«У атомної енергетики немає альтернатив» : Онищенко розповів про перспективи енергоринку.

Минулий 2019 рік було насичено безліччю подій в галузі атомній енергетиці. У зв'язку з цим ми вирішили підвести підсумки року минулого, а також визначити пріоритети на рік наступний – 2020 й.

В ексклюзивному інтерв'ю на питання OBOZREVATEL погодився відповісти один з ключових експертів в галузі атомної енергетики, який нині консультує провідні світові та вітчизняні атомні інститути та проектні організації, ексзаступник гендиректора ДК "Ядерне паливо" Віталій Онищенко.

Віталій Онищенко
Віталій Онищенко
Найбільш дешева і екологічно чиста електроенергія АЕС була незатребувана

– Віталій, як експерт в атомній енергетиці, які б ви відзначили головні підсумки минулого 2019 року?

– За підсумками року однозначно можна зробити висновок, що українська атомна енергетика на сьогодні переживає не кращі свої часи.

Оператору атомних електростанцій України, НАЕК "Енергоатом", довелося працювати в умовах найнижчого тарифу на електроенергію в Україні (56,7 коп.), Не кажучи вже про світові рівні вартості електроенергії.

При цьому вироблення електроенергії на АЕС України регулярно і істотно обмежувалося оператором Об'єднаної енергосистеми України – НЕК "Укренерго". Диспетчерські обмеження потужності українських АЕС були пов'язані як з імпортом електроенергії з Російської Федерації, так і з законодавчо безумовною необхідністю викуповувати всю вироблену "зелену" електроенергію за незрівнянно вищими тарифами.

Таким чином, значна частина найбільш дешевої та екологічно чистої (повна відсутність викидів в атмосферу парникових газів, золи, оксидів сірки, азоту, канцерогенних речовин) електроенергії АЕС України була незатребуваною!

При цьому ядерне паливо розвантажених реакторів виробляло свій ресурс.

З урахуванням сформованої кон'юнктури ринку електроенергії в Україні, можна констатувати, що ситуація для атомної енергетики найближчим часом не тільки не покращиться, а має тенденцію до погіршення. При цьому "зайва" атомна електроенергія може з великою користю для України експортуватися в країни Східної Європи, які відчувають нагальну потребу в електрогенеруючих потужностях.

Напередодні Нового року Євросоюз схвалив будівництво атомних потужностей і використання атомної електроенергії в країнах Східної Європи. Тому такі країни, як Польща, Угорщина, Болгарія, зараз виявляють високу зацікавленість у розвитку атомної енергетики. Вони знаходяться в активному пошуку інвесторів і технологій, за якими цей розвиток буде здійснюватися.

Україна в освоєнні атомних технологій, будівництві та експлуатації АЕС набагато випереджає ці країни. Ми на багато років попереду, тому сьогодні не можна упускати такий шанс для України.

Добудова двох блоків Хмельницької АЕС освіжила б економічну ситуацію в Україні

– Шанс України в нашому інженерному потенціалі?

– Звичайно, мається на увазі і інженерний потенціал в тому числі. Також маються на увазі недобудовані два блоку №3 і № 4 Хмельницької АЕС. За підрахунками, ми можемо за 5 років добудувати їх і ввести в експлуатацію. Це дуже короткий термін. Набагато коротше, ніж у кого б то не було в світі при будівництві нових енергоблоків АЕС. При цьому, що дуже важливо, ціна не така вже й висока. Порядку 3-3.5 мільярдів доларів США за 2 атомні блоки в порівнянні з 10-12 мільярдами витрат при будівництві двох нових енергоблоків.

– Якщо говорити про експорт нашої електроенергії, наскільки вона затребувана західними країнами, які вже, можна сказати, в піку нам мають намір будувати свої власні атомні блоки?

– Я ще раз повторю: адже не дарма Євросоюз схвалив можливість будівництва в країнах Східної Європи атомних електростанцій. Це про що? Про те, що атомна електроенергія на сьогодні в Європі дуже затребувана, особливо після того, як Німеччина відмовилася від атомної енергії, а в Східній Європі планується виведення з експлуатації значної кількості енергоблоків теплових електростанцій, виходячи з екологічних вимог. Тому на сьогодні атомна електроенергія в Західній і Східній Європі дуже і дуже затребувана.

Це стабільна і чиста електроенергія, якою на сьогодні володіємо ми, Україна. І на сьогодні такі проекти, як "Енергоміст" в Східну Європу з 2-го енергоблоку Хмельницької АЕС, могли б стати дуже гарною підмогою для експорту і валютній виручці, яку доцільно використовувати для цілей завершення будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС.

Крім того, добудувавши і ввівши в експлуатацію енергоблоки №3і4 Хмельницької АЕС, ми б реально продемонстрували свою енергетичну незалежність, економічний і технічний потенціал. Будівництво 2-х енергоблоків – це створення близько 200 000 робочих місць, що дозволило б значно освіжити економічну ситуацію не тільки в Хмельницькій області, а й в цілому по Україні.

Тому на сьогодні, ще раз повторюся підбиваючи підсумки року, однозначно треба сказати: якщо ми не подивимося на експортний потенціал атомної електроенергії, то ми з вами будемо просто викидати гроші (валюту) "на вітер".

– Віталій, ви відзначили, що, у зв'язку з імпортом електроенергії і збільшенням кількості сонячних станцій, електрика, яку може виробляти атомна енергетика, просто не використовується. Про які обсяги йде мова? І в контексті добудови двох блоків Хмельницької АЕС, який взагалі у нас за обсягами експортний потенціал?

– За моїми експертними оцінками, ми на сьогодні володіємо експортним потенціалом в порівняння мінімум одного атомного блоку-мільйонника.

