Yevhen Bulavka: Зеленський - не лох, а Трікстер

Швидке погіршення ситуації в Україні і у відносинах з міжнародними партнерами змушує когось хапатись за голову, когось за зброю. І тільки Ілля Ківа інтуїтивно віднаходить точку на тілі, адекватну новинам.

Зрада? На цей раз не мем, а як є - державна? Відповідь на це питання залежить від того, хто і як уявляє собі цю державу.

Для переконаних євроатлантистів та україноцентристів - без сумніву. Латентні совки відчувають комфорт. Багатьом взагалі поки байдуже, що робитиме з Україною олігархат, який поставив нарешті біля керма найбільш зручну свою маріонетку. Та не менш цікавим є питання - як же вдалося підібрати коди до українського суспільства, що воно повірило у Зеленського? І як власне він сам проявляє себе у вже новій ролі.

Називати Зеленського гопніком категорично неприпустимо. Справжній гопнік ніколи не скаже: "Я не лох". Він скаже: "Ти - лох!". Говорити що він гарний (поганий) актор, чи дилетант - поверхнево. Зрештою, акцент потрібно робити на тих його якостях, які зрезонували, і продовжують резонувати у масах.

Увімкнімо уяву, або Youtube, щоб почути цей трохи хриплий сміх. Міфологія різних народів і культур говорить нам про це. Видатні психологи присвятили такому феномену грунтовні праці, а літератори та навіть мультиплікатори - свої твори.

Скандинавський Локі, знайомий за серіалом "Вікінги"? Джек-Горобець з "Піратів Карибського моря"? Карлсон, який живе на даху, чи український Лис Микита? Впізнавано. А ще лепрекони, койоти з індіанських легенд тощо.

Плут, брехун, та егоцентрик. Порушник усіх табу, для якого характерна антиповедінка. Висміювач найціннішого, який з легкістю змінює маски або переходить червоні лінії. При цьому і сам може стати жертвою, але де б він не з'являвся, його поява викликає пожвавлення, емоції, зацікавленість, попри те, що те що відбувається часто позбавлено якогось змісту (треба мати все ж неабиякий талант, щоб за 14-годинну прес-конференцію не спродукувати бодай одну більш-менш резонансну новину).

Все це про персонажа, якого називають Трікстером.

До речі, Трікстер у політиці на сьогоднішній день - далеко не суто українське явище. До таких належать і американець Трамп, і британець Джонсон, і можливо ще багато лідерів інших країн, про яких ми знаємо лише побіжно.

Зеленський хайпує, і хайп став чи не ключовою рисою цієї влади. Він бреше, безсоромно і зі швидкістю ксерокса. Дані ним обіцянки на практиці реалізуються з точністю до навпаки (згадаймо хоча б забов'язання не призначати друзів і "старих" політиків у владу). Нам постійно демонструють шоу, привласнюють чужі здобутки, одночасно нівелюючи їх. Доходить до примітивного кривляння у виконанні Андрія Богдана, керівника ОП, який у своєму проявленні є влучним доповненням Зеленського. Часом може здаватись - як так можна проводити себе у політиці? Але вони цілком природні у своїй сутності.

За великим рахунком, Зеленський - ні добрий, ні поганий. Або йому притаманне і те, і інше. Він - амбівалентний. Характерний епізод є у індіанських міфах. Трікстер, роль якого виконує койот, який є співтворцем світу, створив повінь щоб загасити пожежу, яку сам і влаштував.

До чогось це подібно. Адже у найбільш болючому для України питанні - війни з Росією - ми не знаємо левової долі домовленостей, які ймовірно укладені Коломойським та іншими олігархами за спиною чинного президента. Нам обіцяють мир ціною капітуляції. Сам Зе не має стратегії, часто буває ображеним та знервованим. Його мотивація - тримати на собі увагу. Про щоб не йшлося - зустрічі з Трампом, Путіним, чи результати виборів.

