Україна відмовилася від ядерної зброї 29 років тому: чому та що отримала натомість.

Обозреватель

OBOZREVATEL. Найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Рівно 29 років тому, 24 жовтня 1991 року, Верховна Рада України прийняла заяву про без'ядерний статус держави.

Навесні 1992 року всі тактичні ядерні боєприпаси було вивезено до Росії, а 1994 року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї(ДНЯЗ)в результаті підписання Будапештського меморандуму. OBOZREVATEL розповідає про причини прийняття такого рішення владою і про те, що держава отримала натомість.

Чому Україна відмовилася від ядерної зброї

У заяві Верховної Ради від 24 жовтня 1991 йшлося про наявність на території України ядерної зброї колишнього СРСР, а також про те, що це є тимчасовим, оскільки Україна планує приєднатися до ДНЯЗ.

Так, в Україні після розпаду СРСР розміщувалися треті за потужністю, після США і Росії, стратегічні ядерні сили. Деякі країни, в тому числі Росія, бачили в цьому загрозу для себе і були зацікавлені якнайшвидше роззброїти Україну.

У самій Україні після Чорнобильської катастрофи досить сильними були антиядерні настрої. Крім того, держава перебувала в непростому економічному становищі.

Також, на думку істориків, зіграло свою роль те, що в Україні на той момент розміщувалися найпотужніші в Європі(не рахуючи Росії)угруповання Збройних Сил: 700-тисячна армії, 2,5 тисячі літаків, 6,5 тисячі танків. Тому серед військових була думка, що при збереженні такого оборонного потенціалу від ядерної зброї можна й відмовитися.

Підписання Біловезьких угод 8 грудня 1991 року. За столом зліва – Вітольд Фокін і Леонід Кравчук, в центрі – Станіслав Шушкевич і В'ячеслав Кебич(Білорусь), праворуч – Борис Єльцин і Геннадій Бурбуліс(Росія)
Wikipedia

Що отримала Україна в обмін на ядерну зброю

Слідом за заявою Верховної Ради про без'ядерний статус України в грудні 1991 року було прийнято Біловезькі угоди, які, серед іншого, передбачали вивезення українських тактичних ядерних боєприпасів до Росії.

Уже навесні 1992 року всі тактичні боєприпаси було вивезено. Крім них, на території України розміщувалися 1240 боєзарядів для міжконтинентальних балістичних ракет і 372 авіаційні стратегічні боєприпаси.

Долю стратегічних ядерних озброєнь аналогічним чином вирішив Лісабонський протокол, підписаний Росією, Україною, Казахстаном, Білорусією і США 23 травня 1992 року.

16 листопада 1994 року Україна приєдналася до ДНЯЗ як без'ядерна держава. У якості компенсації держава отримала близько 500 мільйонів доларів за "Програмою спільного зменшення загрози". Також було передбачено, що Росія поставить для українських АЕС ядерного палива на суму 160 мільйонів доларів.

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року
Wikipedia

Будапештський меморандум

5 грудня 1994 було укладено Будапештський меморандум. Його підписали лідери України, США, Росії та Великобританії.

Меморандум, зокрема, передбачав, що США, Росія і Британія зобов'язуються поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, утримуватися від застосування сили: гарантувалося, що зброя цих країн ніколи не буде використовуватися проти держави, крім як з метою самооборони або іншим чином відповідно до Статуту ООН.

Як повідомляв OBOZREVATEL, світ не раз був на межі Третьої світової: ядерні помилки, які могли знищити Землю.

The Irish Times Brexit negotiations restart in person as clock ticks down. The Irish Times EU negotiator Michel Barnier arrived for talks in London on Saturday morning
Global News Fact check: Trump’s claims on role of U.S. military in COVID-19 vaccine plan Global News U.S. President Donald Trump has miscast or exaggerated the military's role in the crash program to accelerate the development, production and eventual distribution of COVID-19 vaccines.
Interfax-Ukraine Consultations on 2021 state budget to begin next week - MP. Interfax-Ukraine Consultations on the national budget for 2021 will begin next week, head of the Servant of the People faction David Arakhamia has stated.
Interfax-Ukraine Bill on support for SME to come into force by Dec 9 - Arakhamia. Interfax-Ukraine The bill on support for small and medium-sized enterprises(SME), providing compensation for hired employees, should come into force by December 9, head of the Servant of the People faction David Arakhamia has said.
UkrInform Ukraine, Estonia sign agreement on financial cooperation. UkrInform Prime Minister of Ukraine Denys Shmyhal and Prime Minister of the Republic of Estonia Jüri Ratas have signed an intergovernmental agreement on technical and financial cooperation.
Новини по темі

«Забули» про пандемію, але щедро фінансують силовиків: Геращенко про проєкт бюджету-2021.

Цей бюджет не може бути прийнятий, наголошують у фракції "Європейська солідарність"

1

Наступного тижня Рада має ухвалити в цілому компромісний законопроєкт про відновлення е-декларування.

Верховна Рада має ухвалити в цілому компромісний законопроєкт про відновлення електронного декларування наступного тижня.

1

Яценюк: Захід має запровадити санкції проти депутатів пропутінської партії ОПЗЖ.

Проти депутатів пропутінської партії ОПЗЖ, які виконують російське замовлення щодо підриву відносин України зі США та ЄС, Захід має запровадити санкції та позбавити їх права в'їзду. А СБУ зобов'язана боротися з усією російською агентурою.

1 1

Іран звинуватив США і Ізраїль в убивстві фізика-ядерника.

Верховний лідер зажадав "покарати" причетних

4 1

Кабмін не підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров'я щодо збільшення видатків на медицину в проєкті Держбюджету-2021.

Кабінет Міністрів не підтримав ініційоване міністерством охорони здоров'я збільшення обсягів фінансування медицини в проєкті Державного бюджету на 2021 рік.

1

«Я так и не понял, о чем мы собственно договорились» : нардеп рассказал о сегодняшнем большом совещании в Раде.

В субботу, 28 ноября, в Верховной Раде состоялось большое совещание всех глав фракций парламента

2 7

Тихановська знову неоднознано відповіла на питання про Крим.

Опозиціонерка дала інтерв'ю українському виданню

1

Арахамія каже, що у депутатів може побільшати пленарних тижнів до Нового року.

Єдина позиція з цього питання буде визначена в понеділок на засіданні Погоджувальної ради голів фракцій та комітетів.

1

Пам’ятай про минуле, аби у нас було майбутнє

Ця пам‘ять — наш реванш за мільйони вбитих. Вона робить нас сильнішими. Тому спадкоємці тодішніх вбивць досі прагнуть стерти її. Але правда виявилася сильнішою, пам‘ять — нездоланною. І такими ж зробила нас. Руки дитини, яка двадцять років тому вп...

1 1

Ірина Геращенко після наради голів фракцій: У проєкті бюджету на 2021 рік «забули» про пандемію, зате щедро фінансують силовиків.

Уряд Зеленського пропонує парламенту незбалансований проєкт Державного бюджету на 2021, не враховує нагальні потреби на боротьбу з коронавірусом і підтримку медиків. Водночас чиновники знову хочуть збільшити фінансування силовиків.

2 1