Тобто ми без шкоди для Об'єднаної енергосистеми України можемо виділити під ці цілі 2-ий блок Хмельницької АЕС, з урахуванням тих диспетчерських обмежень, які виникають внаслідок роботи сонячних електростанцій.

Разом з тим, доцільно розглядати питання виділення на експорт електроенергії двох енергоблоків Хмельницької АЕС, як і планувалося при її будівництві в СРСР. Технологічно це більш надійно, виходячи із забезпечення резервування, як видачі потужності, так і забезпечення надійного електропостачання власних потреб енергоблоків.

Тариф для населення можна знизити за допомогою експорту нашої електроенергії
Віталій Онищенко

– Поясніть для обивателя. Ви сказали, у нас є зайва електроенергія. Чому в такому разі не знижується ціна для внутрішнього споживача?

– Немає такого. Ще раз кажу, що в Україні немов би "зайва" енергія – це атомна, найдешевша. Коли найдешевша енергія виключається з ринку, а залишається найдорожча ("зелена" електроенергія), відповідно, ніколи ми не досягнемо і взагалі не прийдемо до розуміння зниження тарифу. Тариф буде постійно неухильно зростати за рахунок подальшого розвитку потужностей "зеленої" дорогої енергетики. Тому, якщо ми скористаємося експортом, то тоді це дасть можливість зменшити тариф для населення. Чому? Тому що експорт буде давати додаткові фінансові ресурси того ж НАЕК "Енергоатом" для його роботи, що може привести до зменшення ціни на внутрішньому ринку.

– Ви наголосили на важливості добудови двох блоків Хмельницької АЕС. Які ще, на ваш погляд, сьогодні найважливіші перешкоди, що не дозволяють нам запустити ці процеси прямо сьогодні?

– Основна перепона – це розуміння всіх гілок влади нагальність проблеми і її важливості. Друга – чисто технологічна. На сьогодні йде процес остаточного визначення типу реакторної установки для цих атомних блоків. У схваленому техніко-економічному обгрунтуванні присутня технологія реакторної установки Skoda. В принципі, якщо буде прийнято практичне рішення, то ми можемо приступати до розробки проектної документації на основі даної реакторної установки і подальшого будівництва.

– Чи існують альтернативи Skoda? І якщо так, то які?

– На сьогодні немає. Для блоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, з огляду на високу ступінь готовності будівельних конструкцій, альтернатив немає.

Необхідно розробити дорожню карту для атомної енергетики

– Переходимо до 2020 року. Які б ви відзначили найважливіші три позиції з того, що нам потрібно в цьому році зробити?

– Цього року обов'язково треба закласти фундамент і основу для подальшого розвитку атомної енергетики на 10 років вперед. В цьому році це треба зробити, а в подальшому реалізовувати. Щоб всі розуміли чітку дорожню карту, якою ми будемо рухатися з урахуванням експортного потенціалу, з урахуванням агресії Росії, з урахуванням енергетичної незалежності, з урахуванням того, що ми інтегруємо свої енергомережі в Європейський Союз. Тобто це все ми зобов'язані прописати, чітко для себе визначити пріоритети, і прийняти рішення – або на законодавчому рівні, або на рівні уряду. Але, однозначно, таку дорожню карту ми зобов'язані прийняти.

– У попередньому уряді Володимира Гройсмана була затверджена Енергетична стратегія України до 2030 року. Новий уряд в особі міністра енергетики вже розкритикував цей підхід, позначивши, що необхідно цю стратегію переглянути. Ви, кажучи про те, що на 10 років нам слід розробити послідовність кроків, маєте на увазі те ж саме?

– Дивіться, енергетична стратегія в себе включає абсолютно всі ринки, всі сегменти генерації електроенергії. Ми ж зараз говоримо про те, що необхідно розробити дорожню карту для атомної енергетики і цю дорожню карту потім інтерполювати в енергетичну стратегію. Але відштовхнутися зараз необхідно саме від атомної енергетики. Тобто подивитися на неї як на основну, базову опорну генерацію для України на багато десятиліть, як мінімум зберігаючи сформовану частку виробництва електроенергії на АЕС. Ще раз повторю: не дарма Європа починає знову потихеньку повертатися до атомної енергетики. Нехай силами східних країн, але повертатися. Все тому, що альтернативи у атомної енергетики немає.

Раніше OBOZREVATEL розповідав, як уряд Швейцарії в рамках загальнодержавного відмови від ядерної енергії прийняло рішення закрити атомну електростанцію Мюленберг.

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

Новини по темі

Перший 5G-смартфон HTC вийде до кінця 2020 року

Генеральний директор HTC Ів Метр (Yves Maitre) розповів про плани компанії з розвитку бізнесу в поточному році: пріоритетами стануть технології мобільного зв'язку п'ятого покоління (5G) і системи віртуальної реальності (VR).

1

У Кабміні оцінили вплив коронавірусу на українську економіку.

Імпорт та експорт між Україною і Китаєм зберігається, розповів Милованов.

1

Як українцям повинні перерахувати пенсії в березні: хто отримає найбільше і чому можуть зірвати виплати.

Закон зобов'язує Кабінет міністрів перерахувати пенсії по-новому

4 1

Sony збирається випустити два нові смартфони (фото).

Sony готує продовження своїх флагманів 2019 року. Нові телефони вийдуть під назвами Sony Xperia 1 (II) і Sony Xperia 10 (II). Про це повідомляє видання Engadget з посиланням на публікацію в Twitter блогера Max Weinbach.

1

Накопичити на старість: в Раді придумали новий варіант зміни пенсійної системи.

Введення в Україні обов'язкових накопичувальних пенсій може бути відкладено на невизначений період.

3

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie