Вчені попереджають про «жахливе майбутнє» для планети та масове вимирання біологічних видів — CNN.

Біологічним видам може загрожувати масове вимирання, якщо людство і надалі буде ігнорувати екологічну загрозу.

За прогнозами міжнародної групи вчених, світ ризикує опинитися на шляху до "жахливого майбутнього планети". Прискорення зміни клімату та втрата біорізноманіття загрожують виживанню усіх біологічних видів планети, якщо світові лідери не будуть вдаватися до негайних дій, пише CNN.

У рамках похмурого "прогнозу" команда з 17 провідних вчених застерігає, що загроза для планети є більш реальною, ніж здається. Вчені спробували з'ясувати серйозність ситуації, з якою може зіштовхнутися світ.

Посилаючись на близько 150 досліджень, що описують зміни навколишнього середовища у світі, експерти попереджають, що світовим лідерам потрібно серйозно сприймати загрози, коли мова заходить про стан планети, заявляючи, що екологічні умови "набагато небезпечніші, ніж вважається на сьогодні".

Професор Інституту навколишнього середовища та сталого розвитку Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Даніель Блюмштейн вважає, що не буде перебільшенням говорити про потенційний ризик для виживання нашої цивілізації.

"Можливо, люди усвідомлюють загрозу, але вони не розуміють терміновості або, можливо, вони визнають ризики, але просто не хочуть діяти", - сказав він.

Пасивність на фоні погіршення екологічної ситуації та її соціально-економічних наслідків означають, що люди не розуміють серйозності і терміновості проблеми, зазначають автори звіту.

"Поширеним стало недооцінювання масштабів загрози, попри її постійне зростання. Насправді масштаби загроз біосфері та всім її формам життя настільки великі, що їх важко повністю осягнути навіть добре обізнаним експертам", - йдеться у заяві професора Корі Бредшоу з університету Фліндерса в Австралії.

Смертельна, але недооцінена загроза життю

Неодноразово вчені, експерти та екологи попереджали, що Земля досягла найкритичнішої точки перелому - нещодавні дослідження Всесвітнього фонду дикої природи показали, що глобальна популяція дикої природи впала в середньому на 68% за період чотирьох десятиліть, однією з головних причин цього стала споживацька культура людського суспільства.

Ми перебуваємо на межі масового вимирання, а люди продовжують ігнорувати загрозу, тоді як сотні видів уже вимерли або перебувають на межі зникнення через торгівлю дикими тваринами, забруднення навколишнього середовища, втрату середовища проживання та використання токсичних речовин.

У 2010 році в Японії зібралися лідери з 196 країн і домовились про перелік цілей щодо досягнення біорізноманіття, призначених для порятунку Землі, але через десять років група ООН дійшла висновку, що світ колективно не зумів досягти єдиної мети.

Експерти ООН чітко заявили: якщо траєкторія прискорення кліматичної кризи буде збережена, біорізноманіття буде зменшуватися із руйнівними наслідками для тварин, рослин і людей на планеті. При цьому, міжнародні експерти попереджають, що жоден лідер або політична система не готова до катастроф, пов'язаних із втратою біорізноманіття.

"Ми роками говорили, що потрібно діяти. Вже давно відомо, в чому полягають проблеми, але жодних змін не було досягнуто", - сказав Блюмштейн.

Відмова від використання викопного палива та стримування культури споживацтва є одним із необхідних кроків, додав він.

"Зупинення втрати біорізноманіття наразі не наближається до завдань будь-якої країни, адже пріоритети становлять інші проблеми, такі як працевлаштування, охорона здоров'я, економічне зростання або стабільність валюти", - сказав професор Пол Ерліх зі Стенфордського університету, один з авторів дослідження.

"Хоча позитивною новиною є те, що новообраний президент США Джо Байден має намір знову повернути США до Паризької кліматичної угоди протягом перших ста днів перебування на посаді, але це незначний жест, враховуючи масштаби виклику", - додав він.

Ерліх є автором суперечливої книги "Демографічна бомба" 1968 року, яка попереджала про перенаселення планети, прогнозуючи, що мільйони людей помруть від голоду. Вчений сказав, що багато деталей та терміни подій у книзі виявилися помилковими, однак в цілому його думка була правильною.

"Зростання населення, разом із надмірним зростанням споживацтва на душу населення, рухає цивілізацію до критичної межі: мільярди людей тепер страждають від голоду або недоїдання, до того ж, ситуацію погіршують кліматичні зміни", - сказав Ерліх.