Власне, сама ексцентрична поява Зеленського в ефірі "плюсів" у новорічну ніч із заявою про намір брати участь у президентській кампанії, з виходом з-за куліси, говорить про його архетип більше, ніж будь що інше. Фокус уваги змістився. І люди наразі не зрозуміли, що над ними здебільшого насміхаються.

Трікстер в психології або міфології - явище не випадкове. Він - немов пародійний двійник Творця, і його поява часто є предтечею справжнього Рятівника, як про це зазначав психолог К. Юнг. Трікстер - це нагадування Людині, нерідко - після здійснених важких зусиль, про те, що було, як було. Це ще одна фіксація негативного досвіду з тим, щоб він був остаточно прожитий.

З цієї точки зору відповідь на питання "а що робити" напрошується сама собою. Займатись далі конструктивною діяльністю, розуміти природу моменту, і знати, що все одно все завершиться успішно для всіх нас.

Трікстери зникають так само раптово, як і приходять. І чим більше реального творення, правди та любові буде у повсякденному житті, тим швидше це станеться.

Новини по темі

42 млн грн шкоди державі – повідомлено про підозру ексзаступнику Міністра оборони.

Офісом Генерального прокурора повідомлено про підозру колишньому заступнику Міністра оборони України у бездіяльності військової влади, що спричинила тяжкі наслідки, вчиненій за попередньою змовою групою осіб, в умовах особливого періоду (ч. 2 ст. ...

1

Нове районування України перевірить Конституційний суд.

У Конституційному суді України оскаржать постанову Верховної Ради України "Про утворення і ліквідацію районів" № 807-ІХ від 17 липня 2020 року. Конституційне подання 49 парламентарів надійшло в КСУ 20 жовтня, повідомляє пресслужба суду. Ініціатори...

1

Щорічний бенефіс Голобородька, або Чергова порція уринотерапії в офтальмології в режимі душу Шарко.

Спектакль-показуха з імітацією щирості й відвертості з зачитуванням тексту з трьох суфлерів задля імітації інтерактивного спілкування з залом. Суцільні маніпуляції й цілі пласти відвертої брехні. Але цей текст не для нас же з вами. І не для парлам...

3 8

Завершились переговори між Україною і Іраном щодо катастрофи літака МАУ.

У Тегерані завершився другий раунд переговорів між Україною та Іраном щодо катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України". Іран запевнив про наявність політичної волі для відновлення істини катастрофи, повідомив заступник міністра закордонних с...

1

Ведучому каналу «Россия-1» заборонили в’їзд в Україну на 3 роки.

Раніше депутат Андрій Деркач запрошував на свій фестиваль «Покров» до Києва Бориса Корчевнікова, який, зокрема, називав українців «фашистами» та «хунтою»

1

Служимо Конституції, а не партіям: у Конституційному суді відреагували на критику «Слуги Народу».

У Конституційному суді України відреагували на критику владної партії «Слуга Народу». У КСУ наголошують, що служать «виключно Конституції України, а не політичним партіям».

3

Влада Івано-Франківська, який перебуває в «червоній зоні» , організувала «трансфер» , щоб городяни могли сісти на поїзд до Києва.

Оскільки Івано-Франківськ перебуває в "червоній" зоні карантину, потяги не беруть там пасажирів. Охочі потрапити в столицю змушені їхати через розташований за 20 км від облцентру Галич.

6

Джапарова заявляє, що в окупований Крим переселили вже пів мільйона росіян.

Після віроломної агресії проти України у 2014 році та незаконної анексії Криму російські окупанти перетворили півострів на військову базу та продовжують цілеспрямовану політику щодо зміни його демографічної структури

1

Президент Болгарії пішов на карантин

Президент Болгарії Румен Радев повернувся з офіційної поїздки до Естонії та пішов на карантин після контакту з хворим на COVID-19.

1

Нардепи спробували приховати від журналістів в Раді обговорення «Центру дезінформації» .

Листування все одно зафіксували

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie