У Будапешті проходить акція "Самовизначення для Закарпаття" – посол

Гордон
У Будапешті проходить акція

У Будапешті під посольством України в Угорщині ввечері 13 жовтня проходить акція "Самовизначення для Закарпаття". Про це у Facebook повідомила посол України в Угорщині Любов Непоп.

Вона зазначила, що Міністерство закордонних справ України було проти заходу, оскільки його організатори заявили, що вони "за самовизначення Закарпаття і свободу русинським, польським, болгарським, румунським, вірменським національним громадам, які проживають на території нинішньої України", а також "виражають протест проти варварства путчистів, які захопили в полон Україну і разом із нею угорських національних братів".

За словами посла, угорська сторона у відповідь на протест проти цієї акції заявила про право на мирні мітинги та висловлення протестів.

"Переконана, що використання цих прав не виправдовує напису на спині учасника акції "Закарпаття по закону належить Угорщині. Самовизначення для всіх пригнічених націй, примушених жити в Україні". І для повноти картинки – офіційний прапор каталонської автономії", – заявила Непоп.Студент Будапештського університету Роман Зимненко в ефірі каналу "112 Україна" з місця подій повідомив, що в акції бере участь приблизно 150 осіб. Вони протестують проти українського закону "Про освіту", а також виступають за "незалежність Закарпаття". За словами студента, людей, які виступають за самовизначення Закарпаття, на акції меншість.

Він розповів, що на мітингу також присутні представники угорської партії "Йоббік".

5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". 28 вересня він набув чинності. Документ уводить 12-річну шкільну освіту та посаду освітнього омбудсмена, а також розширює використання української мови в навчанні.

Занепокоєння щодо мовної статті в законі, крім Угорщини, висловили Молдова, Польща, Росія, Болгарія і Греція.

26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини заявили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".

9 жовтня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив в Ужгороді, що український закон "Про освіту" порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. За його словами, закон відкидає можливість діяльності угорських шкіл в Україні і відбирає право навчатися рідною мовою у школярів середніх і старших класів.

Згідно з переписом населення 2001 року, в Україні проживає понад 150 тис. угорців, більшість із них – у Закарпатській області.