Одеську "Вікторію", в якій загинули діти, будували з шаленими відкатами

Експрес
Одеську

Один з будівельників, який брав участь в реконструкції дитячого табору "Вікторія" як субпідрядник, розповів редакції "Думської" про особливості будівництва дитячого табору "Вікторія"

"Так, фактично ми були субпідрядниками, виконували свою частину роботи, - розповів він. - Але швидше за нас можна назвати "шабашниками" - ніяких документальних свідчень нашої роботи на цьому об'єкті немає. Платили по мінімуму. Багато виконавців обурювалися тим, що заради економії грошей і часу їх змушують відступати від технології.

Зовнішні стіни будували досвідчені фахівці, не з Одеси. Мені було цікаво з ними спілкуватися: у нас дерев'яні будинки не сильно популярні, професіоналів мало. Вони розповідали, що для остаточної усадки дерева будівля повинна відстоятися не менш року - перенести всі сезони, весь діапазон температур і параметрів вологості повітря. Фахівці обурювалися тим, що їх змусили зробити всю роботу за чотири місяці. В результаті вони відмовилися від будь-яких гарантій і поїхали, так і не підписавши жодного документа. Ніби як і грошей їм у підсумку недоплатили. Протипожежне просочення брусу, з якого збирали зовнішні стіни, проводили прямо на будмайданчику - так це покладається за технологією. Ніякого спеціального устаткування: прямо під час шліфування дерево покривають спеціальним вогнетривким складом, який проникає на 1-2 сантиметри і ніби як повинен захистити від відкритого вогню ззовні. Як поведе себе такий брус в разі сильної пожежі - сказати не можу, під верхнім шаром там залишається цілком собі горюча, добре просушена деревина.

Обробку, сантехніку, електрику, вікна робили інші люди. Я не пам'ятаю, щоб дерев'яні частини для внутрішньої обробки якось обробляли. Не знаю, може, це роблять прямо при виготовленні вагонки і шпону, а може, просто заради економії часу і грошей від цього відмовилися.

Взагалі, всіх будівельників на цьому об'єкті дуже сильно квапили, а гроші - це взагалі окрема розмова. За моїми підрахунками, ціни були "загнуті" мінімум в три-чотири рази, а роботи проводили в самому "економічному" режимі. Ми працювали - жити-то треба, намагалися по можливості робити все по-людськи.

Думаю, пожежа, дійсно, почалася з електропроводки - кажуть, там було багато проблем. Економили на всьому, від перетину проводів до якості монтажу. І те, що сигналізація не працювала, як годиться, мене теж не дивує".

Нагадаємо, загалом на реконструкцію "Вікторії" пішло понад 60 млн грн (якщо рахувати разом зі спорткомплексом). Підрядником була компанія "Південь-Укрбуд", яка перемогла на тендері компанію "Моноліт". Обидві належать партнерам по бізнесу - Світлані Донченко, Любові та Юрію Рєзникову. Це співвласники канатної дороги і орендарі пляжу в Отраді.

У 2016 році управління капбудівництва уклало з "Південь-Укрбуду" додатковий договір (без тендера!) ще на 11 млн грн. Йшлося про встановлення автоматичної пожежної сигналізації. Тієї самої, яка не спрацювала.

За дивним капризом чиновників спальні корпуси табору побудували у вигляді дерев'яних зрубів, тобто був обраний самий потенційно небезпечний варіант з усіх можливих. Відповідно до кошторису, дерево повинно було піддатися спеціальній протипожежній обробці. Проте, будиночок горів, як дрова, і згорів дотла.

Зазначимо, що реконструкція тривала з 2014 року. А з 30 травня 2015-го по 9 листопада 2016-го губернатором Одеської області був Міхеїл Саакашвілі.