Хроніка нового загострення конфлікту на Донбасі (фотогалерея).

Дивіться також:

 • Широкине на Донбасі на березі Азовського моря

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Останній наступ

  Штурм Широкиного почався 10 лютого 2015 року - за два тижні після обстрілу Маріуполя бойовиками "ДНР", під час якого загинули десятки цивільних. Силам АТО вдалось відсунути лінію фронту на кілька кілометрів східніше Маріуполя - від лютого 2016 року Широкине повністю контролюється українськими військовими. Бої за Широкине стали останньою значною наступальною операцією українських сил за час війни.

 • Широкине на Донбасі

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  За роки війни - десятки загиблих

  За інформацією "Східноукраїнського центру громадських ініціатив", у Широкиному загинули 12 місцевих мешканців, 24 зазнали поранень - це ті, чиї імена вдалося встановити. Крім того, за даними правозахисної організації, за роки війни у селищі полягли щонайменше 58 українських військових.

 • Широкине на Донбасі

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Підконтрольне, але закрите

  До війни у Широкиному мешкали близько 1800 людей, а влітку щороку відпочивали кілька тисяч туристів. Нині туристична інфраструктура вщент зруйнована, а останні мешканці залишили селище у червні 2015 року. Сьогодні більшість широкинців мешкає у сусідньому Маріуполі, а Широкине закрите для цивільних.

 • У Широкиному на Донбасі живуть лише військові

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Військові - єдині мешканці селища

  Нині у Широкиному мешкають лише військові. У 2015 році велись розмови про демілітаризацію селища. Утім, після протестів мешканців Маріуполя від цієї ідеї відмовились.

 • Пляж у Широкиному на Донбасі

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Укріплений пляж

  На колись заповненому відпочивальниками пляжі - бетонні укріплення проти десанту противника. Нині в морі, яке знало сміх і забави дітей, ніхто не купається. Військові кажуть, що тут вони у зоні видимості сепаратистів.

 • Колись це була школа у Широкиному

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Відбудові не підлягає

  На світлині - широкинська школа. Більшість будинків у селищі під час боїв були зруйновані або пошкоджені. Колишній керівник військово-цивільної адміністрації Донецької області Павло Жебрівський ще у 2015 році заявив, що селище відновленню не підлягає - простіше побудувати заново.

 • Будівля школи у Широкиному відновленню не підлягає

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Всередині школи

  До війни у широкинській школі навчались близько 130 дітей. У понівечених уламками класних кімнатах досі розкидані підручники, зошити і журнали.

 • Міна, яка досі не вибухунула. Широкине

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Небезпека - на кожному кроці

  На світлині - 82-міліметрова міна, що застрягла в асфальті і не вибухнула. Через тотальну замінованість сенсу ставити попереджувальні таблички просто немає. "Один рік війни - п'ять років розмінування, - каже військовий, що супроводжує кореспондента DW. - Ось і рахуйте".

 • Храм у Широкиному залишився неушкодженим

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Церква біля "Шпиля Пушкіна"

  Храм Св. Сергія Радонезького - одна з небагатьох будівель у Широкиному, які не зазнали значних ушкоджень. Пагорб, під яким розташована церква, місцеві називали "Шпиль Пушкіна" - за переказами, російський поет зупинявся тут на шляху до заслання.

 • Тетраподи між Широкиним і Маріуполем

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Тетраподи на захисті Маріуполя

  Бетонні тетраподи використовуються для будівництва хвилерізів - споруд, що захищають берегову лінію від руйнування. Після початку війни багатотонні конструкції встановили між Широкиним і Маріуполем, щоб перекрити шлях у місто танкам з боку самопроголошених республік.

 • За кілька кілометрів від Широкиного вирує мирне життя - у Маріуполі

  Курорт-привид на Азовському морі: cьомий рік війни у Широкиному

  Між війною і миром - лише кілька кілометрів

  Від Широкиного до східних околиць Маріуполя - по прямій менш ніж десять кілометрів, а до центру - двадцять. У пів мільйонному місті нині вирує мирне життя, а за результатами одного з опитувань Маріуполь навіть увійшов у десятку найкомфортніших міст України - попри близькість до війни і жахливу екологію.

