Оптимізм бізнесу повертається: ділові очікування реального сектору.

Результати опитування підприємств у лютому показали, що настрої бізнесу суттєво поліпшилися, практично наблизившись до рівноважного рівня. Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.

З огляду на протилежні результати січневих опитувань, в яких йшлося про очікування скорочення обсягів виробництва всіх представників реального ринку, ми вирішили висвітлити зміни та фактори оптимістичних настроїв представників вітчизняного бізнесу.

Очікування бізнесу

Бізнес у лютому поліпшив оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив діяльності. Такою була фактично була відповідь на послаблення карантинних заходів. Утім, попри суттєве поліпшення настроїв, бізнес усе ще стримано оцінює результати своєї економічної діяльності.

Рисунок 1 – Індекс очікування ділової активності

Джерело: НБУ.

Зростання індексу очікувань ділової активності (ІОДА) відбулося внаслідок поліпшення оцінок підприємств усіх секторів, що беруть участь у щомісячних опитуваннях, найбільше – підприємств промисловості, очікування яких завдяки зростанню зовнішнього та внутрішнього попиту перетнули нейтральний рівень (табл. 1).

Таблиця 1 – Дифузійний індекс в розрізі секторів

Джерело: НБУ.

Варто зазначити, очікування підприємств залишаються нижче рівноважного рівня – індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у лютому становив 48.8 (у січні – 37.6).

Промисловість

Підприємства промисловості, вперше за останні чотири місяці, оптимістично оцінили економічні перспективи лютого. Дифузійний індекс (ДІ) сектору зріс до 50.3 (у січні – 38.6).

Представники промислового сектору, що долучилися до опитування, суттєво поліпшили свої очікування як щодо обсягів виготовлення продукції, так і щодо обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі на експортні замовлення: ДІ – 52.7, 53.3 та 56.9 відповідно (у січні – 29.2, 31.9 та 37.2).

Рисунок 2 – Дифузійні індекси (ДІ) показників економічного стану підприємств промисловості

Джерело: НБУ.

Оцінки підприємств щодо запасів сировини та цін на продукцію власного виробництва дещо зросли: ДІ – 44.7 та 68.7 (у січні – 40.3 та 66.7 відповідно). Також позитивні зміни відбулися в очікуванні щодо чисельності працівників, проте все ще не досягли нейтрального рівня: ДІ – 48.7 (у січні – 44.4).

Будівництво

Оцінки підприємств будівництва щодо результатів їхньої економічної діяльності залишаються негативні. Дифузійний індекс (ДІ) сектору наразі становить 35.3 (у січні – 33.1).

Рисунок 3 – Дифузійні індекси (ДІ) показників економічного стану будівельних підприємств

Джерело: НБУ.

Підприємства галузі (респонденти) залишаються песимістичними щодо обсягів будівництва, обсягів нових замовлень, закупівлі послуг підрядників, а також закупівлі сировини та матеріалів: ДІ – 22.2, 33.3, 27.8 та 33.3 відповідно.

На тлі очікувань щодо зростання цін постачальників і вартості послуг підрядників, підприємства будівництва продовжують очікувати зростання цін на продукцію (послуги) власного виробництва: ДІ – 38.9, 50.0 та 55.6 (у січні – 35.0, 40.0 та 55.0 відповідно).

Зберігаються песимістичні настрої й щодо загальної чисельності працівників: ДІ – 38.9 (у січні – 35.0).

Торгівля

Очікування підприємств торгівлі суттєво поліпшилися та майже досягли рівноважного значення. Дифузійний індекс сектору зріс до 49.0 (у січні – 33.3).

Рисунок 4 – Дифузійні індекси (ДІ) показників економічного стану підприємств торгівлі

Джерело: НБУ.

Підприємства сектора суттєво поліпшили свої очікування щодо товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу: ДІ зріс – до 51.0 та 53.1 відповідно (ДІ у січні – 16.1 і 27.7 відповідно). Одночасно зросли оцінки респондентів щодо вартості товарів, закуплених для продажу: ДІ – 67.3 (у січні – 54.5).

На тлі зростання очікувань щодо закупівельних цін (ДІ 26.5), респонденти дещо посилили оцінки щодо торговельної маржі (ДІ у лютому зріс до 40.8). У січні відповідні показники становили 20.5 та 34.8.

Варто зазначити, посилились очікування щодо скорочення загальної чисельності працівників: ДІ – 42.9 (у січні – 47.3).

Послуги

Суттєво зросли, хоча й не досягли рівноважного рівня, оцінки підприємств сфери послуг щодо економічних перспектив лютого, у порівнянні з січнем: ДІ сектору становив 49.0 (у січні – 39.7).

Рисунок 5 – Дифузійні індекси (ДІ) показників економічного стану підприємств сфери послуг

Джерело: НБУ.

Респонденти очікували на суттєве зростання обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень, а також замовлень у процесі виконання : ДІ – 48.4, 52.5 та 55.7 відповідно (у січні – 35.9, 35.9 та 41.4 відповідно).

Попри високі очікування щодо зростання закупівельних цін (ДІ – 26.2), підприємства не планують змінювати тарифи на власні послуги: ДІ – 50.8 (у січні ДІ становив 26.6 та 55.5 відповідно). Підприємства сектора все ще не очікують збільшення загальної чисельності працівників: ДІ – 49.2 (у січні – 48.4)

В підсумку варто зазначити, завершення січневого локдауну позитивно відобразилося на очікуваннях підприємств торгівлі та послуг, які впритул наблизилися до позначки 50.0. Про відновлення роботи цих секторів свідчить подальше поліпшення настроїв щодо обсягів нових замовлень, товарів для продажу та послуг.

