Вийшла книга про 2,5 тисячі «Праведників народів світу» – українців, які рятували євреїв за часів Голокосту.

До 80-х роковин трагедії Бабиного Яру була представлена ​​книга "Праведники народів світу. Україна" про українців, які рятували євреїв в часи Голокосту. У ній не тільки згадуються імена 2659 героїв з усіх регіонів, а й описані окремі історії українських Праведників народів світу й порятунку євреїв із фотографіями рятівників і врятованих.

Видання підготувала Єврейська конфедерація України в партнерстві з Меморіальним центром Голокосту "Бабин Яр" і Євро-Азіатським Єврейським Конгресом. Книга створена для увічнення пам’яті про шість мільйонів жертв Голокосту й, зокрема, про півтора мільйона євреїв, убитих безпосередньо на території України. Трагедія Голокосту тут розкривається через історії спасіння євреїв, повні драматизму й пов’язані з безпосередньою загрозою для життя тих, хто наважувався цю допомогу надати.

Передмову до книги написав Президент України Володимир Зеленський .

"Про них не завжди знімають фільми. Їхніми іменами рідко називають вулиці. Але їх внесок у перемогу над нацизмом не менший... У них не було зброї, але вони перемогли нацизм людяністю, жертовністю, добротою й великою відвагою. Вони рятували євреїв, ризикуючи власним життям. Знали, що нацисти за будь-яку допомогу євреям можуть вбити й тебе, і твоїх рідних. Але більшими, ніж цей страх, виявилися їхні великі серця... Ця книга є джерелом історій про Праведників з України... Наш обов’язок – знати їхню історію та передавати з покоління в покоління, щоб назавжди зберегти світлу пам’ять про кожного з них", – зазначив глава держави.

Виключним подвигом праведників у передмові до видання назвав і Президент Ізраїлю Іцхак Герцог .

"Ми завжди пам’ятатимемо їхні сміливість, гуманізм і співчуття, що надали сили цим праведникам зберегти свої моральні якості в найтемніші часи світової історії та врятувати невинні душі. Їхні подвиги назавжди записані священними літерами в літописах єврейського народу та всього людства. Історії праведників народів світу є особливою частиною трагічної історії Голокосту. Вони доводять, що ми завжди маємо можливість вибирати як окремі особистості, як спільнота, як нація та як народ", – підкреслив він.

У Східній Європі, зазначив глава Наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Натан Щаранський , занадто довгий час намагалися приховувати історичні свідчення про Голокост. Прийшов час виправити цю помилку. "Необхідно розповідати безцінні історії Праведників не лише для того, щоб вшанувати їхні благословенні вчинки спогадами про них. Їхні мужність, доброта і людяність є вічним натхненням, завдяки якому ми спроможні поліпшити цей світ. Ця книга, у якій представлено історії надихаючих подвигів Праведників народів світу України, вносить значний вклад у цю священну місію", – сказав він.

"Від розстрілу в Бабиному Яру й пізніше, протягом усього Голокосту, мати мого друга Раїсу Погребинську рятували щонайменше шість разів шестеро різних людей. Їхні прізвища вона не запам’ятала або взагалі не знала. За правилами ізраїльського Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем усі вони заслуговують на звання Праведник народів світу, але через відсутність повних даних офіційно не можуть бути названі Праведниками. Ці шість чоловік, як і багато інших, не ввійшли в книгу "Праведники народів світу. Україна", видану нами до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру. Але від цього вони не перестали бути Праведниками. У книзі – близько 2700 імен офіційно визнаних на сьогодні Яд Вашем українців-Праведників... З часом цей перелік буде поповнюватися, і ми ще дізнаємося імена Праведників, які сьогодні вважаються безіменними", – зазначив на своїй сторінці у Facebook, коментуючи вихід книги, президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін .

"Праведник народів світу" – почесне звання, яким ізраїльський Меморіальний комплекс Яд Вашем удостоює людей, які ризикували власним життям заради порятунку євреїв під час Голокосту. За кількістю Праведників Україна посідає 4 місце серед 51 країни світу.

Наведений у книзі список імен не є остаточним. Пошук і встановлення нових імен триває. Наразі вже відомо про 2673 жителів України, які удостоєні цього почесного звання. Однак насправді їх було набагато більше. Багато історій залишилися невідомими, оскільки радянська влада проводила політику забуття щодо трагедії Голокосту.

Для тих людей, які за браком свідчень не змогли отримати титул "Праведників народів світу", наприкінці 1980-х років ввели звання "Праведник України", а також "Праведник Бабиного Яру" – для людей, які рятували євреїв в окупованому нацистами Києві.

Як відомо, 29–30 вересня 1941 року в Бабиному Яру розстріляли 33 771 київського єврея. У роки нацистської окупації Києва з 1941 по 1943 роки в Бабиному Яру загинули від 70 до 100 тисяч людей різних національностей, політичних і соціальних груп. Усього в роки Другої світової війни нацисти вбили на території України 1,5 мільйона євреїв.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі

Другий військовий вантаж від США прибув до України: Доставили медзасоби та зброю з боєприпасами.

Другий вантаж міжнародної технічної допомоги в межах реалізації надання додаткової допомоги з безпеки від уряду США Збройним силам нашої країни прибув до України.

Цензор.НЕТ

Хочуть нагадати про себе світу, – у ТКГ прокоментували блеф бойовиків щодо ОБСЄ.

Хочуть нагадати про себе світу, – у ТКГ прокоментували блеф бойовиків щодо ОБСЄ.

Бойовики блокують групу спостерігачів ОБСЄ в готелі, де вони мешкають. Цей тиск відбувається для того, щоб місія на наступному засіданні Тристоронньої контактної групи дала негативні для України оцінки. Читати на сайті:

Перевірятимуть сертифікати вакцинації та негативні ПЛР-тести: у Львові посилили карантин.

Перевірятимуть сертифікати вакцинації та негативні ПЛР-тести: у Львові посилили карантин.

У громадському транспорті Львова 18 жовтня набагато більше місця, ніж зазвичай. Це через те, що школярів відправили на двотижневі канікули рішенням міської комісії. Читати на сайті:

Чому творчі офшори  «внєпалітіки» ? / Укріпляємо імунітет холодними батареями -  «Час Ч».

Чому творчі офшори «внєпалітіки» ? / Укріпляємо імунітет холодними батареями - «Час Ч».

Чому творчі офшори "внєпалітіки"? - пояснення юриста з Кривого Рогу. Офіс Президента України: Яка криза? Кризи немає! Укріпляємо імунітет холодними батареями та інші корисні поради. Про усе це й не тільки Роман Чайка говоритиме з політологом, кері...

«Слуги народу»  не планують звільняти міністрів цього тижня.

«Слуги народу» не планують звільняти міністрів цього тижня.

Останнім часом у Кабміні активно обговорюються кадрові перестановки. Проте у найближчі тижні зміна міністрів, зокрема у Міноборони, не планується. Читати на сайті:

ВАКС виправдав ексміністра інфраструктури Омеляна, САП хоче оскаржити рішення / включення.

ВАКС виправдав ексміністра інфраструктури Омеляна, САП хоче оскаржити рішення / включення.

Визнали невинним. Вищий антикорупційний суд оголосив вирок у справі ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна. Його звинувачували в незаконному зменшенні портових зборів, що призвело до збитків державі на понад 30,5 млн гривень. Дивіться онлай...

Про головне за 10:00: Кадрові ротації в КабМіні

Про головне за 10:00: Кадрові ротації в КабМіні

У випуску "Про головне" за 18 жовтня станом на 10:00 – В Кабміні знову планують ротації. Чергові кадрові перестановки в Уряді мають обговорити сьогодні депутати фракції "Слуга Народу" під час засідання фракції. Про те, що крісла хитаються під щона...