  Автор: Микола Бердник


 • Найменший та найпівденніший пункт пропуску КПВВ Гнутове неподалік Маріуполя - найменший із п'яти контрольних пунктів в'їзду-виїзду на лінії зіткнення. Щодня лінію фронту тут перетинають близько 3500 цивільних. Це вдвічі менше, ніж через інші КПВВ на Донбасі. Від цього шлагбаума - лише три кілометри до пункту пропуску Жовтень на боці бойовиків ДНР.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Найменший та найпівденніший пункт пропуску

  КПВВ "Гнутове" неподалік Маріуполя - найменший із п'яти контрольних пунктів в'їзду-виїзду на лінії зіткнення. Щодня лінію фронту тут перетинають близько 3500 цивільних. Це вдвічі менше, ніж через інші КПВВ на Донбасі. Від цього шлагбаума - лише три кілометри до пункту пропуску "Жовтень" на боці бойовиків "ДНР".

 • Шлях через лінію фронту лежить через Пищевик Особливість КПВВ Гнутове в тому, що він знаходиться безпосередньо в населеному пункті - у селищі Пищевик. Тож місцеві мешканці, яких тут залишилось менше 20, живуть фактично на території пункту пропуску. Рідні можуть потрапити до них тільки після перевірки. А з 5 вечора до 8 ранку, коли КПВВ закритий на ніч, для місцевих діє комендантська година - вільно пересуватися селом не можна.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Шлях через лінію фронту лежить через Пищевик

  Особливість КПВВ "Гнутове" в тому, що він знаходиться безпосередньо в населеному пункті - у селищі Пищевик. Тож місцеві мешканці, яких тут залишилось менше 20, живуть фактично на території пункту пропуску. Рідні можуть потрапити до них тільки після перевірки. А з 5 вечора до 8 ранку, коли КПВВ закритий на ніч, для місцевих діє комендантська година - вільно пересуватися селом не можна.

 • Люди звикли до життя на КПВВ 52-річний Андрій - наймолодший мешканець Пищевика. Каже, завдяки пункту пропуску у селищі відносно спокійно - хіба що ночами чути кулеметні черги. Коли наші хлопці зайшли, тут почався порядок, - розповідає чоловік. З прикордонниками у місцевих - добросусідські відносини. І хлібчика дадуть, і водички допоможуть принести, - розповіла нам сусідка Андрія Антоніна. - Хороші хлопці.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Люди звикли до життя на КПВВ

  52-річний Андрій - наймолодший мешканець Пищевика. Каже, завдяки пункту пропуску у селищі відносно спокійно - хіба що ночами чути кулеметні черги. "Коли наші хлопці зайшли, тут почався порядок", - розповідає чоловік. З прикордонниками у місцевих - добросусідські відносини. "І хлібчика дадуть, і водички допоможуть принести, - розповіла нам сусідка Андрія Антоніна. - Хороші хлопці".

 • Майже звичайне сільське життя Більшість мешканців Пищевика - пенсіонери, комусь допомагають рідні. Андрій залишився один - дружина померла, а пенсії він не отримує. Каже, необхідні документи залишились у Луганській області, де він до війни працював шахтарем. Доступу до них чоловік не має - зараз там бойовики ЛНР. Тож Андрій влаштувався прибиральником на КПВВ і тримає господарство. Має 60 курей і три свині.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Майже звичайне сільське життя

  Більшість мешканців Пищевика - пенсіонери, комусь допомагають рідні. Андрій залишився один - дружина померла, а пенсії він не отримує. Каже, необхідні документи залишились у Луганській області, де він до війни працював шахтарем. Доступу до них чоловік не має - зараз там бойовики "ЛНР". Тож Андрій влаштувався прибиральником на КПВВ і тримає господарство. Має 60 курей і три свині.

 • У Пищевику - жодного неушкодженого будинку Під час активних боїв у Пищевику були зруйновані або пошкоджені майже всі будинки. У вцілілих замість шибок у вікнах - плівка із символікою міжнародних організацій. У цю хату у 2016 році влучила міна бойовиків, розповідає нам Андрій. Господарів під час обстрілу не було вдома. Зараз вони переїхали до Маріуполя.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  У Пищевику - жодного неушкодженого будинку

  Під час активних боїв у Пищевику були зруйновані або пошкоджені майже всі будинки. У вцілілих замість шибок у вікнах - плівка із символікою міжнародних організацій. У цю хату у 2016 році влучила міна бойовиків, розповідає нам Андрій. Господарів під час обстрілу не було вдома. Зараз вони переїхали до Маріуполя.