Проте підприємства сфери будівництва зберігають найпесимістичніші очікування. Тренд їхніх ділових очікувань продовжує визначати сезонне скорочення економічної активності.

Оцінки щодо зайнятості також залишаються стриманими. Підприємства абсолютно всіх видів діяльності не очікують збільшення загальної чисельності працівників.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Вартість Clubhouse підвищилася до $4 млрд після чергового раунду інвестування.

Соцмережа Clubhouse провела третій раунд свого інвестування. Сума залучених коштів не розкривається, проте за підсумками раунду оцінка компанії зросла з $ 1 млрд до $ 4 млрд. Як повідомляє Reuters, основним інвестором соцмережі стала венчурна комп...

UA.NEWS

Держбюджет-2021: від приватизації держава недоотримала 2,7 млрд грн.

Нездоровою традицією уже багатьох урядів є провал приватизації державних об’єктів. Держбюджет хронічно недотримує кошти від приватизації держмайна. В попередні роки дохід від приватизації завжди розчаровував: до бюджету потрапляла лише «крапля в м...

UA.NEWS

Прибутки «ПриватБанку» різко впали з початку року

За підсумками першого кварталу 2021 року «ПриватБанк» отримав 2,4 мільярди гривень прибутку. Це учетверо менше, ніж за аналогічний період у 2020 (10,4 млрд грн). Як повідомляє пресслужба банку, за перші три місяці року прибуток від обслуговування ...

UA.NEWS

З 19 квітня по 12 травня купуй в терміналах iBox gift-карти G2A з 50% бонусом.

Процесингова компанія LeoGaming і термінальна мережа iBox розпочали бонусну акцію для платформи G2A. У період з 19.04 по 12.05 поповнити свій акаунт в G2A через будь-який з понад 6000 терміналів iBox можна буде з 50% дисконтом. Оскільки клієнт піс...

UA.NEWS

«Нафтогаз» позивається проти уряду: чого вимагає

НАК «Нафтогаз України» подала позов до суду проти Кабінету міністрів і Держказначейства. Компанія вимагає компенсацію в розмірі 4,491 млрд гривень на «відшкодування завданої шкоди». Про це свідчать дані Єдиного держреєстру судових рішень, повідомл...

UA.NEWS

Mcdonald’s вирішив платити за співбесіди по $50: люди не йдуть працювати.

За словами франчайзі з Флориди, навіть акція з оплатою за співбесіду не особливо допомагає привести претендентів до компанії. У Флориді, США, Mcdonald’s платить людям по 50 дол., якщо вони приходять на співбесіду. При цьому компанія досі від...

UA.NEWS

Слідчі ДБР і прокурори мають закрити справу проти Петра Порошенка - заява адвокатів / включення.

Слідчі ДБР і прокурори мають закрити справу проти Петра Порошенка - заява адвокатів / включення.

Єдину кримінальну справу, де як підозрюваний фігурував п'ятий Президент Петро Порошенко - Апеляційний суд Києва відмовився визнавати такою, де були скоєні злодіяння керівництва країни. Йдеться про кримінальне провадження, де лідеру "Євросолідарнос...

2

Вакцинація препаратом Pfizer стартувала у Києві: кого щеплюють першими / включення.

Вакцинація препаратом Pfizer стартувала у Києві: кого щеплюють першими / включення.

В Україні стартувала вакцинація від коронавірусу препаратом Pfizer. У Київській області напередодні зробили перші щеплення. Вакцинацію американсько-німецьким препаратом продовжать в усіх регіонах країни. Дивіться онлайн новини, токшоу, документаль...

Печий и Пионтковский – станет ли послание Путина началом большой войны?.

Печий и Пионтковский – станет ли послание Путина началом большой войны?.

24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –

Крим став потужною російською військовою базою, – дослідник Сonflict Intelligence Team.

Крим став потужною російською військовою базою, – дослідник Сonflict Intelligence Team.

Росія розгорнула новий військовий табір в окупованому Криму. Також окупанти залучили на півострові авіацію, а в Чорне море зайшли їхні кораблі. Це показує, що Кремль перетворив Крим на військову базу. Таку думку висловив дослідник Conflict Intelli...

«Акт державного тероризму?» Чехи пов'язують підозрюваних в отруєнні Скрипаля з вибухом у 2014 році.

«Акт державного тероризму?» Чехи пов'язують підозрюваних в отруєнні Скрипаля з вибухом у 2014 році.

Високопоставлений чеський чиновник заявив, що Росія, можливо, вчинила «акт державного тероризму» в його країні. Уряд Чехії вислав 18 російських дипломатів після повідомлень чеської розвідки про те, що у смертельному вибуху на складі боєприпасів у ...

Бомбосховища та укриття Києва. В якому вони стані і реакція містян / включення

Бомбосховища та укриття Києва. В якому вони стані і реакція містян / включення

У Києві оновили карту бомбосховищ. За даними столичної влади вони здатні прийняти майже 3 млн людей. Дивіться онлайн новини, токшоу, документальні фільми BBC та серіали. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша реакція. Завдяки вам...