступна деяким телеканалам навіть за умови нечуваної досі фінансової підтримки з боку власника", - нарікають у Нацраді.

У відомстві також наголосили, що "найбільш обурливим є той факт, що умисне порушення закону відбувається з розумінням відсутності інструментів для покарання за такі порушення".

Читайте також: Тарас Кремінь: “За час, що я перебуваю на посаді Уповноваженого, було здійснено не менш ніж 15 законодавчих атак на мовний закон”

У коментарі Тижню член Нацради, український продюсер Максим Онопрієнко підкреслив, що в мовному законі і в законі про телебачення і радіомовлення чітко визначено, хто і якими повноваженнями наділений.

Ми (Нацрада - Ред.) керуємось Законом "Про телебачення і радіомовлення". В рамках своїх повноважень ми моніторимо і фіксуємо, якою мовою виходив фільм, чи були там субтитри. Також ми слідкуємо за дотриманням мовних квот. А те, що стосується Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", це відповідальність Уповноваженого із захисту державної мови", - зазначив Онопрієнко.

Також член Нацради додав, що відповідна поведінка телеканалів не порушує мовних квот, які прописані Законом "Про телебачення і радіомовлення", а тому в цьому випадку Нацрада не може запровадити жодних санкцій.

Український тиждень

«Тиждень» - новини в Україні, економіка, політика, культура, новини в світі, об'єктивно та ексклюзивно про головні події в Україні та світі, Тиждень.ua

https://tyzhden.ua/

Новини по темі

Кандидат у канцлери Німеччини здивував пресу, заговоривши англійською.

Соціал-демократ Олаф Шольц, який претендує на пост глави уряду Німеччини після недільних виборів, e понеділок шокував німецькі ЗМІ, відповівши на запитання англійською мовою на пресконференції. Про це повідомляє Politico. Коли кореспондент британс...

UA.NEWS

Пшемислав Журавський вель Ґраєвський:  «Масштаб взаємної відкритості між ЄС і Україною досить великий, щоб співпраця Києва з державами ІТ була обопільно корисною».

Пшемислав Журавський вель Ґраєвський: «Масштаб взаємної відкритості між ЄС і Україною досить великий, щоб співпраця Києва з державами ІТ була обопільно корисною».

У колонці для №39 Тижня польський політолог та експерт з міжнародної безпеки пише про Ініціативу Тримор’я (ІТ) - форум співпраці 12 держав східного крила ЄС задля розвитку транспортно-комунікаційної інфраструктури, транзиту енергосировини й електр...

Український тиждень

Зеленський і Федоров пропонують Facebook відкрити офіс в Україні.

Зеленський і Федоров пропонують Facebook відкрити офіс в Україні.

Президент Володимир Зеленський і віцепрем'єр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у форматі відеодзвінка обговорили співпрацю з головним операційним директором Facebook Шеріл Сендберг і віцепрезидентом Facebook Ніком Клеггом.

Finance.UA

Німецькі «Зелені» висунуть на віцеканцлера Габека, який виступав за зброю для України.

Партія «Зелених» планує у випадку входження в новий уряд Німеччини висунути у віцеканцлери свого співлідера Роберта Габека, а не Анналену Бербок, яка балотувалась на пост канцлера. Про це повідомляє F.A.Z. з посиланням на власні джерела. Видання п...

UA.NEWS

Врожай зернових. Малий та середній бізнес на селі. Електронні земельні аукціони - Роман Лещенко

Врожай зернових. Малий та середній бізнес на селі. Електронні земельні аукціони - Роман Лещенко

Сільське господарство для України і в попередні роки було локомотивом економіки. Але здобутки мають принести зиск не лише експортерам, які вдало продадуть, а й виробникам, які зернові виростили. Про це говоримо з чинним міністром аграрної політики...

4 8

«Зошит війни». Держкіно не дозволило прокат документального фільму про російсько-українську війну

«Зошит війни». Держкіно не дозволило прокат документального фільму про російсько-українську війну

"Зошит війни". Так називається документальний фільм про російсько-українську війну, який уже мав вийти на широкі екрани. Стрічка до прокату готова, однак Держкіно та Мінкульт не видали авторам необхідне їм прокатне посвідчення. Нібито на заваді ст...

6 2

Друга Карабаська війна: рік по тому. В Азербайджані вшанували пам’ять загиблих військових /Ексклюзив

Друга Карабаська війна: рік по тому. В Азербайджані вшанували пам’ять загиблих військових /Ексклюзив

Рік тому рвонуло на Кавказі. Азербайджан та Вірменія розпочали активні бойові дії за Нагірний Карабах. Цей конфлікт жеврів довгих 30 років. Сторони постійно обвинувачували одна одну у провокаціях та обстрілах. Сідали за стіл переговорів і намагали...

5 22

Главным врагом Зеленского есть Путин, – Пионтковский об обстреле Шефира.

Главным врагом Зеленского есть Путин, – Пионтковский об обстреле Шефира.

Недавно произошло покушение на первого помощника президента Сергея Шефира. Андрей Пионтковский считает, не стоит забывать, что главный враг Владимира Зеленского это Владимир Путин. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 ...

3 23

Історичні вибори до Бундестагу: хто претендує на роль нового канцлера Німеччини.

Історичні вибори до Бундестагу: хто претендує на роль нового канцлера Німеччини.

У Німеччині сенсацією закінчились вибори до Бундестагу. Партія канцлерки Ангели Меркель отримала найнижчий результат за увесь час виборчих кампаній. Тепер у Німеччині назріває інтрига. Як сформується коаліція, і хто в ній буде старшим братом, а хт...

3 2

Хто очолить САП? Комісія з обрання нового керівника зібралася вперше за 2 місяці / До чого дійшли.

Хто очолить САП? Комісія з обрання нового керівника зібралася вперше за 2 місяці / До чого дійшли.

Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, ще один незалежний правоохоронний орган, який має боротися з топкорупцією в країні, знову намагалися оживити. Для виборів чільника відомства потрібна спеціальна комісія. Так от, на її роботу намагаються в...

2 1