 • Укриття на КПВВ тримають напоготові Востаннє КПВВ Гнутове обстріляли у травні 2018 року, розповідають прикордонники. Тоді на пункт пропуску прилетіли дві протитанкові ракети. На щастя, люди не постраждали - було пошкоджено лише два цивільних авто. І хоча по пункту пропуску зараз не стріляють, гарантувати, що тиша триматиметься і надалі, не може ніхто. Тож укриття на КПВВ тримають напоготові.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Укриття на КПВВ тримають напоготові

  Востаннє КПВВ "Гнутове" обстріляли у травні 2018 року, розповідають прикордонники. Тоді на пункт пропуску прилетіли дві протитанкові ракети. На щастя, люди не постраждали - було пошкоджено лише два цивільних авто. І хоча по пункту пропуску зараз не стріляють, гарантувати, що тиша триматиметься і надалі, не може ніхто. Тож укриття на КПВВ тримають напоготові.

 • Мінні поля Донбасу Небезпеки біля КПВВ вистачає і без прильотів. Поля навколо і городи місцевих рясно всіяні мінами і ВЗВ - вибухонебезпечними залишками війни, як фахівці називають снаряди і гранати, що не розірвались. За даними міжнародної організації HALO Trust, яка займається гуманітарним розмінуванням, від початку війни на Донбасі на мінах і ВЗВ підірвались щонайменше 922 цивільних. 286 з них загинули.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Мінні поля Донбасу

  Небезпеки біля КПВВ вистачає і без "прильотів". Поля навколо і городи місцевих рясно всіяні мінами і ВЗВ - "вибухонебезпечними залишками війни", як фахівці називають снаряди і гранати, що не розірвались. За даними міжнародної організації HALO Trust, яка займається гуманітарним розмінуванням, від початку війни на Донбасі на мінах і ВЗВ підірвались щонайменше 922 цивільних. 286 з них загинули.

 • Перевірки, як на кордоні Перевірки на КПВВ не менш прискіпливі, ніж на справжньому кордоні. Прикордонники із спеціально навченими собаками шукають зброю, вибухівку і наркотики. Кажуть, серйозна контрабанда трапляється рідко. Кілька разів на місяць знаходять марихуану, яку люди перевозять для власних потреб.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Перевірки, як на кордоні

  Перевірки на КПВВ не менш прискіпливі, ніж на справжньому кордоні. Прикордонники із спеціально навченими собаками шукають зброю, вибухівку і наркотики. Кажуть, "серйозна" контрабанда трапляється рідко. Кілька разів на місяць знаходять марихуану, яку люди перевозять для власних потреб.

 • Війна війною, а музика грає 64-річного маріупольця Валерія перевірки не лякають - у багажнику свого старенького Volvo він везе лише гармонь. Прямує до родичів у Новоазовськ, що опинився під контролем ДНР - хоче зіграти для них під час застілля. Такі зустрічі дуже цінує, адже подорож на той бік може дозволити собі лише раз на півроку.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Війна війною, а музика грає

  64-річного маріупольця Валерія перевірки не лякають - у багажнику свого старенького Volvo він везе лише гармонь. Прямує до родичів у Новоазовськ, що опинився під контролем "ДНР" - хоче зіграти для них під час застілля. Такі зустрічі дуже цінує, адже подорож "на той бік" може дозволити собі лише раз на півроку.

 • Фронт зовсім поруч з КПВВ До лінії фронту від КПВВ Гнутове - менше двох кілометрів. Саме ця ділянка може стати четвертою, де відбудеться розведення сил української армії і бойовиків ДНР. Багато хто з військових вважає розведення хибним кроком. Кажуть, що позиції, на які їх можуть відвести, гірші за нинішні.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Фронт зовсім поруч з КПВВ

  До лінії фронту від КПВВ "Гнутове" - менше двох кілометрів. Саме ця ділянка може стати четвертою, де відбудеться розведення сил української армії і бойовиків "ДНР". Багато хто з військових вважає розведення хибним кроком. Кажуть, що позиції, на які їх можуть відвести, гірші за нинішні.