Зміни мають вирішальне значення

Вчені попереджають, що світові лідери повинні діяти вже зараз, щоб уникнути похмурого майбутнього, прогнозуючи зміни, з якими може зіштовхнутися планета.

Блюмштейн сподівається, що пандемія коронавірусу може послужити попередженням.

"COVID, незважаючи на всі проблеми, які він спричинив, насправді є практичним уроком на майбутнє", - сказав він.

"Пандемія може допомогти людству рухатись до об'єднання та спільної роботи. У боротьбі з коронавірусом вчені працювали разом. Однак, це яскраво показало довготривалу відсутність ефективного світового управління чи навіть співпраці багато в чому, особливо на тлі кризи", - каже Блюмштейн.

"Наша мета не представляти катастрофічну перспективу, оскільки є багато прикладів успішних заходів з метою запобігання вимирання, відновлення екосистем та стимулювання більш стійкої економічної діяльності як місцевого, так і регіонального масштабу. Натомість ми стверджуємо, що лише реалістичне розуміння колосальних викликів, з якими зіштовхнулося міжнародне співтовариство, може дозволити вберегти планету від спустошливого майбутнього", - додала команда вчених.

Однак, на думку дослідників, для вирішення проблеми необхідні принципові зміни у системі світового капіталізму, освіти та рівності, резюмує CNN.

Читайте також: Інновації стануть важливою частиною боротьби зі зміною клімату — The Economist

Нагадаємо, що близько 70 національних лідерів взяли участь у віртуальному саміті «Кліматичні амбіції» 12 грудня. Глава ООН закликав оголосити «надзвичайний кліматичне стан». Лідери країн фактично прийшли до висновку, що для виконання Паризького кліматичної угоди було докладено недостатньо зусиль.

Підготував/ла : Анастасия Гурин

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
Українець може розв’язувати свої проблеми лише своїми силами.

Українець може розв’язувати свої проблеми лише своїми силами.

“Скільки ще має бути історичних прикладів, щоб ми врешті-решт перестали сподіватися на те, що у Росії щось станеться і це допоможе Україні розв’язати свою проблему. Ні, не допоможе”, - Ірина #Фаріон, народний депутат України VII скликання

В Україні зростає смертність: в яких регіонах і в чому причина.

В Україні зростає смертність: в яких регіонах і в чому причина.

Українців помирає більше, ніж у попередні роки. І це навіть якщо не враховувати жертв коронавірусу. Такі дані Державної служби статистики. Сумна тенденція не змінюється від серпня до жовтня. Даних щодо листопада, грудня і січня наразі немає. Підпи...

Передачу полонених українців Медведчуку призупинено.

Передачу полонених українців Медведчуку призупинено.

Українська сторона досі не може дійти спільного знаменника у роботі Тристоронньої контактної групи. "Домовляються домовлятися", але справа не рушить із місця, в тому числі і з обміном полонених. Днями в ОРДЛО заявили про односторонню передачу Укра...

«Не між країнами у нас війна, а між цивілізаціями» , -Данило Гайдамаха (Чорнобровий).

«Не між країнами у нас війна, а між цивілізаціями» , -Данило Гайдамаха (Чорнобровий).

«У Росії змінювались і верхівка, і державний лад, але завжди все там було антиукраїнським», - Данило #Гайдамаха (#Чорнобровий), #TikTok-#блогер

«Кейс»  Навального українська делегація спробує використати  на сесії ПАРЄ.

«Кейс» Навального українська делегація спробує використати на сесії ПАРЄ.

Ліберали Росії закінчуються там, де починається тема Криму. У цьому переконаний нардеп від ЄС Олексій Гончаренко. Із 2015 року член постійної делегації ВРУ в ПАРЄ, Гончаренко засуджує вислови Навального про "Крим - це не бутерброд". Однак не виклю...

Прорвана труба та замерзлі стояки: причини комунального колапсу в житлових будинках у Кам'янському.

Прорвана труба та замерзлі стояки: причини комунального колапсу в житлових будинках у Кам'янському.

Режим заморожування. У Кам'янському на Дніпропетровщині у деяких житлових будинках - просто у трубах замерзла вода. В інших - через мороз, комунікації навпаки не витримали та прорвали. Мешканці, звісно, в усьому звинувачують місцеву владу. Підпиші...