Вітренко: Ми не будемо вимагати від "Газпрому" підвищення ставки на транзит після 2020 року

Гордон 1
Вітренко: Ми не будемо вимагати від

Україна не буде вимагати від російського "Газпрому" підвищення ставки на транзит газу після 2020 року. Про це в ефірі радіостанції "Радио НВ" 13 липня заявив головний комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко. Розшифрування його інтерв'ю опубліковано на сайті "Новое время".

"Ми вимагаємо перегляду транзитної ставки у бік підвищення через арбітраж, ми нещодавно подали позов на майже $12 млрд і вимагаємо дуже суттєвого підвищення транзитної ставки, але це на період 2018–2019 років. У Берліні основною темою перемовин буде транзит після 2020 року. І після 2020 року, ми говорили і говоримо, що транзитна ставка буде навіть нижчою, ніж є зараз за контрактом", – заявив Вітренко.

Він додав, що контракт із низькою транзитною ставкою уклали колишній український прем'єр Юлія Тимошенко і тодішній прем'єр-міністр Росії Володимир Путін.

"Ми не будемо вимагати на довгостроковий період підвищення ставки... Ми можемо пояснити, чому, по-простому, щоби людям було зрозуміло. Що "Газпром" де-факто зробив за допомогою домовленостей Путін – Тимошенко? Аналогія з готелем: він забронював там, наприклад, три номери, але при цьому зробив так, щоб готелем ніхто, крім нього, не міг користуватися... Ви – готель, вам платять за три номери, а у вас їх 30, але ви розумієте, що ніхто інший не може підійти до готелю. За європейськими правилами так робити не можна: якщо забронював три кімнати, будь ласка, у трьох кімнатах і живи, а всі інші хочуть – купують і можуть використовувати. Те ж саме стосується того, чому ми виграли у "Газпрому" $4,6 млрд. Мало того, що вони "забронювали три кімнати", але зачинили весь "готель" де-факто, так при цьому вони хотіли платити за ці "три кімнати" тільки на той час, коли вони там живуть", – заявив Вітренко.

Він додав, що Україна має одержати від Росії відшкодування збитків.

"Ми говоримо: "Хлопці, ну якщо ви забронювали, то це ваша справа, ви живете – не живете, але, принаймні, наші збитки ви маєте компенсувати". На жаль, у контракті не було ship-or-pay – "качай або плати", ми не могли напряму це зробити, і ми вимушені були тільки отримати компенсацію за збитки. Ми обчислили з цього недоотриманого доходу ще витрати, які ми зекономили, наприклад, не качали їх газ, витрати на паливний газ. Але, щоби вже не вдаватися в технічні деталі, ми говоримо, що якщо будуть європейські правила, то це буде в принципі краще для "Газпрому", "Газпром" зможе платити нижчий тариф; це буде краще для нас, тому що система буде розблокована і, крім газпромівського газу, ми зможемо транзитувати газ із Середньої Азії, вони ж де-факто заблокували весь імпорт", – додав комерційний директор "Натфогазу".

Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз України" судилися у Стокгольмі через контракт на постачання природного газу з РФ до України і транзит газу через територію України від 2009 року.

22 грудня 2017 року у "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" у всіх спірних питанннях контракту на постачання газу. Водночас у "Газпромі" повідомили, що суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму простроченої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за прострочення.

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації $4,63 млрд. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" має виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".

За твердженням української компанії, із 1 березня на суму боргу "Газпрому" нараховується пеня.

"Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і почав процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України".

30 травня "Нафтогаз" почав процедуру примусового стягнення з "Газпрому" $2,6 млрд.

14 червня у російській компанії поінформували, що домоглися зупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом про транзит. У НАК "Нафтогаз України" 29 червня заявили, що рішення про зупинення не є обов'язковим до виконання судами інших юрисдикцій, окрім швецької.

14 червня віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович говорив, що тристоронні переговори між ЄС, Україною і Росією про транзит російського газу до Європи пройдуть на початку липня. За його словами, було досягнуто 100-відсоткового консенсусу, що і після 2019 року транзит газу через Україну збережеться. Договір про транзит газу до Європи, укладений між "Газпромом" і "Нафтогазом", діє до 2019 року.

Побоювання щод подальшого транзиту газу зумовлені будівництвом російських газопроводів "Північний потік – 2" і "Турецький потік". Україна вважає, що будівництво цих газопроводів суперечить не тільки її інтересам, а й інтересам Європи. За словами президента РФ Володимира Путіна, збереження постачання газу через Україну залежатиме від економічної доцільності.