 • Петро й Іван Солдатові Петру (ліворуч) - 25 років. На фронті він вже три роки. Його командирові, лейтенанту Івану (праворуч) - лише 21, на війні він - три місяці. Можна відвести тільки до нашого кордону, - каже Петро. - А відходити далі на своїй землі - це взагалі недоцільно.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Петро й Іван

  Солдатові Петру (ліворуч) - 25 років. На фронті він вже три роки. Його командирові, лейтенанту Івану (праворуч) - лише 21, на війні він - три місяці. "Можна відвести тільки до нашого кордону, - каже Петро. - А відходити далі на своїй землі - це взагалі недоцільно".

 • Пухнастий спецпідрозділ Поки не стріляють, разом із військовими під теплим приазовським сонцем гріються коти, яких в окопах завжди багато. На цій позиції їх рекордна кількість - 25. Для військових такі сусіди вкрай важливі, адже вони тримають лінію оборони проти численних мишей і пацюків. До того ж, кажуть військові, тварини здатні передчувати обстріли.

  Життя на лінії фронту в Приазов'ї

  Пухнастий спецпідрозділ

  Поки не стріляють, разом із військовими під теплим приазовським сонцем гріються коти, яких в окопах завжди багато. На цій позиції їх рекордна кількість - 25. Для військових такі сусіди вкрай важливі, адже вони тримають лінію оборони проти численних мишей і пацюків. До того ж, кажуть військові, тварини здатні передчувати обстріли.

  Автор: Микола Бердник


Дивитись відео 07:56

Навіщо Кремль стягнув російські війська до кордонів України? (07.04.2021)

Дивитись відео 03:05

"Ключ до кімнати спогадів": Донбас на картинах переселенців (15.03.2021)

Дивитись відео 02:39

Селище-привид на Азові: наслідки "русского мира" в Широкиному (24.09.2020)

Дивитись відео 03:27

Жити на Донбасі, говорити українською: історії з Луганщини (28.08.2020)

Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі
COVID-19 в Україні вируватиме ще два роки. Прогноз науковців та план Зеленського щодо вакцинації

COVID-19 в Україні вируватиме ще два роки. Прогноз науковців та план Зеленського щодо вакцинації

Коронавірус в Україні вируватиме ще два роки. Такий прогноз науковців КПІ та Інституту епідеміології й інфекційних хвороб. Цьому сприятиме дефіцит вакцин, і як наслідок, украй низькі темпи імунізації. А ще - недотримання правил карантину. Поки ж в...

1

Репер-пропагандист Баста в Україні - Час новин: підсумки дня – 05.

Репер-пропагандист Баста в Україні - Час новин: підсумки дня – 05.

Захворюваність на COVID-19 в Україні впала, але влітку можливий новий спалах через індійський штам, до якого вразливі навіть ті, хто вже перехворів. Лікарня з COVID-пацієнтами була обстріляна бойовиками в Красногорівці, напад кваліфікують як терак...

1 18

Данілов не належить до близького оточення Зеленського, – Гайдай, Що це було.

Данілов не належить до близького оточення Зеленського, – Гайдай, Що це було.

"Драйвером" процесу різких рішень у політиці став секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов. Водночас відповідний процес не системний, й поки що Данілов не належить до близького оточення Володимира Зеленського. Читати на сайті:

1 3

Баста в Києві. Як репер-пропагандист, який виступав в окупованому Криму, потрапив в Україну

Баста в Києві. Як репер-пропагандист, який виступав в окупованому Криму, потрапив в Україну

Поцікавишся чий Крим - отримаєш на горіхи. Охоронці російського репера "Басти", якого днями впустили на територію України, напали на чоловіка в центрі Києва за те, що він нагадав музиканту, що Крим - це Україна. Російський виконавець приїхав до Ки...

Riffmaster - на свободі. Журналісти «5 каналу» навідалися до Андрія Антоненка додому / Ексклюзив

Riffmaster - на свободі. Журналісти «5 каналу» навідалися до Андрія Антоненка додому / Ексклюзив

Півтора року свого життя Андрій Антоненко провів за ґратами. Через обвинувачення, яке він називає абсурдними. 30 квітня Шевченківський районний суд столиці дозволив Ріффмастеру повернутися додому. До дружини та двох дітей, яких він не бачив, поки ...

Свіжі президентські рейтинги. Володимир Зеленський знову нарощує відрив

Свіжі президентські рейтинги. Володимир Зеленський знову нарощує відрив

Свіжі президентські рейтинги. Володимир Зеленський знову нарощує відрив З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал